Rok 2023 bol v hlavnom meste dynamický a plný zmien. Rýchlo rastúce nové centrum na brehu Dunaja mení panorámu Bratislavy prakticky z roka na rok, pribúdajú zrekonštruované či úplne nové verejné priestory a umelecké diela, mení sa i dopravná infraštruktúra a rastie ponuka služieb. V týchto kulisách sa stále odohráva množstvo zaujímavých ľudských príbehov. Prečítajte si výber z toho najzaujímavejšieho, čo sa uplynulý rok v našom meste dialo.
1. Bratislavské víno je nositeľom kultúry a tradície, môže pomôcť rozvoju cestovného ruchu
Bratislavské vinohradníctvo má viac ako tisícročnú tradíciu. V hlavnom meste sa rozprestierajú stovky hektárov vinohradov, ktoré sú súčasťou Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Podobne ako vo Viedni, aj tu sa vyrábajú výnimočné a špecifické vína vysokej kvality. Na rozdiel od našich juhozápadných susedov však k rozvoju tejto oblasti nepristupujeme s dôrazom na jej rast a rozvoj. Odborník i vinár tu vidia príležitosť, ktorá by mohla z Bratislavy urobiť vyhľadávaný vinársky región.
2. Pracovná terapia vracia ľuďom bez domova zručnosti a búra predsudky
Počas zimy sa terénni sociálni pracovníci v Bratislave sústredia najmä na akútnu pomoc ľuďom bez domova. Ako však zdôrazňuje Pavol Sabela, štatutár a zakladateľ OZ STOPA Slovensko, nestačí iba dočasné ubytovanie a teplé jedlo. Jeho združenie sa špecializuje na ukončovanie bezdomovectva pomocou rôznych nástrojov, napríklad aj formou pracovnej terapie, ktorá pomáha ľuďom bez domova vybudovať si pracovné návyky.
3. Objavuje bratislavské vnútrobloky: Mám rada, keď v nich vidím život a komunitu
Za zatvorenými bránami historických bytových domov v Bratislave sú často malé verejné priestory ukryté pred zrakom okoloidúcich. Tieto takzvané vnútrobloky slúžia ako priestor pre susedské konverzácie či spoločné aktivity. Pár z nich náhodne objavila Lucia Lišková, ktorá sa ich rozhodla zaznamenávať na instagramový profil @bratislavske_vnutrobloky.
4. Odhalenie sochy Viktora Freša na nábreží v Eurovea City
Súčasťou rozšírenia nábrežnej promenády v Eurovea City je aj socha z dielne známeho umelca Viktora Freša. Pozrite si krátke video z jej odhalenia.
5. Bratislavský rožok – typická pochúťka so stáročnou históriou. Aký je tradičný recept?
Keď je reč o typických bratislavských špecialitách a pochúťkach, medzi prvými sú vždy spomenuté Bratislavské rožteky – správne rožky. Sladké pekárenské výrobky plnené orechovou či makovou plnkou pozná azda každý Bratislavčan a pre mnohých je Bratislavský rožok symbolom víkendu stráveného v historickom centre, kde ho ponúka väčšina pekární a kaviarní. Jeho príprava však nie je jednoduchá.
6. Bratislava praje aj urbexu. Ktoré sú najvyhľadávanejšie opustené miesta?
Urban exploration (skrátene Urbex) je adrenalínová záľuba, pri ktorej jej priaznivci navštevujú staré, zabudnuté objekty. Aj Bratislava má budovy, ktoré prestali slúžiť svojmu pôvodnému účelu a dnes sú opustené a chátrajú. Tieto miesta objavuje aj urbexerka Lucia Gažíková, ktorá na instagramovom profile @lucy_the_valkyrie zverejňuje zaujímavé fotografie z miest, ktoré navštívi. V rozhovore predstavuje urbex ako spojenie fotografovania interiérov nevyužívanej architektúry, zábavy a adrenalínového športu.