Osem najkrajších Vianočných trhov v Európe

Čas čítania: 4 minút

Vianoce sú pre mestá príležitosťou využiť sviatočnú atmosféru a pre obyvateľov aj turistov pripraviť originálne a zaujímavé podujatia, ktorými podčiarknu svoj charakter a identitu. Tradícia, ktorej korene siahajú až do 15. storočia, si našla miesto azda v každej európskej krajine a ponúka gastronomické aj lokálne zážitky.

Drážďany

Vôbec prvé vianočné trhy sa uskutočnili v roku 1493 v Drážďanoch. Panovník Frederik II. ich zorganizoval ako jednodňovú udalosť, počas ktorej si mohli obyvatelia Drážďan zaobstarať potraviny na Štedrý večer po adventnom pôste.

Zdroj: Wikipedia.com

Dnes sú drážďanské trhy celosvetovou turistickou atrakciou, ktorú minulý rok navštívili tri milióny ľudí. Viac ako 240 stánkov ponúka tradičné vianočné pochúťky, ale dá sa tu nájsť aj množstvo ručne vyrobených výrobkov, ako napríklad drevené ornamenty, pyramídy zo sviečok či luskáčiky. Pre milovníkov Vianoc sú Drážďany v decembri destináciou číslo jeden.

Zdroj: Wikipedia.org

Amsterdam

Až do 26. decembra sa domáci a návštevníci Amsterdamu môžu tešiť z rozprávkovej dedinky, ktorá každé Vianoce vyrastie na Museumplein – námestí obklopenom troma veľkými múzeami v centre mesta.

Zdroj: iamamsterdam.com

Útulné domčeky ponúkajú na predaj všetko od tradičných holandských pochúťok a vianočných dekorácií, až po oblečenie a kozmetiku. Fanúšikovia korčuľovania môžu využiť susedné klzisko, pre milovníkov adrenalínu sa tu pravidelne usporadúva turnaj v „ľudskom bowlingu“, kde sú namiesto bowlingovej gule využívaní rôzni odvážlivci.

Zdroj: travelrumors.com

Praha

Vianočné trhy v hlavnom meste našich západných susedov trvajú až do 6. januára. Azda najznámejšie sú tie na Staromestskom námestí, okrem toho sa konajú aj na Pražskom hrade, Václavskom námestí a na námestí Republiky.

Zdroj: trhypraha.cz

Praha predstavuje plnohodnotnú a veľmi romantickú alternatívu návštevy blízkych zahraničných vianočných trhov. Pozitívnou správou je, že usporiadatelia sa rozhodli jedlo či nápoje servírovať do biologicky rozložiteľných materiálov. Ako trhy práve vyzerajú a aký kultúrny program čaká návštevníkov, si záujemcovia môžu dopredu pozrieť na oficiálnej stránke www.trhypraha.cz.

Zdroj: trhypraha.cz

Innsbruck

Mesto priamo na úpätí rakúskych Álp sa môže pochváliť nielen samotnými trhmi, ale najmä nádhernou prírodnou scenériou, ktorá ich obklopuje. Zasnežené štíty týčiace sa nad drevenými stánkami s výzdobou a osvetlenými vianočnými stromčekmi ponúkajú pohľad, ktorý skutočne stojí za to.

Zdroj: pinterest.com

Trhy v piatom najväčšom meste Rakúska sa konajú do 23. decembra a stredoveké historické centrum im dodáva špecifickú sviatočnú atmosféru. Za zmienku stoja aj rôzne tirolské výrobky a pochúťky, ktoré sa nepredávajú ani vo Viedni.

Zdroj: pinterest.com

Krakov 

Mesto s bohatou históriou a nádhernými rozľahlými námestiami sa môže pochváliť aj jednými z najkrajších Vianočných trhov v Európe. Nádherne osvetlené Hlavné námestie plné stánkov s poľskými pochúťkami a výrobkami zatieni aj Varšavu.

Zdroj: discovercracow.com

Organizátori si na výbere trhových predajcov dávajú záležať a ich počet limitujú na 80. Aj preto sa môžu návštevníci spoľahnúť na naozaj kvalitné a chutné tradičné občerstvenie ako grilovaný oštiepok, jaternice či poľskú špecialitu – horúce pivo.

Zdroj: discovercracow.com

Edinburgh 

O hlavnom meste Škótska sa hovorí, že vianočnú výzdobu nepotrebuje, pretože je osvetlené a ozdobené po celý rok. S príchodom adventných týždňov sa však aj Edinburg „prezlečie do Vianočného“ a návštevníkom ponúka jedinečný zážitok na trhoch vo svojom centre.

Zdroj: edinburghchristmas.com

Sviatky v Edinburgu oslavujú už od 16. novembra a neostáva iba pri trhoch. Vianoce tu oslavujú rôznymi tradíciami ako napríklad príletom Santa Clausa, koncertom charitatívneho zboru a vystúpeniami umelcov z celého Škótska, alebo zapnutím mestského vianočného osvetlenia, ktoré je sprevádzané majestátnym ohňostrojom.

Zdroj: edinburghchristmas.com

Viedeň 

Azda najznámejšia zahraničná destinácia pre Bratislavčanov sa každoročne umiestňuje na popredných priečkach najlepších vianočných trhov v Európe. Okrem nádhernej atmosféry a historického nádychu láka cestovateľov klzisko, ktoré sa rozkladá na viac ako 3 000 štvorcových metroch.

Zdroj: wien.info

Trhy pred palácom Schönbrunn, Vianočná dedinka pri Belvederskom paláci či 150 stánkov na Radničnom námestí lákajú voňavými pochúťkami tradičnej, ale aj modernej kuchyne. Ako milý suvenír si návštevníci môžu odniesť vratný pohár z vareného vína či vianočného punču v tvare srdiečka.

Zdroj: wien.info

Bratislava

Naše hlavné mesto nepatrí k najvyhľadávanejším vianočným destináciám, no Vianočné trhy v Starom Meste majú svoju špecifickú atmosféru, kvôli ktorej sa oplatí ich navštíviť minimálne raz. Aj keď ekologické opatrenia sú iba v plienkach a kvalitnejšiu kuchyňu musí návštevník chvíľu hľadať, Hlavné námestie, klzisko na „Hviezdku“ a trh s ručne vyrobenými výrobkami na Primaciálnom námestí skrátka patria k Vianociam.

Zdroj: visitbratislava.sk

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.