Najočakávanejšie svetové projekty roku 2022

Čas čítania: 4 minút

Mnoho veľkých a významných projektov po celom svete bolo pozastavených či odložených na neurčito, a výstavba sa pre pandémiu a nedostatok materiálu predĺžila o mesiace či roky. Napriek tomu by malo byť v roku 2022 dokončených viacero zaujímavých developmentov, ktoré posúvajú hranice architektúry, urbanizmu či technológií míľovými krokmi vpred. Toto je šesť z tých najzaujímavejších.

Two Manhattan West

Štvrť Far West Side s mrakodrapom Manhattan West rastúcim v pozadí. Zdroj: Shutterstock

Azda nikoho neprekvapí, že jednotka na zozname rastie v New Yorku, ktorý symbolizuje pokrok a najmodernejšie trendy architektúry spojené s výškovými budovami. Viac ako 303-metrový mrakodrap sa bude týčiť vedľa identickej dvojičky – One Manhattan West, a spoločne vytvoria vstup do jednej z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich mestských štvrtí v New Yorku Far West Side. Jej súčasťou je okrem spomínanej dvojice mrakodrapov napríklad aj projekt Hudson Yards. Celá štvrť je naplánovaná udržateľne a uprednostňuje chodcov, vďaka čomu cez ňu vedie neprerušovaný chodník spájajúci byty, kancelárie, reštaurácie, verejné priestory a hotel.

Jinan Ribbon Park

Jinan Ribbon Park prinesie zelenú oázu do dynamickej biznis štvrte. Zdroj: SOM.com

Východočínske mesto Ťi-nan patrí k mnohým čínskym metropolám, ktoré prešli premenou z industriálneho prístavného mesta na dynamicky sa rozvíjajúce ekonomické centrum provincie. V minulosti mesto ťažilo zo strategickej polohy pri Žltej rieke a vznikli tu prístavy, ktoré dnes vedenie pretvára na verejné priestory pre život. Jednou z týchto zmien je aj plánované otvorenie dva kilometre dlhého parku v administratívnom centre mesta, ktorý sa ťahá celým bulvárom a spája komerčnú, kancelársku a rezidenčnú časť novej štvrte. Viac ako sedem miliónov obyvateľov sa môže tešiť na oázu uprostred rušného diania, lotosové jazierko či mnoho zelených plôch, ktoré majú okrem estetickej funkcie pomôcť odvádzať dažďovú vodu.

Merdeka 118

Merdeka 118 sa už dnes týči nad Kuala Lumpurom v plnej výške. Zdroj: Shutterstock

V hlavnom meste Malajzie Kuala Lumpur sa už dnes týči druhá najvyššia budova sveta, takmer 679-metrový mrakodrap Merdeka 118. Výstavba 118-poschodového mrakodrapu má byť ukončená koncom roku 2022, už dnes však konštrukcia dosahuje najvyšší bod. Jej názov v preklade znamená „Nezávislosť“ a okrem výšky je výnimočná aj tým, že pôjde o jednu z najudržateľnejších a najekologickejších výškových budov súčasnosti. Na poschodiach Merdeka 118 sa budú nachádzať najmä kancelárske priestory, hotely, reštaurácie alebo vyhliadková terasa či zóna pre VIP.

Nórske národné múzeum v Osle

Budova v Osle sa po otvorení stane jedným z najvýznamnejších kultúrnych stánkov Nórska. Zdroj: Shutterstock

Sedemročný proces navrhovania a výstavby rozšírenia Nórskeho národného múzea je takmer na konci a v roku 2022 do jeho moderných priestorov zavítajú prví návštevníci. Rozšírenie ponúka na ploche 54-tisíc štvorcových metrov priestor pre národnú galériu, múzeum súčasného umenia aj múzeum dizajnu a dekorácií, pričom azda najznámejším vystaveným dielom bude obraz Výkrik autora Edvarda Muncha. Nórske národné múzeum sa stane najväčším múzeom v severských krajinách a okrem priestoru pre umenie ponúkne terasu s panoramatickým výhľadom na Oslo aj knižnicu, a v súlade s ekologickými princípmi rozvoja mesta bude budova produkovať až o polovicu menej skleníkových plynov, ako jej určujú súčasné regulácie.

Abrahamic Family House

Tri obdĺžnikové budovy symbolizujú zmierenie a vzájomný rešpekt. Zdroj: forhumanfraternity.org

Prvý „medzináboženský“ projekt na svete v roku 2022 otvorí svoje brány prívržencom troch najväčších svetových náboženstiev – kresťanstva, islamu a judaizmu. V komplexe Abrahamic Family House v Abú Zabí sa nachádza mešita Imáma Al-Tayeba, kostol Sv. Františka a synagóga Moše Maimonidesa, a jeho cieľom je spájať veriacich a vytvoriť pôdu pre dialóg naprieč náboženstvami. Za výstavbou Abrahamic Family House je Dokument o ľudstvom bratstve pre mier a spolužitie vo svete, ktorý v roku 2019 podpísali pápež František a imám Ahmed el-Tayeb. Dokument aj komplex nabádajú k spájaniu naprieč vierami a kultúre vzájomnému rešpektu.

Parížska štvrť Charenton-Bercy

V centre novej štvrte vyrastie hi-tech budova. Zdroj: SOM.com

Podobne ako v čínskej metropole, aj v hlavnom meste Francúzska prechádza bývalá industriálna oblasť revitalizáciou, ktorá je súčasťou plánu vedenia Paríža spojiť okrajové štvrte s centrom cyklotrasami a chodníkmi. Jedna z týchto štvrtí, Charenton-Bercy, by sa mala stať novým technologickým centrom, pričom v jej srdci bude umiestnená moderná kreatívno-administratívna budova navrhnutá pre IT profesie, dizajnérov, animátorov, tvorcov vo virtuálnej realite či programátorov videohier. Súčasťou plánu revitalizácie je aj zelený záhradný most, ktorý štvrť napojí cez rieku Seinu ku zvyšku mesta, alebo zelené strechy, ktoré budú súčasťou každej modernej kancelárskej či rezidenčnej budovy v novej štvrti. Plán má v roku 2022 prejsť schvaľovacím procesom.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.