V magazíne Spojená Bratislava predstavujeme príbehy a myšlienky ľudí, ktorí tvoria projekty JTRE, ale aj pohľady širšej odbornej verejnosti zapojenej do tvorby, správy a rozvoja mesta.
Práca z domu bola pred niekoľkými týždňami výhodou a benefitom zo strany zamestnávateľa. Dnes ide o núdzové riešenie a spôsob, ako umožniť zamestnancom zostať doma a zároveň udržať činnosť firmy. Ktoré zmeny v každodennej rutine sa vo firmách zachovajú, a čo budú vyhľadávať zamestnávatelia v pracovných priestoroch po skúsenostiach s krízovou situáciou?
Mnoho ľudí sa po vyhlásení mimoriadneho stavu ocitlo v situácii, keď namiesto pravidelného dochádzania do kancelárie musia absolvovať pracovný týždeň v domácom prostredí. Tzv. homeoffice je síce vítaným občasným spestrením pracovnej rutiny, ale dlhodobá práca z domu má svoje výzvy a úskalia. Ako si čo najlepšie zariadiť domácnosť tak, aby nový pracovný priestor viedol k produktivite a sústredeniu?
Spoločné priestory vyzývajúce k pohybu, moderný, ale praktický dizajn, miesto pre oddych a identita firmy pretavená do jej interiéru. Prísne kritériá porotcov štvrtého ročníka súťaže Office roka nadväzujú na svetové trendy v dizajne pracovného prostredia a na prvé miesto nekladú iba spokojnosť zamestnanca, ale aj dojem návštevníka. Viacerí sa však zhodujú, že zamestnávatelia na Slovensku nepatria iba k nasledovníkom týchto trendov, ale podieľajú sa na ich určovaní.
Už tento mesiac spoznáme víťazov súťaže Office roka, ktorá oceňuje najinšpiratívnejšie, najinovatívnejšie a najekologickejšie riešenia kancelárskych priestorov na Slovensku. Moderné administratívne budovy sú súčasťou dynamického rozvoja Bratislavy. Od roku 2016 pribudlo v hlavnom meste každý rok viac ako 50-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy. Vďaka tomu rastie celková ponuka firemných priestorov, ktorá je rozmanitá a ponúka od klasických kancelárií cez open space pracoviská až po netypické prostredie vznikajúce premenou bývalých industriálnych budov.
Minimalizmus v domácnosti a v interiérovom dizajne neznamená iba jednoduchosť, čisté línie a jednoduchú farebnú škálu, aj keď architektúra a výber zariadenia sú jeho dôležitou súčasťou. Život v minimalistickom byte, dome či kancelárii by sa mal vyznačovať najmä trvanlivými, ekologickými materiálmi a životom bez zbytočností.
Zamestnávatelia už dávno vedia, že výška odmeny na výplatnej páske nie je jediný faktor, ktorým dokážu motivovať zamestnancov pri práci. Odborníci dlhodobo zdôrazňujú kvalitu pracovného prostredia ako dôležitý aspekt pri výkonoch, ktoré zamestnanci podávajú. Ak sa človek cíti v práci dobre, má dostatok svetla, priestoru, súkromia, ale aj možností oddychu a socializácie s kolegami, má tendenciu pracovať sústredenejšie a kvalitnejšie.
Ktorá časť nášho mozgu je ovplyvnená, keď sme opití? Prečo ženy rozoznávajú viac farieb ako muži? Klamú nás naše zmysly? Tieto a mnohé ďalšie otázky o ľudskom mozgu zodpovedali Barbora Cimrová a Diana Bzdúšková z Centra experimentálnej medicíny SAV, ktoré zavítali do novootvorenej budovy Westend Plazza v rámci novembrovej prednášky SAVinci.
Zakladatelia AM Architects Richard Baláži a Boris Schultz majú za sebou realizáciu mnohých zaujímavých interiérov, či už kancelárskeho alebo rezidenčného prostredia. Sú autormi viacnásobne oceneného interiéru firmy Sygic, podieľali sa aj na sídle Novartisu v Zuckermandli, ktorý bol minulý rok nominovaný v ankete Office roka. Taktiež pripravovali vzorové byty pre rezidenčné projekty Klingerka či Fuxova.
