Od Manderláku k Eurovea Tower: Aké boli najvyššie budovy Bratislavy?

Čas čítania: 3 minút

Bratislava sa počas svojej histórie neustále menila, modernizovala a rástla. Medzi najvýznamnejšie symboly urbanistického rozvoja mesta patrí ikonická budova Manderlák, ktorá bola na dlhé roky najvyššou budovou Bratislavy. Jej dominancia sa dynamickým rozvojom výstavby postupne strácala a ako symbol výškových stavieb v našom meste ju nahradila novostavba Eurovea Tower. Aké sú príbehy týchto symbolov, ktoré odrážajú vývoj a ambície Bratislavy?

Zrod Manderláku: Ikona modernej Bratislavy

V 30. rokoch minulého storočia sa Bratislava stávala dynamickým centrom mladého Československa. Rastúca potreba moderného bývania viedla k myšlienke postaviť prvú skutočne výškovú budovu v meste. Týmto projektom bol práve Obchodný a obytný dom Manderla, Bratislavčanmi nazývaný Manderlák, ktorý získal názov podľa bohatého obchodníka Rudolfa Manderlu, iniciátora a investora výstavby.

Od Manderláku k Eurovea Tower: Aké boli navyššie budovy Bratislavy?

Manderlák vyrástol v roku 1935 na Kamennom námestí, vtedy ešte neprebudovanej časti mesta, kde dominovali hlavne menšie budovy a zeleň. Lokalita však mala veľký potenciál vďaka centrálnej polohe, a preto sa javila ako ideálne miesto pre výškovú stavbu. Projekt bol realizovaný podľa návrhu architektov Christiana Ludwiga a Emericha Spiegela, ktorí sa inšpirovali medzinárodným štýlom modernizmu, najmä funkcionalizmom, ktorý bol v tom čase trendom v celej Európe.

Mýtus o prvom slovenskom mrakodrape

Jeho pozoruhodná výška 45 metrov a deväť podlaží spravili z Manderláku neprehliadnuteľnú dominantu, ktorá si rýchlo získala pozornosť verejnosti. Bratislavčania boli z tejto novinky nadšení, no niektorí si tiež kládli otázky, či výškové budovy patria do historického centra mesta. Manderlák však veľmi rýchlo zapadol do prostredia a stal sa symbolom moderného života. Dnes, takmer 90 rokov od vzniku, je stále súčasťou panorámy Bratislavy, hoci jeho niekdajšia výšková dominancia už patrí minulosti.

Od Manderláku k Eurovea Tower: Aké boli navyššie budovy Bratislavy?

Manderlák sa niekedy mylne označuje za prvý slovenský mrakodrap. V skutočnosti však nejde o skutočný mrakodrap v zmysle dnešných medzinárodných štandardov, keďže jeho výška nedosahuje 150 metrov. Avšak v kontexte svojej doby a lokality bol považovaný za priekopnícku stavbu a symbol modernizácie. Dnes za mrakodrap považujeme stavbu s výškou aspoň 150 metrov, ktorú momentálne na Slovensku presahuje jediná budova – Eurovea Tower.

Eurovea Tower: Nový symbol výškového rozvoja Bratislavy

Prvý slovenský mrakodrap dosiahol v roku 2023 výšku 168 metrov a prekonal všetky predchádzajúce budovy v Bratislave. Developer JTRE, ktorý stojí za týmto projektom, chcel budovu poňať ako symbol prepojenia moderného dizajnu s funkčnosťou, pričom jej tvar a fasáda sú inšpirované svetovými architektonickými trendmi.

Od Manderláku k Eurovea Tower: Aké boli navyššie budovy Bratislavy?

Celý proces výstavby Eurovea Tower je zachytený v dokumentárnom filme režiséra Jara Vojteka. Film prináša pohľad na technické, logistické a emocionálne výzvy, ktorým tím čelil, a dáva divákom možnosť nahliadnuť za kulisy tohto ambiciózneho projektu. Pozrieť si ho môžete napríklad 19. septembra 2024 v knižnici na Nobelovej ulici 30 v Bratislave a v priebehu októbra a novembra v rôznych artových kinách.

Keď porovnáme Manderlák a Eurovea Tower, vidíme obrovský pokrok, ktorý Bratislava za takmer storočie urobila. Manderlák s jeho 45 metrami predstavoval začiatok modernej výstavby v meste, zatiaľ čo Eurovea Tower so 168 metrami je symbolom toho, ako ďaleko sa výšková architektúra dostala. Obe stavby však plnia podobnú úlohu – stali sa ikonami svojej doby a stelesnením ambícií Bratislavy ako rýchlo sa rozvíjajúceho mesta.

Od Manderláku k Eurovea Tower: Aké boli navyššie budovy Bratislavy?

Mesto vo vývoji

Bratislava sa v posledných desaťročiach stala magnetom pre moderné architektonické projekty. Od Manderláku po Eurovea Tower sa mesto vyvíja, prechádza zásadnými zmenami a neustále sa rozširuje. S týmto rozvojom však prichádzajú aj otázky, akým smerom by sa mala urbanizácia uberať. Výškové budovy prinášajú efektívne riešenia pre rastúce mestá, no zároveň je potrebné zachovať rovnováhu medzi novými projektmi a historickým charakterom miest, akým je Bratislava.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.