Riaditeľka Bielej noci vyberá: 10 umelcov a ich svetelné inštalácie, ktoré by som rada videla aj u nás

Čas čítania: 3 minút

Medzinárodný festival Biela noc každý rok rozžiari mestá po celom svete množstvom umenia a svetelného dizajnu. Spolu s riaditeľkou slovenskej Bielej noci Zuzanou Pacákovou sme vybrali desiatku umelcov, ktorých diela by rada uvidela aj v Bratislave či Košiciach.

Janet Echelman a jej organické dielo zo svetla a rybárskych sietí vo Vancouveri. Zdroj: Kent Lins, Flickr

Olafur Elliason

The Weather Project je majstrovské dielo dánskeho umelca, ktorý patrí k najzaujímavejším súčasným tvorcom. Jeho slnečná guľa radikálne zmenila atmosféru a charakter priestoru v londýnskej Tate Gallery. Pre Zuzanu patrí účasť Olafura na Bielej noci k snom, ktoré by si raz chcela splniť.

Zdroj: wonderferret, Flickr

James Turrell

Americký umelec vytvára hypnotické svetelné priestorové ilúzie. „Mala som možnosť zažiť ich na benátskom bienále a bol to veľmi silný zážitok. Človek v svetelnom priestore stráca stabilitu a orientáciu,” opisuje Zuzana.

Bruce Munro

„Jeho diela sú impozantné a zároveň magické, najčastejšie predstavujú priestorové landartové svetelné lúky,” hovorí Zuzana o svojom obľúbenom britskom umelcovi.

 

Yayoi Kusama

Umelkyňa patrí k popredným osobnostiam súčasného japonského umenia už od 60. rokov. Vo svojich inštaláciách vytvára nekonečný priestor plný charakteristických farebných bodiek, ktoré Zuzanu očarili napríklad v ikonickej inštalácii v parížskom Centre Pompidou.

Nonotak

Svoje hypnotické dielo Daydream japonsko-francúzska dvojica predstavila aj počas Bielej noci. „Nonotak predstavujú novú generáciu svetelných dizajnérov a digitálnych umelcov, ktorí vytvárajú precízny dialóg medzi priestorom, svetlom a zvukom,” opisuje Zuzana.

Zdroj: Biela noc

Studio Drift

Mladí svetelní dizajnéri patria k čerstvým zážitkom, ktoré Zuzanu nadchli pri nedávnej návšteve Stedelijk Museum v Amstredame. Na ešte v súčasnosti prebiehajúcej výstave ju oslovil spôsob, akým umelci prepájajú produktový dizajn, svetlo a nové technológie s prírodou.

 

Ryoji Ikeda

Ďalším Zuzaniným obľúbencom je japonský umelec, ktorého charakterizuje čierno-biely minimalizmus. V ňom vytvára geometrické enviromenty, ktoré pôsobia na divákove zmysly priam destabilizujúco.

Zdroj: Carriageworks, Wikimedia

Joanie Lemercier

Francúzsky umelec svoje dielo Fuji, inšpirované japonskou kultúrou, predstavil na Bielej noci aj slovenskému publiku. „Jeho tvorba predstavuje jedinečné prepojenie kresby a projekcií, čím vytvára dojem 3D priestoru a nekonečna”, opisuje riaditeľka festivalu.

 

Janet Echelman

Diela americkej sochárky považuje Zuzana za naozaj impozantné: „Predstavujú netradičné prepojenie levitujúcich ogranických objektov z rybárskych sietí, svetla a okolitej architektúry.”

Zdroj: Ron Cogswell, Flickr

Tundra x Sila Sveta  

Títo novodobí svetelní dizajnéri pracujú s monumentalitou industriálnej architektúry a jej radikálnou zmenou iba prostredníctvom svetla a zvuku.


Autor: Spojená Bratislava

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.