Cestovanie za kongresmi je po kúpeľníctve druhé najzárobkovejšie odvetvie cestovného ruchu. „O možnosť usporiadať kongres sa spravidla uchádza viacero organizátorov z viacerých miest, pretože je to významná možnosť propagácie mesta a šírenia jeho dobrého mena vo svete. V neposlednom rade ide o lukratívnu oblasť cestovného ruchu,“ povedal v rozhovore pre Spojenú Bratislavu Peter Petrovič, konateľ spoločnosti GUARANT International s.r.o., ktorá sa viac ako 25 rokov špecializuje na organizáciu kongresov v Európe.
Bratislava sa zaradila medzi metropoly, ktoré spájajú architektúru s vizuálnym umením v mestskom prostredí. Administratívnu budovu Landererova 12, ktorá sa stane sídlom Európskeho orgánu práce (ELA), najnovšie dotvára umelecká animácia na jednej z najväčších LED fasád v Európe.
Cestovanie za kongresmi je po kúpeľníctve druhé najzárobkovejšie odvetvie cestovného ruchu. Podľa výpočtov odborníkov na túto oblasť turizmu minie jeden účastník kongresu v priemere 1 500 eur. Ako je na tom v porovnaní so susednými metropolami Bratislava a prečo by malo byť v záujme mesta a regiónu, aby malo veľké kongresové centrum, hovorí Peter Petrovič, konateľ spoločnosti GUARANT International s.r.o., ktorá sa viac ako 25 rokov špecializuje na organizáciu kongresov v Európe.
Spájanie architektúry s modernými technológiami je trendom posledných rokov. LED fasády už neslúžia len ako plocha na zobrazovanie reklamy, ale oživujú budovy vizuálnymi efektmi. Na unikátne spojenie LED technológie a architektúry sa môžeme tešiť aj na Slovensku. Najväčšia LED fasáda v strednej Európe bude už onedlho súčasťou novej štvrte Eurovea City. Vzniká na administratívnej budove Landererova 12.
Matematika, kde by ste ju nehľadali je témou májovej prednášky v rámci cyklu SAVinci. Do lobby Westend Gate s ňou zavíta riaditeľ Matematického ústavu SAV Karol Nemoga. Westend a Slovenská akadémia vied spoločne pokračujú v predstavovaní nových vedeckých objavov v stredu 29. mája o 17.30.
Zeleň v kanceláriách prispieva k produktivite, zdravému pracovnému prostrediu a lepšiemu pocitu v práci. Výhody zelených kancelárií potvrdilo množstvo výskumov. Napríklad štúdia Univerzity v Exeteri potvrdila, že priestory vhodne doplnené rastlinami zvyšujú produktivitu až o 15 percent. Aj v jednom z predchádzajúcich článkov sme spomínali viaceré štúdie, ktoré potvrdili, že zelené kancelárie majú pozitívny vplyv na psychický aj fyzický stav zamestnancov.
Budúca najvyššia budova Bratislavy, interaktívna nová štvrť a skĺbenie developmentu a moderných technológií. Aj o tom bol technologický festival IXPO, ktorého sa s jedinečnou virtuálnou realitou novej štvrte Eurovea City a nadrozmerným modelom mrakodrapu Eurovea Tower zúčastnilo aj JTRE.
Prvý ročník unikátneho festivalu plného najnovších technologických vynálezov, inovatívnych prednášok, zaujímavých prezentácií a jedinečných IT projektov sa odohrá už tento víkend na Tyršovom nábreží pri Dunaji. Spoločnosť JTRE vo svojom pavilóne predstaví spojenie najmodernejších technológií a developmentu, premiéru bude mať interaktívny model prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower a virtuálna realita novovznikajúcej štvrte Eurovea City, ktorá v prevedení detailov a kvalite zobrazenia predstavuje jeden z najväčších takto spracovaných projektov v Európe.
Firemné benefity dávno nie sú jediným lákadlom, ktorými sa spoločnosti snažia presviedčať potenciálnych zamestnancov, že sú pre nich tým správnym pôsobiskom. Podľa prieskumu expertov na interiérový dizajn každý piaty zamestnanec považuje za hlavné kritérium atraktívneho pracoviska možnosť relaxovať a odreagovať sa priamo v práci. Pri súčasnej situácii na pracovnom trhu, keď firmy „bojujú“ o každého kvalitného človeka, sa pre mnohých stáva dizajn kancelárií prioritou.
