Štyri tipy na túry pri Bratislave od Martina Víglaského z Hike the World

Jesenné obdobie so sebou prináša nižšie teploty, ale aj stálejšie počasie a nádhernú prírodu, ktorá hrá rozličnými farbami. Bratislavčania v jesenných mesiacoch vyrážajú do hôr a zdolávajú rôzne turistické výzvy na Slovensku aj v zahraničí. Niekedy za dobrou turistikou vôbec netreba cestovať ďaleko. Bratislava a okolie ponúka dosť jednoduchších, ale aj náročnejších horských trás.

Zdroj: Hike the World

Svoje štyri obľúbené túry v Bratislave a okolí zhrnul Martin Víglaský, ktorý spolu s partnerkou Mimou tvoria blog Hike the World, kde zverejňujú najkrajšie turistické zábery a videá z ich výprav. Ich tvorbu môžete sledovať aj na Youtube.

1. Sandberg

Dĺžka trasy: 5 kilometrov

Prevýšenie: 360 metrov

Zdroj: Wikimedia Commons

Jednoduchá nádherná okružná túra sa nachádza priamo v Bratislave, v Devínskej Novej Vsi. Sandberg je svetoznáma paleontologická lokalita rozprestierajúca sa na ploche viac ako 25 hektárov s pozostatkami morských pieskov. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla a pred 14 až 16 miliónmi rokov sa tu rozprestieralo more. Výlet je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Zdroj: Wikimedia Commons

Trasu si môžete pozrieť tu.

2. Skalnatá

Dĺžka trasy: 11 kilometrov

Prevýšenie: 520 metrov

Zdroj: Hike the World

Turistika ako z ľadovej rozprávky je výstup na Skalnatú z Pezinskej Baby. V zime sa toto miesto často mení na magické prostredie, aké poznáme iba z vymyslených príbehov. Trasa túry – klasická červená značka Cesty hrdinov SNP – navyše vedie cez ďalší vrchol Čmeľok, ktorý takisto ponúka zaujímavé výhľady. Túra nie je fyzicky náročná, v zimných mesiacoch je však dôležité poriadne sa obliecť.

Zdroj: Hike the World

Trasy si môžete pozrieť tu. 

3. Kršlenica a Jelenia hora

Dĺžka trasy: 10 kilometrov

Prevýšenie: 450 metrov

Zdroj: Hike the World

 Mojím najobľúbenejším miestom v Malých Karpatoch je Jelenia hora a Kršlenica. Východiskovým bodom tejto túry je približne hodinku vzdialený Plavecký Mikuláš. Po hodine výšľapu po žltej značke sa turisti môžu pokochať zaujímavými zoskupeniami brál na Kršlenici, ktoré sú najrozsiahlejšie v Malých Karpatoch. Trasa pokračuje po žltej, neskôr po červenej a zelenej značke až na Jeleniu horu. Tú nenavštevuje toľko turistov, pretože oficiálna cesta na ňu vedie asi len od roku 2016. Jelenia Hora je typická bralným útvarom pripomínajúcim hlavu jeleňa a sú z nej krásne výhľady na neďaleký Plavecký hrad a lúky pod ním.

Zdroj: Hike the World

Trasu si môžete pozrieť tu. 

4. Rakúske Raxalpy

Dĺžka trasy: 16 kilometrov

Prevýšenie: 1 600 metrov

Zdroj: Hike the World

 Táto túra je síce trochu vzdialenejšia od Bratislavy, no rozhodne stojí za to. Približne dve hodiny autom vzdialené Raxalpen ponúkajú množstvo turistických trás, pričom osobne za najkrajšiu považujem túru na chatu Guttenberghaus spojenú s výstupom na najvyšší vrchol tohto pohoria – 2007-metrový Heukuppe. Z východiskového bodu, bezplatného parkoviska Preiner Gschied, prechádza trasa cez tri chaty, na ktorých sa môžete občerstviť a doplniť sily. Z vrcholu Heukuppe sa naskytajú nádherné výhľady na okolité štíty a vedľajšie pohorie Schneealpen.

Zdroj: Hike the World

Trasu si môžete pozrieť tu.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.