Architektúra patrí k najčastejším fotografickým témam. Mnoho autorov vyhľadáva v modernej i historickej architektonickej tvorbe zaujímavé detaily v kombinácii s dokonalými líniami. V rámci 14. ročníka festivalu Dni architektúry a dizajnu (DAAD) sa po prvýkrát konala výstava Fotíme architektúru spojená s diskusiou s poprednými slovenskými fotografmi. Pri tejto príležitosti tiež ohlásili novú súťaž v tejto disciplíne, na ktorej sa spolupodieľa dlhoročný partner podujatia, developer J&T Real Estate.
Súlad architektúry, svetla a priestoru
Odborníci sa zhodli, že fotografia býva často jediným zachovaným svedectvom o existencii či pôvodnom stave budovy. Pokiaľ chce fotograf poskytnúť divákom viac, než len obyčajnú snímku, potrebuje dokonale ovládať svoju techniku a tiež poznať základné kritériá kvalitnej architektonickej fotografie. Tí najšikovnejší dokážu poskytnúť nečakané pohľady a odhaliť nové súvislosti v priestore. Aj na to chce poukázať súťaž Fotografia architektúry, ktorej hlavným cieľom je dať možnosť profesionálom, amatérom i študentom ukázať svoju tvorbu verejnosti.
V átriu Slovenskej národnej galérie mohli návštevníci počas týždňa na prelome mája a júna obdivovať výstavu fotografií z objektívov domácich profesionálov. Ich pestrosť reprezentuje desať autorských pohľadov vystavujúcich umelcov. Medzi nimi sú Matej Hakár, Tomáš Manina, Nora a Jakub Čaprnkovci, Ľubo Stacho a Monika Stacho, Olja Triaška Stefanović, Štefan Cipár, Dávid Palička, Martina Hončárová, Peter Jurkovič a Peter Čintalan.
To, že práca s technikou a vyhotovenie ideálneho záberu je čistou alchýmiou, potvrdzujú aj slová Nory Čaprnkovej. „Pri fotografovaní vstupujete do neobmedzenej krajiny možností, avšak pre mňa je najdôležitejším kritériom vizuálna stránka. Osobne dbám na to, aby mi nelietali žiadne línie. V mojom prípade ide o silné vnímanie kompozície, ktoré si vyžaduje porozumenie architektúry, svetla a priestoru,“ hovorí Nora Čaprnková, ktorá spoločne s manželom prevádzkuje ateliér Nora a Jakub.
Dôležité je rozlišovať materiály a scenériu si premyslieť
Pri fotografovaní architektúry však nejde len o zachytávanie konštrukcií, budov, kancelárskych blokov alebo historických kostolov. Medzi najväčšie výhody patrí to, že fotografov architektúry netlačí čas a kým scénu odfotia, môžu si ju dostatočne premyslieť. „V prvom rade sa pozerám na typológiu stavby, to znamená, či ide o rodinný dom alebo panelový, a rovnako rozlišujem verejné objekty. Snažím sa to vždy takto kategorizovať a následne je mojim cieľom podporiť ich funkcie a proporcie. Rozlišujem i stavebné materiály,“ vysvetľuje Matej Hakár.
„Na jednej strane môžete byť architekt, ktorý hľadá dokonalé rozmery a materiál, a na druhej ste fotograf, ktorý sa stále snaží robiť fotky dokonalé a čisté,“ prezrádza. „Doslova ma bavia veci, ktoré intervenujú a reagujú na priestor. Práve tie vytváral architekt s tým, že skutočne citlivo odpovedajú na miesto, kde sa dielo nachádza,“ dopĺňa Matej Hakár. Vo svojej tvorbe si všíma zásah do krajiny a stopy, ktoré civilizačne za sebou zanechávame.
Úspech fotografa spočíva v odhodlaní a vášni
Aj silná účasť na výstave tvorby a diskusii na podujatí Dni architektúry a dizajnu ukazuje, že na trhu je mnoho kvalitných profesionálnych fotografov. Rozhodnutie stať sa fotografom na voľnej nohe sa môže javiť ako ľahké, no naučiť sa, ako viesť úspešné podnikanie v oblasti fotografie, je podľa oboch profesionálov komplikovanejšie.
„Toto remeslo je aj o silnej vášni a zotrvaní. Začiatočníci by nikdy nemali položiť fotoaparát. Vždy treba skúšať, hľadať svoje príbehy a vyznávať svoju cestu fotografovania,“ zdieľa svoje skúsenosti Nora Čaprnková, ktorá v tejto oblasti pôsobí už od strednej školy a pokračovala na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne, kde vyštudovala odbor Reklamná fotografia. „Koniec koncov, vždy bude najdôležitejšie, či boli fotky robené s láskou,“ dodáva.
Obľúbené fotografie si ľudia často odkladajú, dávajú do rodinných albumov, no Matej Hakár v tom má jasno. „V skutočnosti nemám rád ani jednu svoju snímku. Niekedy ju z pohľadu fotografie môžete zbožňovať, no po čase sa vám zunuje. Avšak som rád, že fotka, ktorá je na tejto výstave, vznikla a má pre mňa význam,“ uzatvára.