Rozhýbte sa na Dunaji. Vyskúšajte týchto 7 športov vhodných aj pre začiatočníkov

Čas čítania: 7 minút

Láka vás to k rieke, no chcete viac než sa len prechádzať? Vybrali sme aktivity, ktorými žije Dunaj po celý rok a ocení ich aj športový začiatočník. Ako začať, nám poradili skúsení športovci.

1. Získajte nový pohľad na mesto s vodákmi

Vodáctvo má v Bratislave dlhoročnú tradíciu. Športovci, ktorých na Dunaji stretnete, pôsobia síce profesionálne, no nenechajte sa odradiť. Vo vodáckom centre ponúkajú školu kajaku aj pre úplných začiatočníkov.

„Na začiatok odporúčam vyskúšať si to na nejakom organizovanom splave pod vedením inštruktora, prípadne si iba požičať lode a výstroj v požičovni na niektorej z pokojných riek. Ideálny je napríklad Malý Dunaj. Neodporúčame si na začiatok výstroj hneď kupovať. Mnoho ľudí si kúpi najprv výstroj, oblečenie aj kajak, a keď sa naučia základy, zistia, že by ju chceli vymeniť. Na základy postačí asi päť tréningov pod vedením inštruktora,“ radí skúsený vodák Tomáš Lukačovič.

Kajakárov nájdete na Dunaji aj mimo letných mesiacov. „Ak sa chcete vybrať v chladnejšom počasí, je nevyhnutné kvalitné vodácke oblečenie a plavecká vesta. Pri prevrátení do studenej vody môže voda vplyvom teplotného šoku plavca úplne paralizovať. Tomu sa dá jednoducho predísť jedine použitím kvalitnej vodáckej bundy a neoprénu,“ upozorňuje Tomáš.

Hoci má vodáctvo v Bratislave takmer storočnú tradíciu, ľudí oslovuje aj dnes. „Trendom posledných rokov sú morské kajaky. Aj keď sú určené na more, svoje uplatnenie si rýchlo našli aj na pokojnejších riekach a jazerách. Zväčša majú kormidlo, preto je ich ovládanie veľmi intuitívne a zvládne to rýchlo aj začiatočník. Sedenie je veľmi pohodlné, lebo sú určené na niekoľkohodinové plavby. Morské kajaky sú vybavené aj vodotesnými komorami do ktorých je možne sa zbaliť aj na viacdňovú plavbu,“ vysvetľuje Tomáš.

Podľa skúseného vodáka je tento šport určený všetkým, ktorí majú radi prírodu a šport. „Z vodnej hladiny ziskate úplne iný pohľad na krajinu. Dostanete sa do zákutí, kam neprejdú ani motorové člny. Na svoje si určíte prídu aj pozorovatelia prírody. Napríklad pri plavbe v Dunajských ramenách kúsok od Bratislavy je úplne bežné pozorovanie vodného vtáctva, čried jeleňov, rýb či bobrov na dosah pádla. Vodná turistika je taktiež alternatívou teambuildingu pre firemné kolektívy či partie priateľov, ktoré chcú zažiť spoločný víkend v prírode,“ odporúča Tomáš Lukačovič.

2. Užite si panorámu pri behu po bratislavských mostoch

Dunajské nábrežie je osvedčeným rajónom amatérskych bežcov aj profesionálnych športovcov. Veľkou výhodou je, že cestičky vedúce popri rieke si každý môže kombinovať presne podľa seba a svojich schopností. Nájdete tu preto trénovať ako maratóncov, tak úplných začiatočníkov, ktorí tu behajú ráno aj večer, počas leta, ale aj v mínusových teplotách.

A post shared by Leo Lendvorsky (@leolendvorsky) on

 

Podľa profesionálneho trénera sa presná vzdialenosť pre začiatočníka nedá paušalizovať. „Každý sme iný a máme inú východiskovú úroveň kondičných schopností. Začiatočníkom odporúčam dva až trikrát týždenne absolvovať bežecký tréning, ktorý je zložený z voľnéhu behu alebo striedania behu a chôdze,“ odporúča kapitán bežeckého tímu Leo Lendvorský.

