5 bratislavských knižníc a zaujímavostí, ktoré ste o nich možno nevedeli

Čas čítania: 3 minút

Knižnice už dávno neplnia len tradičnú úlohu miest na čítanie a požičiavanie kníh. V súčasnosti sa snažia naskočiť na cestu k moderným priestorom, ktoré fungujú aj ako centrá komunitného a kultúrneho života. Ich architektúra a ponuka služieb dokážu výrazne ovplyvniť atraktívnosť pre obyvateľov aj návštevníkov. Týchto päť knižníc patrí k najnavštevovanejším v Bratislave.

Univerzitná knižnica v Bratislave, Ventúrska 11

Univerzitnú knižnicu v Bratislave založili ešte v roku 1919, čo z nej dnes robí jednu z najstarších a najväčších vedeckých knižníc na Slovensku. V súčasnosti plní aj funkciu vrcholnej štátnej, kultúrnej, vedeckej a vzdelávacej inštitúcie. Nachádza sa v historickom centre mesta a je ideálnym miestom pre študentov, vedcov i bežných návštevníkov, ktorí hľadajú pokojné a inšpiratívne prostredie na prácu a štúdium.

Zaujímavosť: Už v roku svojho vzniku získala právo na povinný výtlačok kníh a periodík z územia Slovenska a do roku 1954 plnila funkciu národnej knižnice.

5 bratislavských knižníc a zaujímavostí, ktoré ste o nich možno nevedeli
Zdroj: ulib.sk

Mestská knižnica v Bratislave, Klariská 16

Mestská knižnica v Bratislave vznikla ako prvá verejná knižnica v hlavnom meste ešte v čase, keď takúto inštitúciu nemali ani susedná Viedeň či Budapešť. Počas svojej existencie osemkrát menila názov a jej vedenie sa vystriedalo štrnásťkrát. Knižnica zažila štyri veľké sťahovania: z dnešného sídla Univerzitnej knižnice do Primaciálneho paláca, potom na Suché mýto a následne strávila 45 rokov na Obchodnej ulici. V súčasnosti sa vyprofilovala na kultúrno-informačnú inštitúciu s rozsiahlym knižničným fondom, ktorý tvorí takmer 300-tisíc kníh a špeciálnych dokumentov. Mimoriadne obľúbené sú aj workshopy, ktoré sa v jej priestoroch organizujú, ako napríklad tvorba komiksov, linorytu či drotárstvo.

Zaujímavosť: Knižnica bola priekopníkom v mnohých oblastiach – zriadila prvú verejnú mestskú čitáreň, samostatné oddelenie pre deti a mládež a oddelenie hudobnej literatúry na Slovensku.

5 bratislavských knižníc a zaujímavostí, ktoré ste o nich možno nevedeli
Zdroj: mestskakniznica.sk

Knižnica Bratislava – Nové Mesto, Pionierska 12

Bratislavská mestská časť Nové Mesto má svoju knižnicu na Pionierskej ulici už takmer 40 rokov. Deti i dospelí si môžu zapožičať nové tituly aj v jej štyroch pobočkách, konkrétne na Jeséniovej 43, Kutuzovovej 15/a, Nobelovej 30 a Stromovej 18. Dostupnosť titulu, ktorý vás zaujíma, si môžete overiť v ich online katalógu. Knižnica razí modernú cestu s filozofiou, že dnes už nie sú len miestom na požičiavanie kníh. V ich priestoroch sa konajú aj rôzne diskusie, predstavenia a v knižnici na Jeséniovej si môžete dokonca zacvičiť jógu.

Zaujímavosť: Prebieha tu celoročná burza kníh, ktorá vám pomôže posunúť prečítané knihy ďalším knihomoľom a naopak, nájsť nový prírastok do vašej knižnice.

5 bratislavských knižníc a zaujímavostí, ktoré ste o nich možno nevedeli
Zdroj: Facebook Knižnica Bratislava – Nové Mesto

Staromestská knižnica, Karadžičova 1

Staromestská knižnica v Bratislave, založená v roku 1951, je jednou z najvýznamnejších knižníc v hlavnom meste Slovenska. Má šesť pobočiek rozmiestnených po celej mestskej časti – na Karadžičovej 1, Panenskej 1, Záhrebskej 8, Blumentálskej 10/a, Medenej 24 a Palisádach 39. Jej knižničný fond zahŕňa tisíce kníh, periodík a ďalších dokumentov, ktoré sú dostupné pre širokú verejnosť. Knižnica je nielen miestom na požičiavanie kníh, ale aj živým kultúrnym a komunitným centrom, kde sa pravidelne konajú literárne večery, prednášky, workshopy a rôzne diskusné fóra.

Zaujímavosť: Pobočka knižnice na Záhrebskej ulici prešla minulý rok rekonštrukciou, ktorá sem láka nielen fanúšikov literatúry, ale aj architektúry a dizajnu.

5 bratislavských knižníc a zaujímavostí, ktoré ste o nich možno nevedeli
Zdroj: staremesto.sk

Knižnica Goetheho inštitútu, Panenská 33

Panenská je 350 metrov dlhá ulica v širšom centre mesta, kde sa stretli dve knižnice, dve kníhkupectvá a jeden antikvariát. Domáci aj turisti tu nájdu zaujímavý mix obchodov a služieb. Svoju pobočku tu má aj nemecká knižnica Goetheho inštitútu, ktorá ponúka viac ako sedemtisíc titulov v nemčine a slovenčine, 10 -tisíc e-kníh prostredníctvom digitálnej platformy Onleihe, nemecké noviny a časopisy, filmy na DVD, hudobné CD a audioknihy. Knižnica organizuje programy pre škôlky a školy, na ktorých rozvíjajú ich čitateľské schopnosti a bilingválne zručnosti.

Zaujímavosť: Nemáte doma vŕtačku, alebo potrebujete rebrík? Súčasťou Goetheho inštitútu je aj Knižnica vecí, kde si môžete požičať rôzne predmety, nástroje alebo hračky pre hobby, vzdelávanie, šport či zábavu.

5 bratislavských knižníc a zaujímavostí, ktoré ste o nich možno nevedeli
Zdroj: Goethe-Institut Bratislava

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.