V zrekonštruovanom areáli SNG zachovali Dedečkovu architektúru, pribudli verejné priestory

Čas čítania: 5 minút

Znovuotvorenie Slovenskej národnej galérie v Bratislave po šiestich rokoch trvajúcej rekonštrukcii mnohí označujú ako kultúrnu udalosť roka či dokonca desaťročia. Národná galéria sprístupnila vynovené priestory verejnosti najprv čiastočne a počas roka 2023 bude postupne prechádzať do plnej prevádzky.

V zrekonštruovanom areáli SNG zachovali Dedečkovu architektúru, pribudli verejné priestory
Foto: Martin Deko, SNG

(po)Otvorenie sa stihlo ešte v roku 2022

Takzvané (po)otvorenie Slovenskej národnej galérie sa uskutočnilo v nedeľu 11. decembra 2022, teda tesne pred Vianocami. „Keď sa nám hotová stavba dostala konečne do rúk, chceli sme sa o ňu podeliť s celou verejnosťou– ktorej galéria právom patrí – ešte pred Vianocami. Preto sme sa rozhodli nečakať na kompletne vybavený interiér či stále expozície a novú budovu (po)otvárať postupne,“ vysvetľuje Klára Hudáková, PR manažérka SNG. „Galériu aj s dvoma úvodnými výstavami, pop-up kníhkupectvom Ex Libirs v SNG a pop-up kaviarňou si budú môcť návštevníci užiť do 21. decembra tohto roku, na sviatky budeme mať zavreté.“

Počas rekonštrukcie komplexu SNG boli priestory na výstavy a program obmedzené na jednu budovu Esterházyho paláca, čo sa jej ukončením výrazne mení. „Celý galerijný areál, ktorý (po)otvárame, bol doteraz uzavretý, takže návštevníkov čaká množstvo noviniek. Samozrejme, z profesionálneho hľadiska sú obrovským prínosom veľkorysé výstavné priestory či depozitáre pre umelecké diela. Viacerým ľuďom berie dych Premostenie aj s výhľadmi, ktoré ponúka, niektorí sa pozastavujú pri precízne prevedených detailoch rôznych prvkov budovy, ďalší sú zas nadšení z nádvoria, na ktorom sa v lete bude dať stráviť kopec príjemného času. Určite stojí za to tešiť sa aj na veľkú nádhernú umenovednú knižnicu, ktorú by sme mali otvoriť počas nasledujúceho roka v spolupráci s VŠVU v Bratislave,“ vymenúva lákadlá zrekonštruovanej galérie Klára Hudáková.

V zrekonštruovanom areáli SNG zachovali Dedečkovu architektúru, pribudli verejné priestory
Foto: Martin Deko, SNG

Po novom roku bude galéria vzhľadom na veľkosť a potrebu zabezpečenia plynulej prevádzky fungovať na základe regulovaných vstupov. Na individuálne prehliadky budovy a výstav sa budú môcť ľudia prihlásiť. „Esterházyho palác, ktorý bol počas rekonštrukcie jediným výstavným priestorom bratislavskej SNG, sme pre verejnosť uzavreli 5. decembra a bude opäť otvorený spolu s novou budovou po novom roku. Budeme robiť všetko pre to, aby sme mohli čím skôr fungovať v normálnom režime počas plných otváracích hodín. Všetky informácie potrebné pre návštevu v novom roku budeme komunikovať.“

Pri prvej návšteve návrat do minulosti aj interaktívne diela

Novými priestormi SNG návštevníkov prevedie úvodná výstava Prológ. 12 farieb reality, na ktorej uvidia diela starého, moderného aj súčasného umenia vo vzájomných dialógoch. Cez netradičné spojenia diel z rôznych historických období získajú pohľad na pestrosť zbierok SNG, spoznajú umelecké diela, ktoré do nich pribudli za ostatných 30rokov a tiež výstavné priestory budúcich stálych expozícií.

„Pri prechádzke budovou bude návštevníkov sprevádzať aj netradičný projekt s retro názvom Monumentálky, vďaka ktorému natrafia na sochy a diela úžitkového umenia v rôznych zákutiach galérie a presvedčia sa o tom, že umeniu to spolu s architektúrou svedčí,“ pokračuje Klára Hudáková. „Ďalšou novinkou je interaktívna výstava Prečo (ume)nie?, ktorá odpovedá na najčastejšie otázky spojené s umením ako napríklad ‚Kto je umelec alebo umelkyňa?‘, ‚Môžem sa v galérii smiať?‘, ‚Musí byť umenie vždy krásne?‘ či ‚Potrebujú vôbec umelecké diela názvy?‘“

