6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci

Čas čítania: 4 minút

Po pandemických rokoch sa festival moderného umenia Biela noc vracia do bratislavských ulíc v pôvodnom, víkendovom formáte. Znamená to, že organizátori na čele so Zuzanou Pacákovou mohli priniesť výrazné zahraničné mená, no na zhliadnutie všetkých diel bude mať návštevník menej času. Inšpirujte sa tipmi šiestich inštalácií, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

1. Filthy Luker & Pedro Estrellas / Beanstalk Shoot / UK

Zuckermandel, Žižkova 11

Objekt

16. – 18. 9. 2022, 19.00 – 24.00 hod.

Z dlážky pri Zuckermandli sa derie čosi nezvyčajné a zázračné. Dorastie Magická fazuľa až do krajiny za oblakmi, k obrovi a jeho pokladu? Vďaka veselému nafukovaciemu objektu z dielne pánov Filthy Luker a Pedro Estrellas sa návštevníci môžu cítiť ako hrdinovia zo slávnej rozprávky. Kreatívna britská dvojica zaútočila svojim neprehliadnuteľným umením na Bratislavu už v roku 2019, keď do ulíc priniesli jedny z najfotografovanejších diel Bielej noci. Tento rok potešia najmä detské duše, ktoré radi fantazírujú o rozprávkovej moci čarovných predmetov aj počas bežnej prechádzky mestom. Na pozadí urbánnej scenérie mestskej štvrte Zuckermandel vás čaká výrazne zelená, gigantická, vo vetre plápolajúca stonka fazule.

6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci
Zdroj: Biela noc

2. Dorota Sadovská / Dážď / SK

LED obrazovka, Landererova 12

Projekcia

16. – 18. 9. 2022, 19.00 – 24.00 hod.

Vo videoinštalácii Dážď slovenskej výtvarníčky Doroty Sadovskej padajú namiesto kvapiek vody ľudské prsty. Symbolizujú našu schopnosť cítiť, hmatať, dotýkať sa a meniť svet vôkol seba. Autorka monumentálnymi vizuálmi premietanými na obrazovke na fasáde administratívnej budovy odkazuje na krehkú prítomnosť živého človeka v mestskej zástavbe. Videom zároveň pripomína, že architektúra bola postavená pre ľudí, nie naopak. Videoinštalácia mala premiéru v roku 2020 na známej multimediálnej fasáde EP7 v Paríži a návštevníci Bielej noci sa na ňu môžu tešiť každý festivalový večer po zotmení na najväčšej LED obrazovke v strednej Európe na Landererovej 12.

6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci
Zdroj: Biela noc

3. Klaus Obermaier / EGO / AT

Nová budova SND, Pribinova 17

Interaktívna projekcia

16. – 18. 9. 2022, 19.00 – 24.00 hod.

Zábava spojená s inšpiráciou vás čaká v interaktívnej projekcii, ktorá skĺbi umenie s najnovšími technológiami a princípmi psychoanalýzy! Návštevník sa stane zároveň spolutvorcom diela – pohyby a rytmus tela bude imitovať animovaná postava premietaná na stenu. Projekcia je inšpirovaná poznatkami zo psychológie, a to najmä esejou francúzskeho psychoanalytika Jacquesa Lacana. Lacan tvrdí, že pre formovanie nášho ega (subjektu, nášho „ja”) je štádium zrkadlenia (a sebapozorovania) zásadné, pričom ego vzniká v napätí medzi našim pozorovaným obrazom a vnútorným, emocionálnym prežitkom.

6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci
Zdroj: Biela noc

4. Moritz Wehrmann / Alter Ego (Version II) / DE

Galéria Umelka, Foyer, Dostojevského rad 2

Interaktívny objekt

16. – 18. 9. 2022, 19.00 – 24.00 hod.

Nemecký umelec Moritz Wehrmann vychádza vo svojich experimentoch z najnovších vedeckých poznatkov a pri ich príprave spolupracuje s odborníkmi z rôznych oblastí vrátane psychológie či neurovied. Inak to nie je ani v prípade participatívnej inštalácie ALTER EGO, na ktorú sa počas Bielej noci môžete tešiť v Galérii Umelka. Projekt vznikal ako súčasť neurofyziologického výskumu a sleduje princípy vnímania iných ľudí a seba samého; mechanizmy sympatie, empatie a ich porúch, vrátane autizmu, schizofrénie či Alzheimerovej choroby. Špeciálna sklenená plocha medzi dvomi návštevníkmi funguje ako zrkadlo len do momentu, keď v súhre so stroboskopickým svetlom namiesto vlastného odrazu uvidia človeka na druhej strane, oboch naraz či opäť samých seba. Zvyčajne už po niekoľkých minútach v účastníkoch nastáva mentálny konflikt v uvedomovaní si vlastnej polohy, vznikne pocit sebastraty aj silnej empatie zároveň.  

6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci
Zdroj: Biela noc

5. Quasars Ensemble & Hans Thomalla / Harmoniemusik / SK & DE/USA)

Malé koncertné štúdio RTVS, Mýtna 1, Bratislava

Koncert

18. 9. 2022 (nedeľa) o 19.00 h

Vstupné (mimo BN PASS):

12 € / dospelí

6 € / študenti, dôchodcovia, ŤZP

Harmoniemusik je minimalisticky plynúcim pohybom v priestore a čase, oscilujúcim medzi hudbou ako atmosférou a hudbou ako formou. Jednotliví hudobníci – rozmiestnení okolo publika – poslucháčov najskôr obklopujú impulzmi, postupne sa transformujúcimi do harmónií a motívov, až napokon vzniká čosi ako hudobný vývoj, ktorý má tendenciu vrátiť sa k svojmu východiskovému bodu. Jej autorom je popredný nemecký hudobný skladateľ Hans Thomalla, pôsobiaci v Chicagu, ktorý uvedenie diela v rámci Bielej noci aj osobne navštívi.

Pokus o vyjadrenie osobnej skúsenosti so životnými drámami a stratami, ktorým v posledných rokoch čelil, vytvára čosi ako bezmála hodinu trvajúce šťastné miesto, v ktorom sa dá pred smútkom unikať, ale nemožno naň celkom zabudnúť.

Súčasťou koncertu bude aj premiérové uvedenie Noneta od študenta kompozície na VŠMU v Bratislave Andreja Harmana.

Program:

Andrej Harman: Noneto (svetová premiéra)

Hans Thomalla (1975): Harmoniemusik (2019/2020)

Účinkujúci:

Quasars Ensemble

Ivan Buffa, dirigent

Hosť: Hans Thomalla, skladateľ (DE/USA)

6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci
Zdroj: Biela noc

6. Elena Šoltésová & BN Label / Light Forest / SK

Svetelná inštalácia

Promenáda pri Eurovea, pri Starom moste, Pribinova 8

16. – 18. 9. 2022, 19.00 – 24.00 hod.

Obľúbená promenáda pri Eurovea zmení na tri večery svoju podobu vďaka minimalistickému dizajnu svetelných čiar, ktoré vytvoria priestorovú prechádzku farebným „lesom” na brehu Dunaja. Mágia svetla a pulzujúcich farieb bude počas festivalových nocí živiť detskú fantáziu a dospelých zvádzať k snívaniu.

6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci
Zdroj: Biela noc

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.