Nordic walking je liek, nie turistika. 6 tipov na trasy od ľahkých po náročné

Čas čítania: 4 minút

Nordic walking sa často označuje ako dostupný a zdravý šport. Chôdza je pre človeka najprirodzenejší pohyb, no s pridaním dvoch špeciálnych palíc sa stáva fyzioterapiou, tvrdí Lucia Turaz Okoličány, zakladateľka a prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking. Inšpirujte sa jej šiestimi tipmi na prechádzky v okolí Bratislavy pre nenáročných, rodiny s deťmi, seniorov aj pokročilých.

Čo je to Nordic walking?

Nordic walking, športová chôdza s dvoma špeciálnymi palicami, si na Slovensku získava čoraz viac priaznivcov. Jeho popularita stúpa od roku 2013, keď vznikla Slovenská asociácia Nordic Walkingu (SNWA). Tento šport je obľúbený pre svoju dostupnosť, je vhodný pre deti od päť rokov až po seniorov, pacientov so zdravotnými problémami aj vrcholových športovcov.

„Nordic walking je forma fyzioterapie, pri ktorej aktivujeme hlboký stabilizačný systém tela. Naše telo je stvorené na pohyb, nie na sedenie, a sedavý spôsob života spôsobil oslabenie svalov. Nordic walking nás učí, ako správne a zdravo kráčať – teda efektívne zapájať chodidlá, kolená, panvu, chrbticu aj ruky,“ vysvetľuje Lucia Turaz Okoličány.

„Špeciálne palice umožňujú prirodzený pohyb rúk, čím dochádza k rotácii hornej časti tela a posilňovaniu vnútorných svalov. Turistické palice tento efekt neposkytujú, pretože s nimi nie je možné dosiahnuť rovnaký rozsah pohybu,“ dodáva. Inšpirujte sa tipmi na šesť trás vhodných pre začínajúcich aj pokročilých nordic walkerov.

Nordic walking je liek, nie turistika. 6 tipov na trasy od ľahkých po náročné
Lucia Turaz Okoličány, zakladateľka a prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking. Foto: archív L. Turaz Okoličány

Ľahká trasa: Horský park

Dĺžka: 3 km | Trvanie: 60+ minút

Táto trasa je ideálna pre krátky relaxačný výlet, kde môžete prechádzať rôznymi prepojenými chodníkmi v Horskom parku. Trasu si môžete ľubovoľne prispôsobiť. Nevynechajte návštevu Prüger Wallnerovej záhrady, ktorá je vzdialená len päť minút chôdze od parku.

Tip na občerstvenie: Horáreň v Horskom parku.

Nordic walking je liek, nie turistika. 6 tipov na trasy od ľahkých po náročné
Lucia Turaz Okoličány spolu so Slovenskou asociáciou Nordic Walkingu pravidelne organizuje „chodecké“ výlety na Slovensku aj do zahraničia. Foto: archív L. Turaz Okoličány

Trasa vhodná pre seniorov: Bratislavské jazerá

Dĺžka: 60 – 120 minút

Táto pohodová trasa je určená pre seniorov, ktorí si môžu vybrať z viacerých jazier v Bratislave, ako napríklad Kuchajda, Štrkovec alebo Draždiak. Rovné a udržiavané chodníky umožňujú ľahkú chôdzu, vhodnú na viacero okruhov podľa individuálnej kondície.

Tip na občerstvenie: Každé jazero má dostupné bufety aj toalety.

Nordic walking je liek, nie turistika. 6 tipov na trasy od ľahkých po náročné
Bratislavské jazerá sú ideálnym prostredím na nordic walking. Foto: archív L. Turaz Okoličány

Trasa vhodná pre rodiny s deťmi: Železná studnička

Dĺžka: 120 minút až celý deň

Táto trasa ponúka množstvo atrakcií pre deti aj dospelých. Od Červeného mosta sa vydáme cez Partizánsku lúku až k Mlynu Klepáč. Na ceste sú preliezačky aj ihriská, takže nudiť sa nebudú ani deti. Ak by ste chceli výlet predĺžiť, môžete sa vydať až k lanovke na Kolibu.

Tip na občerstvenie: Bufet na Železnej studničke a ďalšie možnosti po trase.

Nordic walking je liek, nie turistika. 6 tipov na trasy od ľahkých po náročné
Aj v lese je možné vykonávať severskú chôdzu. Foto: archív L. Turaz Okoličány

Stredne náročná trasa: Devínska Nová Ves – Sandberg

Dĺžka: 6 km | Trvanie: 2 hodiny

Táto trasa vás zavedie na jedno z najzaujímavejších miest v Bratislave – Sandberg. Z ulice Slovinec sa napojíte na modrou farbou značený náučný chodník, kde sa dozviete množstvo informácií o tejto lokalite. Trasa vedie cez Waitov lom až k výhľadu na Devínsky hrad. Cestou späť vás povedie chodník o úroveň vyššie s krásnymi výhľadmi na okolitú prírodu.

Tip: Nezabudnite si zobrať fotoaparát, tento výlet je ideálny na fotografie.

Nordic walking je liek, nie turistika. 6 tipov na trasy od ľahkých po náročné
Jednoduchý pohyb na čerstvom vzduchu v krásnom prostredí – to je nordic walking. Niekedy sú odmenou aj úchvatné výhľady. Foto: archív L. Turaz Okoličány

Stredne náročná trasa 2: Karpaty nad Račou

Dĺžka: 8 km | Trvanie: 2,5 hodiny

Z amfiteátra v Knižkovej doline sa vydajte po modrej značke smerom na Malú Baňu. Ak vyšliapete až ku krížu, ocitnete sa na mieste, ktoré ponúka jeden z najkrajších výhľadov v okolí. Trasa vás ďalej zavedie k minimalistickej Pozorovateľni zvierat Vydrica, odkiaľ sa vrátite späť po červenej značke k rázcestníku Zbojnička.

Tip: Trasa je bez bufetu, preto si nezabudnite zobrať dostatok vody.

Nordic walking je liek, nie turistika. 6 tipov na trasy od ľahkých po náročné
Palice napomáhajú správnemu držaniu tela počas chôdze. Foto: archív L. Turaz Okoličány

Náročná trasa: Lamač – Stupava – Rača

Dĺžka: 29 km | Trvanie: do 10 hodín

Pre skutočných milovníkov dlhých výletov je vhodná celodenná trasa, ktorá sa začína na parkovisku Na barine v Lamači. Výstup vedie cez Kačín, následne červenou značkou do Marianky a ďalej až do Stupavy. Prevedie vás krásnymi lesmi až k rázcestníku Stupava park, odkiaľ sa po modrej značke dostanete k značke Stupava, Obora a ďalej po žltej až na hrad Pajštún. Cestou späť vás čakajú výhľady z Bystrického a Bieleho kríža a návrat do Bratislavy v Rači. Táto náročná trasa si vyžaduje dobrú kondíciu, no odmení vás nádhernou prírodou a mnohými možnosťami občerstvenia.

Tip na občerstvenie: Viacero bufetov pozdĺž trasy v Marianke, Stupave a Rači.

Nordic walking je liek, nie turistika. 6 tipov na trasy od ľahkých po náročné
Vďaka tejto aktivite je socializácia jednoduchšia. Foto: archív L. Turaz Okoličány

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.