Pri každodennom živote bežný obyvateľ Bratislavy nemusí stíhať sledovať okolité zmeny, ktorými naše hlavné mesto prechádza. Najlepšie sa tieto rozdiely sledujú s časovým odstupom niekoľkých desiatok rokov. Práve na zachytávanie súčasného stavu rozvoja Bratislavy a porovnávanie s minulosťou sa špecializuje Ľubomír Deák, autor projektu Bratislava a jej premeny. Z jednej stránky na Facebooku narástli jeho aktivity do rozmerov občianskeho združenia, ktoré sa snaží Bratislavčanom ukázať rast mesta s odstupom času.
Ako a kedy vznikol nápad porovnávať historické fotografie hlavného mesta so súčasnými zábermi?
Ako rodák z Bratislavy som mal možnosť sledovať okolie, ako sa menilo. Začal som sa o túto tému zaujímať, zháňal som staré fotografie, pohľadnice, knihy a rozprával som sa s pamätníkmi o miestach, ktoré už zanikli. Porovnával som miesta na starých fotografiách so súčasným pohľadom a vtedy sa zrodila myšlienka pripojiť k starému záberu súčasný, zhotovený z rovnakého miesta.
Snažíte sa poukázať aj na pozitívne či negatívne zmeny rozvíjajúcej sa Bratislavy, alebo iba prinášate nostalgické zábery pre pamätníkov?
Necítim sa byť odborníkom na výstavbu, históriu či pamiatky. Určite nechcem svojimi fotografiami hodnotiť pozitívne či negatívne zmeny v rozvoji Bratislavy. Mojim cieľom je hlavne porovnanie toho istého miesta, aby ľudia mohli priamo konfrontovať minulosť so súčasným pohľadom na lokalitu.
Odkiaľ čerpáte to množstvo archívnych záberov, ktoré publikujete?
Ako som už spomínal, staré fotografie zbieram už dlho, oslovujem rôzne organizácie, napr. Železničné múzeum SR, Pamiatkový úrad SR, komunikujem so zberateľmi starých pohľadníc, majiteľmi práv po známych fotografoch ako Anton Šmotlák, Karol Belický, Kamil Vyskočil, Juraj Bončo, Eugen Lazišťan a inými.
Na ktorých miestach sú podľa vás premeny Bratislavy najvýraznejšie a ktoré lokality naopak vyzerajú podobne, ako pred desiatkami rokov?
V centre mesta nastala výrazná zmena podhradia, kvôli výstavbe nového mosta sa v 60. až 70. rokoch zbúrala jeho časť a práve v tomto období nasledovalo mnoho zmien. Z môjho pohľadu sa najviac zmenila Petržalka, ktorá sa stala najväčším sídliskom v Bratislave, ale napríklad aj Ružinov, ktorý sa výrazne rozširuje k centru mesta. Veľmi ma teší, že historická časť Bratislavy sa stabilizovala a je porovnateľná zo starými fotografiami. Ide o lokality Michalská brána, Hlavné námestie, Primaciálne námestie, Hviezdoslavovo námestie a okolie starého centra.
Porovnania a ďalšie zábery publikujete najmä na sociálnych sieťach, aké sú reakcie fanúšikov vášho profilu či členov skupiny?
Na porovnania fotografií na mojej stránke Bratislava a jej premeny sa stretávam najmä s pozitívnym postojom fanúšikov. Mnohí si zaspomínajú a mladší sa potešia, že vidia, čo tu bolo v nedávnej minulosti. Nájdu sa však aj takí, čo majú názor, ako to kedysi bolo lepšie a že niektoré zmeny sa nemali stať. Je to prirodzená reakcia, ale rozvoj mesta sa nedá zastaviť. Bratislava sa stáva veľkomestom a preto sú niektoré zmeny nevyhnutné.
Vaše občianske združenie má viacero aktivít, okrem porovnávania fotografií vediete aj uzavretú skupinu s názvom Bratislavské rodinné spomienky. O čo v tejto skupine ide?
V rámci našich aktivít robíme rôzne videoprojekcie, napríklad Petržalské premeny či Ružinovské premeny. Pripravujeme aj knihu porovnávacích fotografií PREMENY BRATISLAVY. Na Facebooku máme skupinu Bratislavské rodinné spomienky, Bratislava na starých fotografiách a Bratislava na fotografiách.
Bratislavské rodinné spomienky vznikli, aby aj naši fanúšikovia mali príležitosť podeliť sa o fotografie zo svojich súkromných archívov a spoločne si zaspomínať na život v Bratislave. Bratislava na starých fotografiách vznikla pre fanúšikov starých fotografií, ako aj zberateľov pohľadníc, s ktorými spolupracujeme aj na našej stránke Bratislava a jej premeny. No a Bratislava na fotografiách je „náladovka“ pre všetkých milovníkov súčasnej fotografie Bratislavy. Je tam priestor na vlastné videnie, techniku zobrazenia rôznych zákutí v Bratislave.
Bratislava za posledných desať rokov prešla viacerými premenami, vyrástlo moderné centrum pri Dunaji. Ako vnímate tento dynamický rozvoj?
Za posledných desať rokov sa veľa zmenilo. Ako som už spomínal Bratislava sa stáva veľkomestom a s tým je spojená výstavba nových častí. Na brehu Dunaja vyrástlo nové moderné centrum, ktoré stojí priamo na mieste niekdajších Dunajských trhov. Táto časť je špecifická novým obchodným centrom, modernými výškovými budovami a prvým mrakodrapom. Mesto sa stále mení, modernizuje a prispôsobuje sa požiadavkám doby.
Ako bude podľa vás vyzerať naše mesto v roku 2050? Budú porovnania s rokom 2020 podľa vás rovnako kontrastné, ako tie dnešné napríklad so 60. rokmi?
Z môjho pohľadu bude Bratislava v roku 2050 moderné mesto s modernými časťami, ktoré budú rovnako zaujímavé pre porovnávanie fotografií, ako tie dnešné v porovnaní s 60. rokmi. Preto si už dnes pripravujem do svojho archívu fotografie miest, ktoré čakajú zmeny.
Ktoré miesta a zákutia Bratislavy máte najradšej? Ktoré podľa vás ostanú zachované aj ďalšie roky?
Mám rád Bratislavu ako celok, každé miesto, v ktorom som strávil určitú časť svojho života mi prirástlo k srdcu. Či už Petržalka, v ktorej som vyrástol a čerpal tam prvé osobné skúsenosti s premenami, Račianske mýto, kde som chodil k babke a kde vyrástla moja manželka, alebo Ružinov, ktorý je našim súčasným domovom. Staré Mesto ma fascinuje svojimi zákutiami a históriou, budovami ktoré si veľa pamätajú a zostávajú nemenné pre ďalšie generácie. Všetky osobné skúsenosti, ako aj spomienky ma nasmerovali k môjmu záujmu o porovnávacie fotografie, s ktorými chcem robiť radosť všetkým fanúšikom Bratislavy.