„Napríklad prvý týždeň začnite s 15-minútovým voľný behom. V ňom môžete striedať tri minúty behu s dvoma minútami chôdze. Ďalší týždeň pridajte päť minút, štvrtý týždeň tréningu by ste sa mali dostať na úroveň, že dokážete odbehnúť 30 minút. Telo reaguje na tréningové podnety hneď, a už v prvých dňoch a týždňoch dochádza k adaptačným mechanizmom srdcovo-cievneho systému,“ opisuje tréner.

Lea Lendvorského sme sa spýtali aj na trasu, ktorú bežcom v Bratislave odporúča. „Mám viac obľúbených trás. Začnem klasickou, a to sú bratislavské mosty. Sami si zvolíte, koľko mostov odbehnete a aká bude vzdialenosť behu. Behať odporúčam hlavne vo večerných hodinách, kde si vychutnáte panorámu Bratislavy,“ opisuje obľúbené trasy.

„Ak si chcete oddýchnuť od zvukov mesta a vychutnať prírodu, tak vám odporúčam pri moste Lafranconi zabočiť doprava na červenú značku, tiahne sa tam dlhá rovinatá trasa po nespevnenej ceste, ktorá ide stále pozdĺž Dunaja až do Rakúska. Je poriadne dlhá a je len na vás koľko kilometrov si na nej odbehnete,“ dopĺňa tréner.

3. Na bicykli do práce aj za tichom

Málokto vie, že pozdĺž rieky vedie oficiálne vybudovaná európska cyklotrasa, ktorá sa začína v nemeckom Passau a pokračuje cez Viedeň a Bratislavu až do Budapešti.

 

Jej súčasťou je aj cesta popri Dunaji, v rámci ktorej má každý bratislavský cyklista svoj obľúbený okruh. „Veľmi rád pri jazde po petržalskej hrádzi odbočím za bufetom Vyza doľava popri Jaroveckom ramene okolo hausbótov až k Dunaju. Zrazu sa tu čas zastaví. Akoby kontrast oproti uponáhľanej hrádzi, metafore bežných dní,“ prezrádza obľúbenú trasu cyklista František Halás.

A post shared by natalia nagelova (@natygona) on

Rovnako ako mnohí Bratislavčania, aj on cestuje do práce najradšej na bicykli. „Do práce a do mesta jazdím po Račianskej ulici, ale ešte predtým idem po Horskej ulici. Po tej sa dá smerom od centra pomedzi vinohrady a popod Malé Karpaty dostať do Rače a následne do Svätého Jura,“ opisuje každodenný presun.

4. Na korčuliach na hrádzi aj počas neskorej jesene

Korčuliari okolie Dunaja obľubujú najmä kvôli vhodnému povrchu, ktorý si tu užijú na trase niekoľkých kilometrov. „Ja najradšej chodievam od mýtneho domčeka smer Čunovo. Osobne mi je táto trasa z domu najbližšia, nemusím sa presúvať autom, no myslím, že je prístupná z viacerých smerov,“ opisuje svoju obľúbenú trasu rekreačná korčuliarka Kristína Vlkovičová.

„Sezóna korčuliarov sa začína už v apríli alebo v máji, a ak je pekná jeseň, trvá až do novembra,“ vyzdvihuje jedno z pozitív tohto športu.

Najviac bratislavských korčuliarov môžete stretnúť na Dunajskej hrádzi od celého územia Petržalky až po vodné dielo Gabčíkovo. Korčuľovať sa môžete na ľavom brehu dlhom 11,7 kilometra alebo na pravom s dĺžkou 23,2 kilometra.

5. Prebuďte tímového ducha na rafte

Len 20 kilometrov od centra mesta nájdete areál vodných športov, ktorý svojím vybavením spĺňa kritériá najvyššej kvality. Umelý vodný kanál v Čunove je jedným z najlepších umelých kanálov na svete, no je vhodný aj pre tých, ktorí s raftom nemajú žiadne skúsenosti.

„Komerčnému raftingu sa darí, lebo ľudia vyhľadávajú stále viac adrenalínu,“ vysvetľuje inštruktor rafting canyoningu Martin Borovský.

