Zamestnávatelia už dávno vedia, že výška odmeny na výplatnej páske nie je jediný faktor, ktorým dokážu motivovať zamestnancov pri práci. Odborníci dlhodobo zdôrazňujú kvalitu pracovného prostredia ako dôležitý aspekt pri výkonoch, ktoré zamestnanci podávajú. Ak sa človek cíti v práci dobre, má dostatok svetla, priestoru, súkromia, ale aj možností oddychu a socializácie s kolegami, má tendenciu pracovať sústredenejšie a kvalitnejšie.
Na dôležitosť dizajnu pracovného prostredia poukazuje aj spoločnosť CBRE, ktorá už štvrtý rok organizuje súťaž Office roka. Zapojiť sa do nej môžu firmy s kreatívne riešenými a zaujímavými kanceláriami. Porota v štyroch kategóriách vyhodnotí najinšpiratívnejší interiér, ale aj ekologickosť, inovatívnosť či DNA firmy pretavenú do jej priestorov.
Anodius
Anodius je poradenská spoločnosť v oblasti IT. Špecializuje sa na customer experience, teda zážitok zákazníka pri styku s ich klientom, a sídli v administratívnej budove Landererova 12 vo vznikajúcej štvrti Eurovea City. Ako hovorí Roman Kučák, CEO spoločnosti, dobrý zážitok z pracovného prostredia je pre nich kľúčový.
„Hovorí sa že pozitívna emócia je nákazlivá. My určite chceme ísť v tomto duchu príkladom a šíriť pozitívne zážitky na našich klientov,“ tvrdí Roman Kučák. „Kľúčová je pre nás variabilita a atmosféra. Je dôležité, aby sa všetci cítili dobre a mali možnosť si vždy nájsť to svoje miesto, podľa danej potreby.“
Vítaným bonusom každej firmy je, keď sa jej do interných priestorov podarí pretaviť jej výnimočnú identitu DNA. Osem priorít spoločnosti Anodius symbolizuje osvetlenie, farebnosť, flexibilné sedenie či oblaky v kanceláriách, ktoré predstavujú cloudové riešenia. „Rád by som upozornil na našu chill miestnosť, ktorá plne reprezentuje ducha firmy. Je to miesto zdieľania pre celú komunitu, umiestnené priamo v srdci priestoru,“ dodáva Roman Kučák.
Arval Slovakia
Poskytovateľ komplexných služieb automobilového lízingu Arval pôsobí na Slovensku od roku 2004 a sídli v administratívnej budove Pribinova 19. Keďže priestor do veľkej miery využívajú zamestnanci zákazníckeho servisu, veľký dôraz bol kladený na dobrú akustiku. Tú zabezpečujú napríklad podvesené stropné panely, paravány medzi stolmi či koberec s akustickou podložkou.
„Odhlučnená je aj tzv. playroom, kde môžu zamestnanci hrať stolný futbal, sledovať TV či využiť hernú konzolu,“ vysvetľuje Pavol Kollár, business development director spoločnosti. „V našich priestoroch sa medzi kubusmi nachádza aj pomyselné námestie, ktoré je možné výrazne zväčšiť mobilnou priečkou. Vďaka tomu sa otvára priestor pre spoločné sledovanie filmov či all staff meetingy,“ dodáva.
Firma sa rozhodla zvýrazniť svoj športovo-mladistvý charakter napríklad kobercom v antukovej farbe, do ktorého je zapustená bežecká dráha. Pri stenách spomínaného námestia sa zas nachádzajú hrazdy, gymnastické kruhy či TRX popruhy, ktoré dávajú zamestnancom možnosť aktívne relaxovať. Materiálovú skladbu interiéru zvolila spoločnosť Arval s dôrazom na ekológiu a udržateľnosť.
FCC Slovensko
Spoločnosť FCC na Slovensku poskytuje riešenia odpadového hospodárstva pre obce a priemyselný, obchodný a maloobchodný sektor. Sídli v moderných priestoroch novootvorenej administratívnej budovy Westend Plazza. Hoci pôsobí v oblasti odpadového priemyslu, na problematiku odpadov sa pozerá aj z pohľadu konzumenta. Zelený aspekt nových priestorov bol preto pre túto spoločnosť prioritou.
