Westend Plazza: Budova najnovšej generácie s vlastným food courtom otvorí brány nájomcom už v júni

Čas čítania: 6 minút

Do najnovšieho projektu Westend Plazza z dielne JTRE sa v júni nasťahujú prví nájomcovia. Jeho dokončením dostane Westend biznis zóna finálnu podobu a prepojí nové námestie so všetkými budovami, ktoré sú jeho súčasťou. Podľa Alexandry Rozborovej, lízingovej manažérky JTRE, ide iba o jeden z množstva benefitov tejto administratívnej zóny.

Predstavte si na chvíľu, že je po otvorení Westend Plazzy. Máte tu obchodné stretnutie, na ktoré omylom prídete o hodinu skôr. Ako by ste tú hodinu strávili?

Možností je veľa. Ak by bol čas raňajok alebo obeda, využila by som priestory kaviarne alebo moderného foodcourtu a načerpala energiu na zvyšok dňa. Keby som si potrebovala niečo vybaviť alebo nakúpiť, neďaleko je pošta, drogéria a množstvo ďalších obchodov a prevádzok. Ale najradšej by som si sadla do príjemného zeleného prostredia na Plazze s kávou v ruke a vychutnala si voľný čas, keďže bežne sa mi nestáva, že hodinu nemám čo robiť.

Ten foodcourt ste spomenuli iba jednou vetou, ale práve možnosti stravovania a rozmanitý výber gastro prevádzok môže zamestnancom firiem spríjemniť, ale aj pokaziť deň. Čo si v Plazze môžeme dať na obed?

S foodcourtom sme sa naozaj „vyhrali“. Je umiestnený na prízemí budovy a prístup k nemu budú mať všetci návštevníci. Výber bude pestrý od hamburgerov, sushi, vietnamskej kuchyne až po grécke špeciality, indickú a, samozrejme, slovenskú kuchyňu. Skladbu nájomcov sme sa snažili vyberať citlivo, aby dopĺňala ďalšie gastro prevádzky v okolí, ako napríklad vegetariánsku kuchyňu, šalátovňu alebo obľúbenú šiškáreň.

Experti na architektúru a interiérový dizajn sa zhodujú, že dávno skončila éra, keď šéfovia sedávali za zatvorenými dverami v najlepšej kancelárii a pohodlie zamestnancov bolo odsunuté na druhú koľaj. Podľa novodobých trendov by mali byť práve oni prioritou moderných kancelárskych priestorov. Riadili ste sa týmto pravidlom aj pri projektovaní  Westend Plazzy?

Našou snahou bolo zachytiť všetky svetové trendy a prepojiť ich do moderného a príjemného miesta pre tých, ktorí trávia väčšinu svojho aktívneho dňa v práci. Projekt poskytuje nielen dobré pracovné prostredie v kanceláriách najvyššieho štandardu, ale aj rozľahlý verejný priestor a možnosť poprechádzať sa na slnečnom námestí či v átriu. Dali sme si záležať aj na množstve zelene a vodných prvkov.

Westend biznis zóna je známa tým, že tu sídlia renomované spoločnosti  ako IBM Slovensko, Siemens, Generali Poisťovňa či TASR. Budú priestory v Plazze prispôsobené skôr veľkým spoločnostiam so stovkami zamestnancov alebo menším firmám?

Kancelárie sú navrhnuté tak, aby vyhovovali všetkým typom firiem. Máme pripravené tzv. „shared offices“ (zdieľané kancelárie), ktoré ponúkajú hotové a prispôsobené kancelárske priestory. Noví nájomcovia si môžu bez čakania prenajať 18 priestorov v rôznych výmerách, začínajúcich od 18 m2 až do 250 m2. Samozrejmosťou je hygienické zázemie, či spoločná kuchynka so sedením na poschodí, ako benefit majú nájomcovia k dispozícii bezplatný prenájom spoločných zasadačiek. Pre budúceho nájomcu s vysokými nárokmi na kancelársky priestor sme pripravili jednu z najväčšich podlahových plôch, ktorú možno v súčasnosti nájsť v Bratislave v rámci jednej budovy: až 5 200 m2.

Môžete prezradiť aj niektorých nájomcov, ktorí sa sem v júni nasťahujú?

Okrem spomínaných gastro prevádzok budú prvými nájomcami spoločnosti Obermeyer Helika, FCC a Skytoll. Rokujeme s ďalšími záujemcami, ktorých mená však zatiaľ nemôžeme zverejniť.

V moderných sídlach firiem je dnes trendom zelené prostredie, blízkosť prírody a exteriérových oddychových zón. V kategórii Zelená kancelária súťaže Office roka už pravidelne vyhrávajú kancelárie sídliace v budovách od JTRE.  Tento rok to bola ČSOB, ktorá má svoju centrálu v Zuckermandli, kde zamestnanci oddychujú v príjemnom prostredí pod Bratislavským hradom. Nájdeme podobné zelené prvky aj vo Westend Plazza?

Zelené oddychové zóny možno považovať za najväčšiu výhodu nielen Plazzy, ale celej Westend biznis zóny. Napríklad strechu Westend Gate pokrýva 300 metrov štvorcových zelene. Nájdete na nej rôzne druhy rozchodníkov, skalnicu strešnú či materinu dúšku. Budova má aj certifikát zelenej budovy BREEAM Excellent. Ale späť k Plazze. Ako už z názvu vyplýva, súčasťou projektu bude rozsiahla „Plazza“, teda námestie. Plniť bude funkciu nového srdca lokality s priamym prístupom z okolitých budov. Nájdete tu nielen zeleň so sedením, či fontánu, ale aj elektrické zásuvky, nabíjačky na mobil, či WiFi zóny. Boli by sme radi, keby tu ľudia trávili príjemné chvíle aj po pracovnej dobe, počas ktorých si oddýchnu. Prirodzeným bonusom nášho projektu je 5 minút vzdialená Železná studnička. Je to obľúbená časť Bratislavy, ktorá dotvára ideálny priestor pre každého, kto tu pracuje. Táto športovo-rekreačná zóna poskytne zamestnancom možnosť venovať sa športovým aktivitám a aktívnemu oddychu. Naším cieľom je, aby ľudia vo Westende a jeho okolí strávili príjemné chvíle aj mimo pracovného času.

