Za svetovou architektúrou sa pravdepodobne nebude dať vycestovať pár mesiacov, ale fanúšikovia moderných a originálnych stavieb si môžu vychutnať aspoň fotografie či videá, ktoré ponúkajú sociálne siete. Či už sú to webové portály, magazíny alebo špecializované profily, priaznivci architektúry si na Instagrame prídu na svoje.
Arch Daily – 2,6 milióna sledovateľov
Najnavštevovanejší internetový portál o architektúre prináša už od roku 2008 informácie o snahách architektov po celom svete budovať lepší a krajší svet. Na instagramovom účte, ktorý sleduje viac ako dva a pol milióna ľudí, uverejňujú architektonické skvosty z rôznych kútov sveta. Inšpiráciu tu nájdu aj fanúšikovia interiérového dizajnu a najnovších trendov. Dajú sa tu nájsť nielen unikátne nehnuteľnosti určené na bývanie, ale aj kultúrne centrá, monumenty, múzeá, univerzity, kancelárske budovy a mnohé ďalšie jedinečné stavby.
Dezeen – 2,4 milióna sledovateľov
Instagramový účet magazínu, ktorý sa nevenuje výlučne architektúre, ale sleduje najmä dizajn a technológie. Ponúka pohľad do sveta interiérových dizajnérov, ktorí navrhujú kaviarne, knižnice a ďalšie verejné priestory. Dezeen sleduje a šíri informácie o tom, čomu sa dizajnéri venujú v súčasnosti, akým výzvam čelia, ako vyzerá ich spolupráca s architektmi a ako vďaka novým technológiám, napríklad 3D tlači, posúvajú svoju tvorbu na novú úroveň.
Visual Pleasure Mag – 148-tisíc sledovateľov
Vysoko estetický profil zameraný na dizajn, architektúru a interiéry, ale aj na umenie, cestovanie a fotografie. Zábery, ktoré uverejňuje Visual Pleasure Magazine, sú naozaj oku lahodiace. Profil prináša práce úspešných dizajnérov a umelcov a sledovateľom ukazuje zákulisie toho, ako ich diela vznikajú. Tento účet predstavuje pre mnohých vizuálny zdroj inšpirácie.
Accidentally Wes Anderson – 975-tisíc sledovateľov
Pastelové farby, preštylizovaná symetria a budovy fotené spredu. To je presná definícia estetiky podľa režiséra Wesa Andersona. Fanúšikovia filmu Grand Hotel Budapešť určite vedia, o čom je reč. Hotel, ktorý je vo filme hlavnou filmovou lokalitou, by turisti v Budapešti hľadali márne, pretože neexistuje. Filmové kulisy a ich jedinečný štýl však inšpirujú dizajnérov už roky a ich prvky nájdete nielen v hoteloch, ale aj v iných budovách po celom svete. Instagramový účet Accidentally Wes Anderson vznikol ako profil, na ktorý fanúšikovia posielajú fotky z celého sveta a režisérovi dávajú tipy na ďalšie filmové destinácie, ktoré by mohli splniť jeho predstavy.
Ashley Stark Kenner – 813-tisíc sledovateľov
Ashley je kreatívnou riaditeľkou spoločnosti STARK, ktorú založili v roku 1938 jej starí rodičia a ktorá vyrába kvalitné látky a koberce. Od malička vedela, že chce pracovať pre rodinné impérium a s nadšením sa učila všetky detaily, ktoré sa týkali jednotlivých druhov látok. Na jej účte zverejňuje tie najelegantnejšie, najmodernejšie a najvkusnejšie interiéry.
ELLE Decor – 3,6 milióna sledovateľov
Ikonický ženský magazín ELLE určite netreba predstavovať. Jeho interiérová divízia Elle Decor už tridsať rokov hľadá, zverejňuje a vyzdvihuje najkrajší a najkreatívnejší dizajn. Okrem nádherných interiérov, víl a krásnych miest prináša Elle decor aj jednoduché tipy, ako si vylepšiť vlastné bývanie. V súčasnosti sledovatelia ocenia napríklad rady, ako si zariadiť pokojný a pekný kút na prácu z domu.
Socialist Modernism – 305-tisíc sledovateľov
Fascinácia betónovou sivou, priečelia vo forme veľkých betónových plôch a architektúra, ktorá môže na niekoho pôsobiť až depresívne. Profil Socialist Modernism uverejňuje mnohé známe aj menej známe budovy socialistickej architektúry a zbiera všetky svetové betónové „skvosty“. Nenachádzajú sa výlučne v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, vo východnej Európe či na Balkáne, ale inšpirovali sa nimi aj architekti v Kanade či v Spojených štátoch. Monumentálne sivé stavby boli určené väčšinou na verejné účely, preto sú tu väčšinou obrovské budovy ministerstiev, úradov, bánk, či pôšt, ale napríklad aj hotely a bytové domy.
Čierne diery – 26,5 tisíca sledovateľov
Nadšenci, ktorí vidia Slovensko ako krajinu zabudnutých priemyselných pamiatok. Snažia sa ľudí nadchnúť pre históriu starých tovární, baní, ale aj stratených sídiel a opustených budov. Na instagramovom účte vďaka nim sledovatelia navštívia miesta, ktoré ďalšie generácie nemusia mať príležitosť vidieť naživo. Okrem fotografií z miest, ktoré mapujú, zverejňujú aj umelecké grafiky, ktoré pripravujú v spolupráci s desiatkami slovenských dizajnérov a výtvarníkov.
Beevam Arch & Design & Home – 8-tisíc sledovateľov
Slovenský profil, ktorý prináša svetovú architektúru, inšpiratívny dizajn, pekné bývanie a smart novinky. Okrem tipov a nápadov, ako si vylepšiť vlastné bývanie, píšu autori aj odborné blogy týkajúce sa bývania od kolaudácie cez dekorácie až po tipy na provensálske doplnky.