V zrekonštruovanom areáli SNG zachovali Dedečkovu architektúru, pribudli verejné priestory
Expozícia Prečo (ume)nie? bude jednou z prvých, ktorú sprístupní SNG počas (po)otvorenia. Foto: Martin Deko, SNG

Na výstave je možné do niektorých diel vstúpiť, zanechať na nich svoju stopu či pomocou nich vytvárať vlastnú zvukovú a vizuálnu projekciu a užiť si tak spojenie s umením. „Neskôr plánujeme aj kratšiu výstavu finálových prác ďalšieho ročníka medzinárodnej umeleckej súťaže Máš umelecké črevo? pre žiakov a žiačky stredných škôl a gymnázií. Počas nasledujúceho roka začneme po dvojiciach postupne sprístupňovať aj stále expozície. Ako prvá je zatiaľ naplánovaná dvojica expozícií s pracovnými názvami Sakrálne umenie a Klasická moderna.“

Architektúra aj priestor pre deti

Významným architektonickým lákadlom budovy je Premostenie s panoramatickým výhľadom na Dunaj, ktoré bolo v minulosti kritizované odporcami socialistickej architektúry. Vďaka zásadnému postoju vtedajšej generálnej riaditeľky Kataríny Bajcurovej sa tento prvok zachoval a jeho zrekonštruovaná podoba patrí k najzaujímavejším miestam SNG.

V zrekonštruovanom areáli SNG zachovali Dedečkovu architektúru, pribudli verejné priestory
Premostenie s výhľadom na Dunaj. Foto: Martin Deko, SNG

„So zachovaním samotného Premostenia sa nám podarilo zachovať aj prácu významného a dôležitého slovenského architekta Vladimíra Dedečka a špecifický výstavný priestor. Premysleným zásahom architektov Martina Kusého a Pavla Paňáka, autorov návrhu rekonštrukcie SNG, sa navyše podarilo otvoriť Premostenie smerom k Dunaju ešte viac a návštevníkom tak poskytnúť unikátny výhľad, ktorý v inej verejnej inštitúcii umiestnenej na nábreží v hlavnom meste nenájdu, vysvetľuje Klára Hudáková.

V zrekonštruovanom areáli SNG zachovali Dedečkovu architektúru, pribudli verejné priestory
Výstavba premostenia v 70. rokoch. Zdroj: AVU SNG

Galéria sa dlhodobo profesionálne venuje vzdelávaniu svojho publika. Aj v nových priestoroch bude ponúkať programy či kurzy pre deti rôznych vekových kategórií, mladých, školské skupiny a samozrejme dospelých. „Pre deti, ale aj ich rodičov, bude určite lákavá už spomínaná výstava Prečo (ume)nie? na prízemí novej budovy, ktorá je plná zábavných otázok, zaujímavých odpovedí, farieb, diel a interaktívnych prvkov. Pripravili sme k nej aj skvelého sprievodcu – zošit s rôznymi úlohami, ktoré malým, ale aj veľkým návštevníkom pomôžu pri hľadaní odpovedí.“

Galéria aj voľnočasový priestor

Nový areál SNG bude zahŕňať viac ako 5 000 štvorcových metrov výstavnej plochy pre expozície a výstavy, kinosálu, resp. prednáškovú sálu, multifunkčnú halu, modernú knižnicu, archív výtvarného umenia, reštaurátorské ateliéry, obnovenú administratívnu budovu, nádvorie ako verejný park, kaviareň a galerijné kníhkupectvo. Úplne novou stavbou je depozitárny dom, novinkou sú aj niektoré verejné plochy v okolí galérie, ako napríklad travertínová piazzeta v smere od Hotela Devín.

V zrekonštruovanom areáli SNG zachovali Dedečkovu architektúru, pribudli verejné priestory
Nádvorie „rozkvitne“ počas leta . Zdroj: Martin Deko, SNG

„Boli by sme radi, ak by si ľudia zvykli do SNG chodiť  ‚len tak‘, keď sa chcú s niekým stretnúť, keď majú v meste prestoj, keď si potrebujú vybaviť pár e-mailov alebo len tak skočiť na kávu a trochu si vydýchnuť. Tak je navrhnuté aj celé prízemie Vodných kasární, v ktorom sa návštevník bude môcť pohybovať bez lístka. Keď bude galéria o nejaký čas kompletne interiérovo a prevádzkovo vybavená, návštevníci tu nájdu stálu kaviareň, galerijné kníhkupectvo, umenovednú knižnicu a príjemné nádvorie, ktoré bude najkrajšie počas leta,“ uzatvára Klára Hudáková.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.