Nie je to trochu proti podstate klasických administratívnych komplexov? Ľudia sa do nich väčšinou hrnú iba za prácou a s voľnočasovým programom si ich veľmi nespájajú.

Preto nie je Westend biznis zóna klasickým administratívnym komplexom. Snažíme sa našim nájomcom pracovné dni spríjemňovať a udržiavať živé dianie v zóne aj mimo pracovnej doby. V teplejšom období sa vo Westende pravidelne konajú Street Food Festy, vďaka ktorým majú zamestnanci možnosť ozvláštniť si obednú prestávku a stretnúť sa pri dobrom jedle. V lobby Westend Gate sa konajú pravidelne zaujímavé prednášky z cyklu SAVinci o najnovších vedeckých objavoch, na ktorom spolupracujeme so Slovenskou akadémiou vied. V spolupráci s nájomcami organizujeme rôzne akcie s cieľom pomáhať ako sú napríklad populárne Charitatívne raňajky alebo Vianočné či Veľkonočné trhy. Návštevníkom lobby spríjemňujú dni vystúpenia hudobníkov a pre našich cyklistov organizujeme raz ročne bezplatný servis bicyklov. Veľmi obľúbené sú aj bezplatné hodiny jogy. Už v apríli sa môžu dámy z Westendu tešiť na ďalšie prekvapenie v podobe piatkového líčenia priamo v našich budovách. Deje sa tu toho naozaj dosť.

Ďalším dôležitým aspektom lokality je nepochybne doprava. Pozitívom je blízkosť MHD zastávky Patrónka, ktorá je veľkým uzlom hromadnej dopravy, ale nie každý do práce jazdí autobusom. Mysleli ste aj na vodičov a cyklistov?

Je pravda, že na Patrónku chodí až 14 denných a 2 nočné spoje, čiže cestujúci MHD nemajú problém s dostupnosťou. My sme však mysleli aj na cyklistov, ktorí majú k dispozícii odložiská bicyklov, sprchy aj individuálne uzamykateľné skrinky. Pod Westend Plazza nájdete štyri podzemné podlažia s parkovacou kapacitou 1 102 áut. Pre návštevníkov bude parkovanie prvých 30 minút zdarma, celodenné parkovanie je riešené systémom „first come – first serve“ za jednorazový poplatok.

Nedávno otvorená kancelárska budova Landererova 12 v Eurovea City zaujme už vstupom do Lobby, kde sa miešajú prvky modernej a tradičnej architektúry. Celý strop navyše pokrýva veľká LED iluminácia, ktorá počas dňa zobrazuje rôzne motívy. Nájdeme aj v Plazze takéto netypické riešenia alebo ste sa držali overených postupov?

Celý administratívny komplex Westend ponúka priestory najvyšších štandardov s modernými riešeniami určenými nielen pre náročných klientov z radov medzinárodných spoločností, ale aj pre menšie firmy, ktoré hľadajú nové sídlo v najlepšom pomere cena – výkon. Plazzu tvoria dve budovy označené ako 3B a 3C, obe majú vlastné lobby s prvkami zelene, dreveným obkladom a sedením pre návštevníkov či verejnosť. Jedným z oceňovaných riešení Plazzy sú nepochybne otvárateľné okná a presvetlené kancelárie, čo je pre zamestnancov vítaný bonus oproti iným administratívnym budovám v Bratislave. Zaujímavým riešením je aj pripojenie budovy na dve elektrické a internetové siete, takže aj pri výpadku elektriny dokáže zabezpečiť plynulú prevádzku.

WESTEND BIZNIS ZÓNA

Biznis zónu WESTEND, ktorá vyrástla na strategickom mieste neďaleko centra Bratislavy a diaľničných obchvatov smerujúcich na Viedeň, Prahu, Brno a Budapešť tvoria štyri administratívne budovy. Je synonymom komfortného pracovného prostredia, spĺňa všetky medzinárodné normy zahrňujúce požiadavky na ekologickosť a energetickú efektívnosť budov. Stala sa domovom viacerých národných i nadnárodných spoločností ako napríklad IBM Slovensko, Siemens, Generali poisťovňa, TASR. Dominantou komplexu je 17-poschodový Westend Square, zónu ďalej dopĺňajú obľúbený Westend Gate a Westend Court. Aktuálne finišujú stavebné práce na najnovšom projekte s názvom WESTEND Plazza, ktorá bude patriť k najmodernejším kancelárskym budovám v Bratislave. Spolu s nádvorím a malým námestím efektívne dopĺňa bulvár tejto zóny. V dvoch navzájom prepojených budovách je k dispozícii okrem 30 000 m2 kancelárií aj nové reprezentatívne kongresové  centrum s 3 sálami rôznej kapacity, kde bude možné usporiadať podujatia na najvyššej úrovni. Podzemná garáž na 4 podlažiach ponúkne spolu 1 102 parkovacích miest, vstup do garáže bude z Lamačskej aj z Dúbravskej cesty. Termín privítania prvých nájomcov ako aj otvorenia všetkých gastro prevádzok je stanovený na jún 2019.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.