Bratislavčania každý deň brázdia ulice hlavného mesta na ceste za prácou či do školy, no mnohí ani netušia, aký je ich historický význam či aké významné stavby sa na nich nachádzajú. Ulice s prívlastkami „naj“ predstavuje historik a muzeológ Ľuboš Kačírek, ktorý dopĺňa rôzne zaujímavosti.
Michalská ulica
Je jednou z najstarších ulíc v Bratislave, pomenovaná po Michalskej bráne, jedinej zachovanej bráne z pôvodných štyroch v bratislavskom mestskom opevnení. V minulosti bola súčasťou obchodnej trasy, ktorá prechádzala mestom a spájala západ s východom.
Vedeli ste, že Michalská brána je dnes domovom Múzea zbraní a zo svojej 51 metrov vysokej veže ponúka nádherný výhľad na celé historické jadro Bratislavy?
Ventúrska ulica
Už v stredoveku bola centrom vzdelanosti a kultúry v Bratislave. Nachádzajú sa tu významné historické budovy vrátane bývalého Univerzitného kostola. Ulica bola domovom mnohých šľachtických rodov a učených spoločností. Ventúrska ulica spolu s Michalskou ulicou odkazuje na staré obchodné cesty, ktoré prechádzali mestom a formovali hlavné trasy už od počiatkov mesta.
Vedeli ste, že v dome na Ventúrskej č. 5 sa kedysi tlačili noviny Pressburger Zeitung, a že v dome č. 7 sídlila v 15. storočí mestská mincovňa, keďže Bratislava získala v roku 1430 právo raziť mince?
Laurinská ulica
Pomenovali ju podľa zaniknutej Laurinskej brány, ktorá bola súčasťou mestského opevnenia. Nachádzala sa pred dnešným Mestským divadlom Pavla Országha Hviezdoslava a pripomína ju mreža ukotvená na lanách, ktorá sa vznáša nad chodcami. Ulica bola v minulosti dôležitým obchodným centrom a patrí medzi tie, ktoré dostali oficiálne názvy už v roku 1879, keď mestský magistrát zaviedol formálne pomenovania ulíc a námestí.
Vedeli ste, že na Laurinskej ulici bola v minulosti hlboká priekopa a studňa, cez ktoré museli ľudia prechádzať po mostíku?
Lodná ulica
Lodná ulica je najkratšia ulica v Bratislave s dĺžkou len 24 metrov. Jej poloha v blízkosti dunajského nábrežia ju historicky spájala s lodnou dopravou a prístavom.
Vedeli ste, že Lodná ulica bola napriek svojej krátkej dĺžke kľúčovou spojnicou medzi mestom a dunajským prístavom, čo jej dodávalo veľký obchodný význam?
Devínska cesta
Devínska cesta je s dĺžkou 6,5 kilometra najdlhšou ulicou v Bratislave. Táto cesta spája mestskú časť Devín s centrom mesta a lemuje breh lokálnych dunajských ramien. Popri časti cesty vedie cyklotrasa, ktorá sa pripája na významnú cyklotrasu vedúcu až do Devínskej Novej Vsi a do Rakúska.
Vedeli ste, že Devínska cesta tvorí najdlhšiu časť najstaršieho atletického podujatia na Slovensku – behu Devín-Bratislava, ktorý sa tadiaľto behá už od roku 1921?
Kapitulská ulica
Kapitulská ulica je najstaršou ulicou v hlavnom meste. Tiahne sa od Dómu sv. Martina až po Klarisky a je známa svojím historickým a duchovným významom. Nenájdete tu žiadne obchody ani komerčné prevádzky, čo prispieva k jej jedinečnej atmosfére. V 13. a 15. storočí bola osídlená kanonikmi (kňazmi), ktorí tvorili kapituly. Na čele kapituly stál prepošt, čo sa odráža aj v názve susednej Prepoštskej ulice. Kapitulská ulica bola tiež symbolom vzdelanosti, pričom kniha a škola sa stali jej charakteristickými znakmi.
Vedeli ste, že Kapitulskú ulicu niektorí nazývajú aj ulicou duchov? Podľa legendy tu presne o polnoci nastáva skutočná hodina duchov a ulicami blúdia bývalí majitelia domov, ale aj bezhlavý mních či dunajskí vodníci.