Priestor pre prácu už dávno neznamená iba stôl, stolička a počítač. Aj vďaka skúsenosti s pandémiou koronavírusu zamestnávatelia pochopili, že kancelárie musia ponúknuť zamestnancom pridanú hodnotu, a po viac ako roku práce z domu si niektoré spoločnosti na Slovensku uvedomili potrebu transformácie pracovného prostredia. Dvanásť z nich postúpilo do finále piateho ročníka ankety Office roka.
Anketu organizuje realitno-poradenská spoločnosť CBRE a prihlasujú sa do nej zamestnávatelia s atraktívnymi priestormi na svetovej úrovni. Podľa prieskumu CBRE chýba ľuďom pracujúcim z domu aj sociálna interakcia a moderné kancelárie na to reagujú funkčnými prvkami, ktoré zamestnancom umožňujú tráviť čas spoločne – či už prácou na rôznych projektoch, ale aj inými aktivitami.
Kancelária ako príležitosť
Prihlásené sídla firiem hodnotí päťčlenná porota zložená z architektov, dizajnérov a predstaviteľov spoločností, ktoré anketu v minulosti vyhrali. Prihliadajú na originalitu, praktickosť, dizajn, atmosféru, ale aj na procesy, ktoré viedli k výslednej podobe priestorov. Ocenenia udeľujú v kategóriách Zdravá kancelária, Inovatívna kancelária, Kancelária ako DNA firmy a v hlavnej kategórii Absolútny víťaz.
„Prihlásené priestory sú dôkazom toho, že spoločnosti rozumejú zmene funkcie kancelárie. Práca v nej už nie je nevyhnutnosťou či povinnosťou ‚niekam si sadnúť‘, je to výsada a príležitosť poskytnúť zamestnancom omnoho viac, ako len stoličku a stôl,“ hovorí porotkyňa Viera Tomčíková z Websupportu. Práve Websupport bol v ročníku 2019 ocenený v kategórii Kancelária ako DNA firmy.
„Kancelária je možnosťou – možnosťou na tímovú prácu, variabilitu namiesto jednotvárnosti, socializáciu, ale aj osobný komfort, sústredenie sa, efektívnu komunikáciu či prepojenie s kultúrou a identitou firmy. Spoločnosť, ktorá dá vo svojich priestoroch jasne najavo, že sú nástrojom na zlepšenie zážitku z práce, má podľa mňa vyhrané,“ konštatuje.
Spätná väzba od zamestnancov aj vizionárstvo
Jednou zo spoločností, ktoré sa dostali medzi dvanástich finalistov, je aj poradenská spoločnosť BDO sídliaca na Pribinovej ulici v kancelárskych priestoroch štvrte Eurovea City. Peter Gunda, managing partner BDO Slovakia zdôrazňuje, že pri tvorbe modernej kancelárie úzko spolupracovali so samotnými zamestnancami.
„Kancelárske priestory majú v prvom rade slúžiť našim ľudom, aby sa tu cítili dobre a reflektovali ich potreby. Preto bol ich názor pri vytváraní základného layoutu pre nás prvoradý,“ vysvetľuje prístup spoločnosti k navrhovaniu nových priestorov. Postoje zamestnancov zisťovali formou dotazníkov, otvorených diskusií aj pracovných skupín. Dôležitú úlohu zohral aj vizionársky prístup, ktorý zohľadňuje, kde sa bude firma nachádzať o päť či desať rokov.
Vďaka nemu bola ich kancelária ešte pred pandémiou prispôsobená na nový spôsob práce, ktorý so sebou ochorenie COVID-19 prinieslo. „Priestor je mimoriadne vzdušný, dostatočne variabilný, nenútený, technologicky pripravený a škálovateľný na nové výzvy. Je to taký ‚meet and greet hot spot‘ pre všetkých našich zamestnancov, či už prichádzajúcich z práce doma, od klienta, alebo inej BDO kancelárie na Slovensku,“ dodáva Peter Gunda.
Flexibilné spájanie ľudí
V pracovných priestoroch Tower 115 – De.Signed by nesídli konkrétna spoločnosť. Ide o projekt developera JTRE, v rámci ktorého ponúka flexibilné a univerzálne pracovné prostredie určené pre malé, rozvíjajúce sa firmy, ale aj etablované spoločnosti. „Priestory sú navrhnuté tak, aby sa počas pracovného dňa dokázali prispôsobiť ľubovoľnému nájomcovi pre rôzne pracovné, prezentačné, vzdelávacie, oddychové funkcie. Či už je to krátkodobá alebo dlhodobá práca, každodenné stravovanie až po Vianočný večierok,“ vysvetľuje Marek Kováčik z ateliéru Morocztacovsky.
Práve rukopis rôznych lokálnych renomovaných architektonických štúdií prinesie konceptu De.signed by jedinečnosť a kvalitu. Architekti ateliéru Morocztacovsky sa v budove Tower 115 sústredili na funkčnosť, atmosféru a farebnosť. „Kľúčom bolo spájanie ľudí a podnecovanie užívateľov vystúpiť z kancelárií a nadväzovať kontakty. Usilovali sme sa o to práve farebnosťou a funkciami priestoru, pretože farby dokážu simulovať dobrú náladu, a dobrá nálada je základom dobých vzťahov,“ pokračuje.
Okrem flexibility je priestor prispôsobený aj na dlhodobú prácu, vďaka čomu môžu jednotliví nájomcovia na základe dohodnutého rozvrhu navyšovať vlastné kapacity pracovníkov. Týmto riešením reagujú autori na prácu z domu a prípadný návrat do pracovného prostredia. „Výhodou je aj možnosť priviesť si klienta s tým, že jeho pobyt obmedzíte iba na spoločný priestor, aby ostatní pracovníci z kancelárií neprišli do kontaktu s treťou osobou,“ uzatvára Marek Kováčik riešenia, ktoré reagovali na skúsenosti s pandémiou.
Víťazi ankety v jednotlivých kategóriách by mali byť známi už v máji. Na vyhlásenie výsledkov nadviaže konferencia o najnovších trendoch v oblasti pracovného prostredia.