Medzinárodný festival Biela noc každý rok rozžiari mestá po celom svete množstvom umenia a svetelného dizajnu. Spolu s riaditeľkou slovenskej Bielej noci Zuzanou Pacákovou sme vybrali desiatku umelcov, ktorých diela by rada uvidela aj v Bratislave či Košiciach.
Olafur Elliason
The Weather Project je majstrovské dielo dánskeho umelca, ktorý patrí k najzaujímavejším súčasným tvorcom. Jeho slnečná guľa radikálne zmenila atmosféru a charakter priestoru v londýnskej Tate Gallery. Pre Zuzanu patrí účasť Olafura na Bielej noci k snom, ktoré by si raz chcela splniť.
James Turrell
Americký umelec vytvára hypnotické svetelné priestorové ilúzie. „Mala som možnosť zažiť ich na benátskom bienále a bol to veľmi silný zážitok. Človek v svetelnom priestore stráca stabilitu a orientáciu,” opisuje Zuzana.
Bruce Munro
„Jeho diela sú impozantné a zároveň magické, najčastejšie predstavujú priestorové landartové svetelné lúky,” hovorí Zuzana o svojom obľúbenom britskom umelcovi.
Yayoi Kusama
Umelkyňa patrí k popredným osobnostiam súčasného japonského umenia už od 60. rokov. Vo svojich inštaláciách vytvára nekonečný priestor plný charakteristických farebných bodiek, ktoré Zuzanu očarili napríklad v ikonickej inštalácii v parížskom Centre Pompidou.
Nonotak
Svoje hypnotické dielo Daydream japonsko-francúzska dvojica predstavila aj počas Bielej noci. „Nonotak predstavujú novú generáciu svetelných dizajnérov a digitálnych umelcov, ktorí vytvárajú precízny dialóg medzi priestorom, svetlom a zvukom,” opisuje Zuzana.
Studio Drift
Mladí svetelní dizajnéri patria k čerstvým zážitkom, ktoré Zuzanu nadchli pri nedávnej návšteve Stedelijk Museum v Amstredame. Na ešte v súčasnosti prebiehajúcej výstave ju oslovil spôsob, akým umelci prepájajú produktový dizajn, svetlo a nové technológie s prírodou.
Ryoji Ikeda
Ďalším Zuzaniným obľúbencom je japonský umelec, ktorého charakterizuje čierno-biely minimalizmus. V ňom vytvára geometrické enviromenty, ktoré pôsobia na divákove zmysly priam destabilizujúco.
Joanie Lemercier
Francúzsky umelec svoje dielo Fuji, inšpirované japonskou kultúrou, predstavil na Bielej noci aj slovenskému publiku. „Jeho tvorba predstavuje jedinečné prepojenie kresby a projekcií, čím vytvára dojem 3D priestoru a nekonečna”, opisuje riaditeľka festivalu.
Janet Echelman
Diela americkej sochárky považuje Zuzana za naozaj impozantné: „Predstavujú netradičné prepojenie levitujúcich ogranických objektov z rybárskych sietí, svetla a okolitej architektúry.”
Tundra x Sila Sveta
Títo novodobí svetelní dizajnéri pracujú s monumentalitou industriálnej architektúry a jej radikálnou zmenou iba prostredníctvom svetla a zvuku.