Street workout – Ako byť v Bratislave fit na čerstvom vzduchu a zadarmo?

Čas čítania: 3 minút

Mimoriadne dlhé babie leto tento rok praje všetkým nadšencom outdoorových aktivít. Bratislava a jej okolie ponúka široké možnosti pre turistov či cyklistov, na svoje si však prídu aj nadšenci aktivity zvanej street workout, teda posilňovania v uliciach. Tento šport naberá v posledných rokoch na popularite a aj v našom meste môžeme nájsť ihriská s „preliezačkami“ a inými konštrukciami, na ktorých si môžu športovci zlepšiť silu a celkovú kondíciu.

Pri street workoute nie sú potrebné činky ani závažia. Ide o cvičenie pod holým nebom výlučne s  hmotnosťou vlastného tela. Stačí chuť, odhodlanie a športové oblečenie a tento finančne nenáročný šport dá zabrať každému vášmu svalu. V Bratislave sa okrem street workout ihrísk modernizujú aj streetballové ihriská a medzi fenomény vonkajšieho športu patria aj skateparky. Kde si môžete zašportovať pod holým nebom a úplne zdarma?

Najväčší mobiliár v meste sa nachádza na Sedmokráskovej 10 v Ružinove

Toto ihrisko patrí medzi najväčšie v meste. Mobiliár na Sedmokráskovej ulici ponúka možnosť zábavy pre deti, dospelým zas dopraje pôžitok z cvičenia. Nachádza sa tu herná zóna pre najmenších s pieskoviskom, šmykľavkou, hojdačkami a pavúčou sieťou, športovci si prídu na svoje na multifunkčnom ihrisku a veľkom street workoute s vysokými a nízkymi hrazdami. Ihrisko tento rok prešlo kompletnou rekonštrukciou a kvalitou aj rozlohou patrí k tým najlepším, čo Bratislava ponúka.

Street workout – Ako byť v Bratislave fit na čerstvom vzduchu a zadarmo?

Street workout na úpätí hradného brala v Zuckermandli

Súčasťou štvrte Zuckermandel pod hradným kopcom sú rozľahlé verejné priestory, ktoré ponúkajú zeleň, umenie, kaviarne aj reštaurácie. Architekti nezabudli ani na športovcov, keďže aj tu sa nachádza moderné street workoutové ihrisko. Športujú tu obyvatelia okolitých bytov, zamestnanci kancelárií, ktorí chcú pred či po práci absolvovať tréning, alebo ktokoľvek, kto si chce zacvičiť v tichom prostredí v blízkosti lesa. Zaujímavosťou je aj to, že sa tu pravidelne organizuje skupinové cvičenie workoutových zostáv. Pridať sa môžete kedykoľvek.

Street workout – Ako byť v Bratislave fit na čerstvom vzduchu a zadarmo?

Pri Kuchajde sa nelovia len ryby, ale aj budujú svaly

V minulosti toto štrkové kúpalisko slúžilo na oddych a rybárčenie pre obyvateľov Nového Mesta. Postupom času sa však stala Kuchajda prírodným relaxačným centrom Bratislavčanov. Nechýba tu dobré jedlo, ihriská pre futbal, plážový volejbal či dokonca plážový tenis. V súčasnosti sú tunajšie hrazdy považované za „kolísku“ street workoutu v hlavnom meste. V minulosti sa tu pravidelne konali celodenné akcie pod názvom Bratislava Workout Street Challenge, ktorých cieľom bolo zviditeľnenie cvičenia pod holým nebom.

Street workout – Ako byť v Bratislave fit na čerstvom vzduchu a zadarmo?

Spojenie umenia a športu na Projekte Ihrisko

Projekt vznikol ako iniciatíva mladých ľudí a outfluencera, Petržalčana Mariána Baláža, ktorý sa rozhodol pestrými farbami oživiť nudný sivý asfalt na starých streetballových ihriskách. Jedným z nich je aj športovisko na Rovniankovej ulici v Petržalke. Ide o netradičné spojenie vizuálneho umenia so športom, ktoré nikto nikdy pred tým nevytváral. Tieto farebné športoviská s novou dušou majú slúžiť ako motivácia pre deti, aby viac športovali vonku.

Street workout – Ako byť v Bratislave fit na čerstvom vzduchu a zadarmo?

Račiansky Urbanpark spája street workout a skate park

Aj v mestskej časti Rača dbajú na skvalitňovanie služieb pre verejnosť. Urbanpark na Tbiliskej ulici bol donedávna rozbitý a schátraný, minulý rok v decembri však prešiel rekonštrukciou a zveľadením. Dnes tu môžete posilňovať alebo sa venovať jazde na kolobežke, korčuliach a na skateboarde. Na jeseň sa tu rozbehla Bratislavská skateboardová liga, kde si môžete vychutnať nápadité kreácie najlepších slovenských skateboardistov.

Street workout – Ako byť v Bratislave fit na čerstvom vzduchu a zadarmo?

Šrobárovo námestie v Petržalke

Jedno z najnovších street workout ihrísk je na Šrobárovom námestí v Petržalke. Jeho vybudovanie je súčasťou niekoľkoetapovej revitalizácie, ktorá okrem podmienok pre športovcov prináša aj zeleň a priestory na sedenie. Jeho funkčnému využitiu pomohli preliezačky, ktoré si môžu užiť priaznivci posilňovania na čerstvom vzduchu.

Street workout – Ako byť v Bratislave fit na čerstvom vzduchu a zadarmo?

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.