Svetelné efekty aj neviditeľné budovy. Na čo všetko sa využívajú LED fasády?

Čas čítania: 4 minút

Spájanie architektúry s modernými technológiami je trendom posledných rokov. LED fasády už neslúžia len ako plocha na zobrazovanie reklamy, ale oživujú budovy vizuálnymi efektmi. Na unikátne spojenie LED technológie a architektúry sa môžeme tešiť aj na Slovensku. Najväčšia LED fasáda v strednej Európe bude už onedlho súčasťou novej štvrte Eurovea City. Vzniká na administratívnej budove Landererova 12.

Zdroj: shutterstock.com

LED fasády a architektúra

Dominanty miest využívajú LED obrazovky rôznymi kreatívnymi spôsobmi. Neďaleko Soulu v Južnej Kórei rastie 450-metrový mrakodrap s názvom Crystal Top Tower, ktorému po predstavení projektu prischol titul Prvý neviditeľný mrakodrap. S využitím pokrokovej technológie LED fasády a živých záberov snímania mesta zo všetkých strán budovy bude možné obriu stavbu prispôsobiť vzhľadu okolia a stane sa tak neviditeľnou.

Zdroj: GDS architects

Po dostavbe pôjde o šiestu najvyššiu budovu sveta a jej primárnym účelom bude rekreačné využitie. Jej súčasťou bude 4D kino, vodný park, reštaurácie a ďalšie lákadlá, ktoré majú potenciál z tejto stavby urobiť turistickú atrakciu. Ak sa ju samozrejme niekomu podarí nájsť.

Spoločnosť Signify, ktorá sa špecializuje na jedinečné riešenia svetelných plôch, pokryla architektonickým osvetlením jednu z najvyšších budov v Pekingu. Čínske obchodné centrum s názvom China World Trade Center Tower B sa „ukrýva“ pod  400-tisíc bielymi LED svetelnými bodmi.

Zdroj: Signify

Už pri architektonickom návrhu vyše 300-metrového mrakodrapu bol zohľadnený plán umiestnenia LED osvetlenia priamo do stavby. V dutinách stien boli ponechané priestory na umiestnenie žiaroviek tak, aby neosvetľovali interiéry kancelárií. Fasádu budovy je možné premeniť na jednu obrovskú obrazovku s pohyblivou grafikou, čo z tejto stavby robí svetový unikát.

Zdroj: Signify

Moderné billboardy

LED fasády sú vo svete vnímané najmä ako pokračovanie jednej z najstarších foriem reklamy – billboardov. Azda najznámejšou lokalitou, ktorej súčasťou sú nadrozmerné LED obrazovky, je slávne námestie Times Square v New Yorku. Plochy tu poskytuje 17 spoločností, pričom niektoré sú zložené s viacerých LED obrazoviek tvoriacich jeden celok. Ide o výnimočné miesto, ku ktorému neodmysliteľne patria žiarivé obrazy plné pestrých farieb a mien tých najzvučnejších značiek ako Google, Apple či Kodak.

Zdroj: Shutterstock

Križovatka prezývaná „bow tie“ (motýlik) je slávnou turistickou atrakciou, cez ktorú podľa dát inzerujúcich spoločností prejde denne až 300-tisíc chodcov. Domáci obyvatelia sú samozrejme na všadeprítomnú žiaru LED svetiel zvyknutí, ale pre turistov ide o lákavé miesto pre zhotovenie záberov, ktorými sa radi pochvália na sociálnych sieťach. Reklama sa vďaka jedinečnosti tohto miesta často šíri do všetkých kútov sveta, čo samozrejme zohľadňuje aj cena za inzerciu. Keď bola v roku 2014 spustená vtedy najväčšia LED obrazovka na Times Square obsahujúca 24 miliónov LED pixelov, mesiac zobrazovania reklamy na nej stál neuveriteľných 2,5 milióna dolárov.

Zdroj: Shutterstock

Ďalším známym miestom s nadrozmernými LED obrazovkami je Piccadilly Circus v Londýne, rozľahlá križovatka spájajúca Regent Street s Picadilly. V roku 2017 prešli fasády kompletnou rekonštrukciou a odvtedy predstavujú technologickú špičku významne dotvárajúcu lokalitu, ktorá je jednou z mnohých turistických atrakcií hlavného mesta Anglicka.

Zdroj: Shutterstock

Zaoblené obrazovky typické pre toto miesto prešli modernizáciou, ktorá im umožňuje reagovať na zmeny počasia či teploty vzduchu. Vďaka tomu sa na nich môže zobrazovať obsah prispôsobený okolitým podmienkam, napríklad reklama na nepremokavé oblečenie v prípade dažďa, ktorý je v Londýne častým javom.

Zdroj: picadillylights.co.uk

Fanúšikom filmov určite nebude cudzia japonská križovatka Shibuya, jedno z najdynamickejších miest na celom svete. Shibuya Crossing je právom označovaná za najrušnejšiu križovatku sveta. Za jediný deň ňou prejde okolo pol milióna chodcov, čo z nej robí ideálnu lokalitu pre umiestnenie masívnych LED technológií.

Zdroj: Shutterstock

Najväčšia obrazovka na tejto križovatke bola nainštalovaná v roku 2014 a má rozlohu 420 štvorcových metrov, teda takmer ako basketbalové ihrisko. Žiarivé LED reflektory si obľúbili aj režiséri filmov odohrávajúcich sa v Tokiu, najznámejšie zábery sú zo snímok Stratené v preklade či Rýchlo a zbesilo: Tokyo Drift.

Zdroj: fanpop.sk

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.