Do najnovšieho projektu Westend Plazza z dielne JTRE sa v júni nasťahujú prví nájomcovia. Jeho dokončením dostane Westend biznis zóna finálnu podobu a prepojí nové námestie so všetkými budovami, ktoré sú jeho súčasťou. Podľa Alexandry Rozborovej, lízingovej manažérky JTRE, ide iba o jeden z množstva benefitov tejto administratívnej zóny.
Vo štvrtok 21. februára boli vyhlásené dlho očakávané výsledky súťaže o najinšpiratívnejšie pracovné prostredie na Slovensku. V kategórii Zdravá kancelária zvíťazila firma ČSOB sídliaca v Zuckermandli a hlas verejnosti získala spoločnosť Private Consulting Group, ktorá takisto sídli v novej štvrti pod Bratislavským hradom. Potvrdilo sa tak pravidlo, že v súťaži o najkrajšie kancelárske priestory každoročne vyhrávajú spoločnosti, ktoré si zariadili flexibilné, funkčné a efektívne interiéry projektov JTRE.
Vo štvrtok 21. marca budú vyhlásené výsledky tretieho ročníka súťaže CBRE Office roka. Do súťaže sa zapájajú spoločnosti, ktoré chcú poukázať na jedinečnosť svojho pracovného prostredia a zdôrazniť špecifické vlastnosti priestorov, v ktorých pôsobia ich zamestnanci.
Ako sám hovorí, Ľuboš Kaštan je typ cestovateľa, ktorý si rád svoje cesty plánuje. Pred návštevou konkrétneho mesta alebo krajiny má v hlave plán, čo chce na svojej ceste vidieť a ktoré miesta túži navštíviť.
O úspechu kancelárskej budovy a o tom, ako sa v nej cítia zamestnanci rozhoduje výsledok zložitého plánovania a hľadania riešení hneď v niekoľkých oblastiach. JTRE preto stavia svoj komerčný development na niekoľkých základných princípoch, ktoré developerovi umožňujú dodržať overené postupy a zároveň priniesť klientovi pridanú hodnotu. Prečítajte si, ako ich definuje šéf oddelenia komerčného leasingu, Peter Píš.
Po piatich rokoch sa showroom JTRE presťahoval z Pribinovej ulice do nových, moderných priestorov v River Parku. Prečo práve sem, čo všetko tu klienti nájdu a na čo sa môžu tešiť v budúcnosti nám prezradil obchodný tím.
Ľudia pracujúci v kanceláriách prežijú tretinu svojho života v „office“. Prostredie, v ktorom človek strávi toľko času, má zásadný vplyv na jeho psychický a fyzický stav, preto je podľa vedcov stále dôležitejšie zamýšľať sa nad tým, kam ľudia chodia za svojím zamestnaním a ako sa tam cítia. Dôvod je jasný. V „zdravých“ priestoroch sú spokojnejší, zdravší, nechýba im motivácia a dosahujú lepšie výsledky.
Keď sa uvažovalo o príchode Európskej liekovej agentúry (EMA) na Slovensko, bolo nutné vybrať jej priestory. Spomedzi 19 prihlášok sa z metropol nových členov EÚ dostala do užšieho finále jedine Bratislava s budovou Westend Plazza, ktorá dostala vynikajúce hodnotenie. Architekt Peter Moravčík (CBRE) bol súčasťou tímu, ktorý ju vyberal.
Dizajnové vylepšenia, šetrné svetlá, ale aj oddychové zóny a pohodlie na pracovisku. Priestormi Panorama Business II nás previedol ich projektový manažér, Dušan Janca.
Investícia do zdravého a kvalitného pracovného prostredia sa firmám oplatí – najšikovnejší zamestnanci si prácu vyberajú aj podľa toho, ako sa v nej cítia. O súťaži Office roka, ktorá otvára verejnú debatu o najlepších kancelárskych priestoroch na Slovensku, sme sa porozprávali s jej organizátorom, Tomášom Hegedűšom.
Najlepšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje. V rámci Svetového týždňa zelených budov sme sa v novej štvrti Zuckermandel stretli s odbornou verejnosťou, aby sme jej spolu s ostatnými partnermi predstavili úspornú budovu, ktorá sa týmto heslom riadi do bodky.
Trvácny dizajn, prírodné materiály, vôňa čerstvého pečiva a prepojenie interiéru s vonkajším priestorom. Spoluautor projektu Ján Ťupek a dizajn koordinátor Ján Blaho nám ukázali vstupnú lobby administratívnej budovy Panorama Business II, ktorú vyriešili ako priechodný verejný priestor.