Profesionálneho raftera sme sa opýtali aj na výstroj, ktorú by ste si mali zaobstarať. „K raftingu vám stačí pár vecí. Neoprén, neoprénové topánky, vesta, helma, pádlo a samozrejme raft. Kedže raft stojí trochu viac peňazí, netreba ho kupovať hneď. Dá sa požičať alebo sa môžete zapísať do Zväzu Raftingu Slovenskej republiky. Ako člen sa za menší poplatok môžete zúčastňovať zväzových tréningov v Čunove, kde budete mať k dispozícii aj raft,“ odporúča tým, ktorí to s raftingom myslia vážne a chcú sa mu venovať pravidelne.

Podľa Martin Borovského majú Bratislavčania štastie, že majú vo svojej blízkosti Areál Divokej vody v Čunove: „Tu majú jedinečnú možnosť vyskúšať si rafting na divokej vode v blízkosti domova na vlastnej koži. Pre tých neskúsených je to úžasný adrenalínový žážitok v sprievode inštruktora, ktorý sa o vás postará. Na prvotnú skúsenosť je teda kanál v Čunove ideálnym riešením. Tí, ktorým sa rafting zapáči majú možnosť využiť mnoho slovenských cestovných kancelárii, ktoré ponúkajú splavy riek po celej Európe,“ odporúča rafter.

6. Na tanec športový základ nepotrebujete

Tancovať pri Dunaji môžete v každom ročnom období. River Park Dance School je len na skok z centra mesta, takže zvyknúť si na ranné hodiny pohybu nebude vôbec náročné. „Je to komerčná tanečná škola, ktorá je vhodná nielen pre profesionálov, ale aj pre amatérskych tanečníkov. Vyskúšať si môžete napríklad balet, moderný tanec, street dance či ľudové tance,“ predstavuje pestrý výber manažérka školy, trénerka a profesionálna tanečnica Zuzana Kaduková.

Niektorí si myslia, že ak sa s tancom nezačne už v detstve, v dospelosti sa to len ťažko doháňa. To ale nie je pravda. Podľa Zuzany Kadukovej nemusíte mať na tanec absolútne žiadny športový základ: „Mnohí hovoria, že nevyhnutnosťou je rytmus, podľa mňa sa však aj táto schopnosť dá naučiť. Ideálna kombinácia je taká, ktorú si zákazník vyberie. Máme u nás zákazníčku, ktorá ma viac ako 50 rokov, je z USA a chodí na hodiny baletu, salsy, dancehallu a už absolvovala aj slovenský folklór,“ približuje manažérka.

7. Na paddle boarde si zamakáte celoročne

Stand Up Paddle Boarding (SUP), čiže pádlovanie v stoji na doske si väčšina ľudí vyskúša iba na dovolenke, no v Bratislave sa tento šport teší celoročnej obľube.

V našich podmienkach je najpopulárnejší SUP touring – jazda na jazerách, nádržiach a pokojných vodných tokoch. Výhodou tohto športu je, že ho zvládnu aj menej skúsení športovci alebo začiatočníci. Samozrejme, v ich prípade odporúčame obrátiť sa na skúsených profesionálov a rezervovať si pár hodín s trénerom. Predsa len, šport na vode si vyžaduje nielen dobre zvládnutú techniku a stabilitu, ale aj vedomosti. Napríklad to, ako držať pádlo, zvládnuť pádlovanie proti prúdu, ako sa obliecť v chladnejšom počasí alebo aké nevyhnutné veci si so sebou pribaliť do nepremokavého vrecka.

V Karloveskej zátoke nájdete okrem kajakárov aj paddle boardistov, požičajú vám tu dosku a poskytnú všetky potrebné informácie, ktoré neskôr na dunajskej hladine oceníte.

A post shared by adamvandal (@adamvandal) on

Športovanie pri Dunaji vám okrem dobrého pocitu z pohybu poskytne aj nový pohľad na mesto, prírodu a pekné miesta, ktoré mnohí denne prehliadame. Behajte, bicyklujte alebo to skúste s kajakom. Len na skok z centra – a často aj priamo v centre – objavíte vďaka bratislavskej rieke úplne nový zážitok.

 

 

Foto: © Nora a Jakub, archív respondentov

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.