Dobrý pavilón musí vyvolať zvedavosť: 9 príkladov ako má vyzerať takáto špičková stavba

Čas čítania: 4 minút

S letom sa vo verejných priestoroch objavujú rôzne dočasné stavby, ktoré slúžia na oddych či prinášajú nezvyčajné zážitky. Niekoľko najlepších príkladov z celého sveta pre vás vybrali sochár Bohuš Kubinský a kurátorka Paulína Ebringerová z Fakulty architektúry STU.

Serpentine Gallery Pavilion z dielne španielskeho štúdia Selgascano. Zdroj: Iwan Baan

Bohuš a Paulína spolu so svojimi študentmi v spolupráci s JTRE už tretí rok pripravujú letnú školu, počas ktorej vznikne letný pavilón pre festival Grape. Aj vďaka tomu, že letný pavilón je veľmi širokým pojmom, nájdeme vo svete množstvo kreatívnych nápadov, ako takú stavbu realizovať..

Od hry so svetlom a zvukom, cez inšpiráciu prírodou po radosť z geometrických tvarov, tu sú top pavilóny zo sveta aj zo Slovenska, ktoré pre vás vybrali Paulína s Bohušom.

 

Gun Architects: Rainforest

Ďalšou zo série letných pavilónov Architectural Association je päťmetrová inštalácia inšpirovaná dažďovými pralesmi, ktorá uprostred londýnskeho námestia ponúkala príležitosť oddýchnuť si od mestského zhonu.

Frank Gehry

V rámci spolupráce so spomínanou Serpentine Gallery pavilón v Kensingtonských záhradách realizovali už aj mnohé dôležité osobnosti súčasnej architektúry ako Zaha Hadid, Frank Gehry alebo Oscar Niemeyer. Gehryho pavilón v tejto galérii bol vôbec prvou realizáciou legendárneho architekta vo Veľkej Británii.

 

Yael Reisner a Peter Cook: Take my hand

Dvojica vytvorila na Plaça de la Mercè v Barcelone letný pavilón v podobe obrovskej nafukovacej modrej ruky. Tá slúži nie len ako tieň na odpočinok, ale tvorí napríklad aj kulisu ku svadobným obradom. Svojou farbou a tvarom pripomína medzinárodné logo ľudských práv a sprítomňuje tak aj hodnoty tolerancie a demokracie.

Danecia Sibingo: Driftwood

Pavilóny pravidelne vznikajú aj pod hlavičkou Architectural Association v Londýne, kde sú súčasťou London Festival of Architecture. Inštalácie na historickom námestí Berdford Square sú výsledkom súťaže medzi študentmi, opisuje Bohuš Kubinský: „Na školách v Anglicku je silná tradícia letných pavilónov, vedia to finančne dobre zastrešiť a využívajú hi-tech technológie, čo si tu my zatiaľ nemôžeme dovoliť.” Študentka Danecia Sibingo sa pri svojom víťaznom návrhu inšpirovala vodou, ktorú znázornila v dreve.

Zdroj: Pinterest

Selgascano

„Londýnska Serpentine Gallery každý rok vyzve iného architekta alebo architektonický tím, aby im urobili veľký letný pavilón. Výsledky naozaj stoja za to. Keď niekto počuje termín letný pavilón, hneď si predstaví túto galériu,” hovorí Bohuš Kubinský. Španielske štúdio Selgascano pre galériu vytvorilo amorfný pavilón, ktorý sa pohráva so štruktúrou, svetlom, transparentnosťou, ľahkosťou, farbou a prekvapením.

Zdroj: Iwan Baan

Sou Fujimito

Japonský architekt zas pre Serpentine Gallery vytvoril pavilón, ktorý vychádza z prísne geometrickej siete a predsa pôsobí tak ľahko, že získal prezývku Oblak. Architektov experiment stiera hranice medzi organickým a abstraktným, interiérom a exteriérom.

 

Olafur Eliassion: Panoramic Awareness Pavilion

Dánsky umelec Olafur Eliasson vytvára množstvo fascinujúcich inštalácií, ktoré využívajú svetelné, farebné a zvukové efekty. Je autorom pavilónu v umeleckom centre v Iowe, ale Paulína Ebringerová oceňuje jeho prácu ako celok: „Pavilón nemusí byť vždy len stavba, môže to byť napríklad aj len nasvietenie, niečo, čo dá pridanú hodnotu priestoru a priláka ľudí. Pavilón vo vás musí vyvolať zvedavosť, prečo tam ísť, preto je veľmi ťažké ho definovať.”

Martin Jančok a Aleš Šedivec: Letný pavilón SNG

Letný pavilón na nádvorí Slovenskej národnej galérie bol provizórnym riešením počas prebiehajúcej rekonštrukcie budovy. Jednoduchá stavba vychádzajúca z priestorovej mriežky bola kaviarňou, záhradou, čitárňou, detským ihriskom, koncertnou či divadelnou scénou aj výstavným priestorom. Realizácia v roku 2012 získala cenu CE.ZA.AR ako najlepšia stavba v exteriéri. „Myslím, že v mestách budú naďalej vznikať takéto oddychové zóny mimo hluku a smogu, keď to ľudia budú potrebovať. Tak ako aj v officoch sú dnes už rôzne zóny na vypnutie,” uvažuje Bohuš Kubinský.

Zdroj: Daniela Dostálková

Woven: UWO

Štvorica mladých slovenských architektiek vytvára fascinujúce inštalácie pre rôzne festivaly a galérie. V roku 2016 počas workshopu na festivale Lido vytvorili v prírodnom prostredí drevený objekt UWO (unidentified wooden object), ktorý slúžil ako priestor na oddych, ale bola to aj scéna pre tanečné predstavenie.

Zdroj: Woven.sk


Autor: ©Spojená Bratislava

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.