„Zodpovednosť k životnému prostrediu a trvalá udržateľnosť sú kľúčovými hodnotami našej firmy a stali sa primárnym kritériom pre výber a zariadenie kancelárskych priestorov. Snažíme sa o “menej je viac” prístup,“ vysvetľuje Zuzana Dvoráková, manažérka komunikácie a CSR.
„Naše kancelárie a spoločné zóny nie sú zbytočne zahltené nábytkom, pri zariaďovaní sme siahli po plne recyklovateľných primárnych materiáloch ako sklo, drevo alebo kov,“ hovorí Zuzana Dvoráková. „Uprednostnili sme lokálnych výrobcov nábytku s cieľom minimalizovať uhlíkovú stopu. Minimalizujeme aj používanie jednorazových obalov. Odpad triedime už viac ako 20 rokov, nové priestory nám však umožňujú žiť našimi hodnotami naplno.“
Aj spoločnosť FCC Slovensko si pochvaľuje priestory pre spoločné trávenie času. Za srdce pracoviska označuje Zuzana Dvoráková práve tzv. kolaboračnú miestnosť. „Tento veľkorysý a citlivo pestrý priestor v sebe spája kuchynku, kaviareň, knižnicu, je miestom na pravidelné tematické swapy, ale aj piatkové hodiny jogy. Tiež sme si všimli, že miestnosť podnecuje našich kolegov k vareniu a pečeniu. Výsledkom sú chutné domáce dobroty, pri ochutnávke ktorých sa stretávame práve v tejto miestnosti.“
Lenovo
Sídlo Lenovo v budove Landererova 12 sa rozprestiera na troch podlažiach a má celkovú výmeru 6 400 štvorcových metrov. Vďaka kreatívnemu a nápaditému dizajnu má od typického korporátneho prostredia ďaleko. Je to vďaka zamestnancom, ktorí prostredníctvom vlastného sťahovacieho výboru „Move Project“ priamo participovali na vzhľade svojho pracovného priestoru.
„V našej bratislavskej centrále sa stretáva vyše 30 národností a diverzita tu nie je formálnou frázou, ale zabývaným štandardom,“ hovorí riaditeľ bratislavskej pobočky David Reilly. „Otvorenejšie plochy sa striedajú s intímnejšími, tematicky vyhranenými rokovacími miestnosťami a zamestnanci nie sú fixovaní na pracovný stôl, čo vytvára pocit väčšej slobody a podnecuje kreatívny myšlienkový mód ‚out of the box‘.“
Priestory Lenovo sú v súlade s princípmi trvalej udržateľnosti. K ekologickým opatreniam patrí špeciálne osvetlenie s 50-percentnou energetickou úsporou a zamestnanci sú motivovaní, aby pri dochádzaní do práce využívali verejnú dopravu či bicykle.
Obermeyer Helika
Spoločnosť Obermeyer Helika sa v roku 2019 presťahovala do novej administratívnej budovy Westend Plazza. Zaoberá sa architektonickým, projekčným a stavebným poradenstvom, preto aj jej nové sídlo muselo splniť náročné požiadavky a kritériá.
„Zamestnanci sú nadšení priestormi, využívajú priestor aj na mimopracovné aktivity slúžiace na stmelenie kolektívu. Sťahovanie sa do nových priestorov vidíme ako veľký prínos k efektivite zamestnancov,“ pochvaľuje si relokáciu Adriána Kokoška, konateľka a obchodná riaditeľka spoločnosti. „Za kľúčové považujeme celkovú ergonómiu priestorov, tepelnotechnické vlastnosti, možnosť otvorenia okien, ergonómia pracoviska sú kľúčové.“
Trend vytvárania oddychových zón pre zamestnancov našiel svoje miesto aj v tomto prípade. „Zvlášť sme kládli dôraz na našu ‚obývačku‘, čiže priestor pre neformálne stretnutia pre kolegov,“ vysvetľuje Adriána Kokoška. „Každý detail nejakým spôsobom odzrkadľuje to, čo sme, a v akom prostredí pracujeme.“