Komunitné záhradkárčenie spája ľudí v susedstvách a na sídliskách pri činnosti prospešnej pre všetkých. Vo vysunutých záhonoch na bývalých opustených a zanedbaných priestranstvách rastú paradajky, uhorky, jahody a ďalšie plodiny, ktoré poskytujú pestovateľom väčšiu mieru sebestačnosti a zveľaďujú verejný priestor. Vďaka komunitným záhradám môžu aj rodiny z bytov viesť svoje deti k ekologickejšiemu zmýšľaniu a odovzdať im zručnosti, ktoré sa im v budúcnosti môžu zísť.
Hoci v Bratislave je komunitné záhradkárčenie zatiaľ „v plienkach“ a prvé väčšie záhrady sa objavili v posledných piatich rokoch, v celej Európe ide o obľúbenú aktivitu pre deti a dospelých. Tieto komunitné záhrady patria k najväčším a najzaujímavejším v Európe:
1. King Henry’s Walk Garden v Londýne
Na ulici, ktorej voľne preložený názov by mohol znieť „Prechádzka kráľa Henricha“, sa nachádza jedna z najtradičnejších a najstarších komunitných záhrad v Európe. Okolití obyvatelia a záujemcovia z londýnskej štvrte Islington tu vlastnoručne pestujú plodiny a kvety už od roku 2007. Okrem toho sa tu pravidelne konajú rôzne udalosti, prehliadky pre verejnosť a návštevníci majú možnosť absolvovať aj vzdelávacie kurzy zamerané nielen na pestovanie, ale aj včelárstvo či pre domácich majstrov. Záhradu prevádzkujú členovia a dobrovoľníci s finančnou pomocou štvrte Islington a súkromných sponzorov.
2. Tour & Taxis v Bruseli
V bývalom industriálnom areáli na brehu bruselského kanála sa nachádza multifunkčný verejný priestor – susedstvo s množstvom zelene, kaviarňami, reštauráciami, športoviskami a komunitnou záhradou. Takzvaná Parckfarm spája obyvateľov štvrte, ktorí tu pestujú a predávajú svoju úrodu, nakupujú a spoločne trávia voľný čas. Nachádzajú sa tu kaviarne s vegetariánskymi pokrmami pripravenými priamo z lokálnych surovín, skleníky s workshopmi pre začiatočníkov a pravidelne sa tu dejú podujatia, ktorých cieľom je budovať ekologicky zmýšľajúcu, spolupracujúcu komunitu.
3. Prinzessinnengärten v Berlíne
Na najznámejšiu komunitnú záhradu v Berlíne sa vďaka jej výnimočnosti chodia pozerať turisti popri návštevách historických pamiatok nemeckého hlavného mesta. Po presťahovaní sa na územie bývalého cintorínu sa stala jednou z najväčších záhrad v urbánnom prostredí v Európe, a jej členovia a dobrovoľníci sa tu každý deň venujú nielen pestovaniu, ale aj včelárstvu, kultivácii a šľachteniu semien, predaju ovocia a zeleniny v lokálnej kaviarni a edukácii verejnosti o záhradkárčení v mestskom prostredí.
4. Les Jardins du Ruisseau v Paríži
Táto záhrada sa nachádza v skutočne výnimočnej lokalite v tesnej blízkosti bývalej železničnej linky. Industriálne mestské prostredie ostro kontrastuje s množstvom rastlín, ktoré tu rastú už od roku 2004. Stovky členov a desiatky partnerov sa venujú aktivitám podporujúcim biodiverzitu a sebestačnosť a pravidelne sa tu konajú kultúrne podujatia, divadelné vystúpenia a koncerty. Les Jardins de Ruisseau sú rozmanité záhrady plné rôznych kultúr, ktoré sa spájajú v zelenej oáze uprostred rušného Paríža.
5. Prazelenina v Prahe
V hlavnom meste našich susedov sú komunitné záhrady čoraz väčším trendom a stále viac obyvateľov Prahy zakladá vo svojich susedstvách a mestských častiach priestory na pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia a upevňovanie susedských vzťahov. Jedna z najstarších – Prazelenina – sa nachádza v mestskej časti Holešovice, kde vznikla už v roku 2012. Viac ako 100 pestovateľov a 30 dobrovoľníkov sa stará o jej každodennú prevádzku, ktorú pomáhajú financovať členské poplatky a kaviareň s maringotkou. Ako dôvody, prečo sa rozhodli komunitnú záhradu založiť, uvádzajú chutnejšie a lokálne ovocie a zeleninu, ktorú si môžu vychutnať bez obáv z pesticídov a iných škodlivín.
6. Komunitná záhrada Ostredky v Bratislave
Jedna z najväčších a najstarších komunitných záhrad v Bratislave sa nachádza vo štvrti Ostredky v Ružinove. Vznikla na mieste starých, zanedbaných volejbalových ihrísk, ktoré aktivisti z občianskeho združenia Komúna na čele s Ladislavom Dudorom premenili na komunitný priestor pre obyvateľov sídliska. Zeleninu a ovocie si tu pestuje približne 180 ľudí, pričom ide o spoločné aktivity detí a dospelých – každý zo 66 záhonov patrí jednej rodine. Okrem toho sa tu nachádzajú včelie úle, pódium na predstavenia a priestor pre grilovačky a stretnutia členov a návštevníkov záhrady.
Viac o komunitnej záhrade v Ostredkoch sa dočítate v rozhovore s jej zakladateľom Ladislavom Dudorom.