SAVinci: Vedkyne SAV priniesli do Westendu mozog na dlani

Čas čítania: 4 minút

Ktorá časť nášho mozgu je ovplyvnená, keď sme opití? Prečo ženy rozoznávajú viac farieb ako muži? Klamú nás naše zmysly? Tieto a mnohé ďalšie otázky o ľudskom mozgu zodpovedali Barbora Cimrová a Diana Bzdúšková z Centra experimentálnej medicíny SAV, ktoré zavítali do novootvorenej budovy Westend Plazza v rámci novembrovej prednášky SAVinci.

Na virtuálnej realite si mohli návštevníci vyskúšať, ako náš mozog ovplyvňuje rovnováhu a stabilitu.

Do Westend Plazza zavítal rekordný počet hostí.

Ascídie, drobné plášťovce žijúce v moriach, svoj mozog počas života strávia. Pre ľudí však ide o kľúčový orgán, o ktorom je známe, že ovláda naše vnímanie, správanie či motoriku, a naplno pracuje od narodenia až do smrti človeka. Zaujímavosti o mozgu boli hlavnou témou prednášky „Mozog ako na dlani“, ktorú zorganizovalo JTRE spolu so Slovenskou akadémiou vied.

Prednášajúce Barbora Cimrová (vľavo) a Diana Bzdúšková (vpravo).

Séria vedeckých kaviarní SAVinci má za sebou okrem zaujímavej prednášky aj rekordnú návštevnosť. Viac ako 120 ľudí si prišlo vypočuť princípy rovnováhy, vnímania či stabilometrie. Oživením boli rôzne vedomostné hry, aktivity a virtuálna realita, ktoré si prednášajúce pripravili pre návštevníkov prednášky, ale aj zamestnancov spoločností sídliacich vo Westend Plazza.

Pred prednáškou si vedkyne prichystali množstvo logických hlavolamov a hier.

Poslucháči mohli rozložiť a opäť poskladať mozog, popasovali sa s rôznymi hlavolamami ako napríklad ježko v klietke, a nechali opantať svoje zmysly virtuálnou realitou. Barbora Cimrová a Diana Bzdúšková počas prednášky vysvetlili, že aj keď si to neuvedomujeme, každá časť mozgu má špecifickú úlohu a riadi naše zmysly, reflexy a pohyby. Prezentáciu uzavreli zodpovedaním otázok publika a živou diskusiou po prednáške.

Aj počas samotnej prednášky mohli návštevníci skúšať rôzne triky, ako obalamutiť svoje zmysly.

Návštevníci SAVinci si pochvaľovali interaktívnu časť prednášky, ale aj možnosť položiť otázky prednášajúcim po jej skončení. Zhodujú sa však, že išlo o náročnú tému:

Dáša, 36 rokov

Prednáška bola zaujímavá, možno trochu zložitejšia na pochopenie. Je to náročná téma, ale prednášajúce sa snažili odovzdať maximum informácií. Zaujali ma rôzne aktivity a rozumové cvičenia, ktoré prednáške predchádzali. Páčila sa mi aj lokalita, Westend Plazza je príjemný priestor, aj keď sme najprv mali trošku problém s orientáciou po celom biznis komplexe. Plusom pre mňa je, že po piatej tu nie je problém zaparkovať.

 

Peter, 37 rokov

Súhlasím s tým, že prednáška bola zaujímavá a informačne možno až „preplnená“. Aj téma samotná je náročná na pochopenie. Páčila sa mi prvá časť prednášky, do ktorej sa zapájali aj poslucháči, a zaujali ma aj konkrétne príklady zo života, ktorých by som určite privítal viac. Westend Plazza je ako lokalita na takéto prednášky super, a aj keď na prvý pohľad je komplex Westend veľký, ľahko sme sa v ňom zorientovali.

 

Eva, 60 rokov

S prednáškou som bola veľmi spokojná. Rada chodím na takéto vzdelávacie, zaujímavé a poučné podujatia. Prekvapilo ma, že na Slovensku sa vôbec robí takýto výskum, a dozvedela som sa množstvo užitočných informácií. Do Westendu som zavítala prvýkrát, páči sa mi tu, na Patrónku je dobrá dostupnosť a samotná budova je pekná a moderná. Len neviem, či kapacity zasadačky budú nabudúce stačiť.

Prednáška sa konala v novootvorenej budove Westend Plazza na Patrónke.

Westend a Slovenská akadémia vied sa spolu každý mesiac vydávajú do boja so záplavou nových vedeckých objavov. Laickej verejnosti prinášajú cyklus interaktívnych prednášok SAVinci. Najnovšie a často ešte nepublikované informácie z rôznych oblastí prezentujú vedecké kapacity naprieč všetkými vednými odbormi. Westend je totiž domovom mnohých celosvetových spoločností, susedí tiež s najväčšou slovenskou vedeckou inštitúciou, preto je prirodzene predurčený na takúto spoluprácu.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.