O program počas horúcich letných mesiacov nie je v Bratislave núdza. Naše mesto ponúka možnosť schladiť sa v okolitých malokarpatských či lužných lesoch a využiť čas strávený v prírode na spoznávanie miestnych zaujímavostí či aktívny oddych aj s deťmi. Inšpirujte sa piatimi tipmi na letné výlety s rodinou v Bratislave.
1. Horáreň Krasňany po vinohradníckom chodníku
Pred niekoľkými rokmi viedla jediná prístupová cesta na toto obľúbené vstupné miesto do bratislavského lesoparku iba po úzkej asfaltovej ceste, o ktorú sa navyše chodci delili s autami a cyklistami. Od roku 2021 je však k dispozícii príjemnejší a bezpečnejší vstup po vinohradníckom chodníku, ktorý sa začína v Rači a popri jazere Vajspeter dovedie peších cez muničné sklady k Horárni Krasňany. Tu nájdu rodičia s deťmi obľúbené detské ihrisko aj kaviareň s možnosťou občerstvenia či ohniská, na ktorých si môžu opiecť obed a stráviť príjemné chvíle v bratislavských lesoch.
2. Geologické múzeum Barbora
Hrad Devín a okolitú hrádzu azda netreba predstavovať žiadnemu Bratislavčanovi, no rovnomenná mestská časť ukrýva aj iné voľnočasové aktivity pre rodiny s deťmi. Zaujímavým miestom, ktoré stojí za návštevu, je Geologické múzeum Barbora nachádzajúce sa na konci starej časti obce, pod hradným bralom. Spoznáte ho aj podľa pasúcich sa kôz, ktoré pomáhajú s údržbou areálu. V múzeu sú pre návštevníkov pripravené ukážky hornín, hmatové odliatky skamenelín, trojrozmerné obrazy znázorňujúce tunajší život v dobách pravekého mora Tethys a detské hojdačky v tvare amonita, hrebenatky a chahlicothéria.
3. Malokarpatský vlastivedný náučný chodník
Aj ďalší tip na výlet nás zavedie do príjemného chládku pod koruny stromov bratislavského lesoparku. Malokarpatský náučný chodník začína v mestskej časti Lamač na Havelkovej ulici a pokračuje po turistickom chodníku cez Železnú studienku. Chodník si môžete rozdeliť podľa náročnosti a skončiť po približne troch kilometroch na obľúbenom Kačíne, kde nájdete preliezačky či priestor pre opekačku. Na náučných tabuliach sa dozviete informácie o Bitke pri Lamači, geologických a geomorfologických pomeroch v tejto lokalite či faune a flóre Malých Karpát. Na návrat naspäť do „civilizácie“ môžete využiť linku MHD 43, ktorá vo voľné dni premáva na Patrónku.
4. Botanická záhrada
Ak vás láka zeleň, no lesy okolo Bratislavy máte pochodené, ideálnou voľbou je Botanická záhrada. Tento areál – najstarší svojho druhu na Slovensku – s rozlohou približne 5 ,5 hektára ponúka viac ako dvetisíc druhov rastlín, pričom väčšina z nich je exotických, ktoré by ste vo voľnej prírode v našich končinách hľadali márne. K najkrajším častiam patrí rozárium s takmer 150 prevažne novošľachtenými ružami či skleníky s exotickými kávovníkmi, kakaovníkmi či banánovníkmi. Do 10. júla prebieha v palmovom skleníku výstava s názvom Motýlí efekt od autorky Doroty Sloviakovej.
5. Zážitkové centrum vedy Aurelium
Alternatívny program počas prudkých letných búrok či príliš horúcich dní ponúka Centrum vedy Aurelium v bratislavskom Novom Meste. Táto inštitúcia spadajúca pod ministerstvo školstva si za cieľ kladie popularizovať vedu medzi mladými zábavným a hravým spôsobom, pričom využíva najmä neformálne metódy vzdelávania. Exponáty z oblasti fyziky, chémie či strojárstva sú určené najmä pre deti nad 12 rokov, no zábavný aspekt ocenia aj mladší. Aurelium nájdete v areáli Matador na Bojnickej ulici, pre špecifické otváracie hodiny je vždy dobré si ich overiť na webstránke.