Dvadsať školákov s rodičmi a pedagógmi pricestovalo do Bratislavy, aby sa zúčastnili na slávnostnom odovzdávaní ocenení za svoju tvorbu v rámci projektu Deti a architektúra. Žiaci z celého Slovenska zaslali do súťaže vyše šesťsto výtvarných prác na tému Budovy pre kultúru a porota z nich ocenila dvadsať najlepších. Po oficiálnom programe čakala víťazov aj prehliadka architektonicky zaujímavých budov v centre Bratislavy.
Projekt DETI A ARCHITEKTÚRA sa snaží hravou formou vzdelávať žiakov základných škôl o tom, čo je architektúra, kto ju navrhuje a zároveň im predstaviť významných tvorcov slovenskej aj svetovej architektúry. Súčasťou projektu, ktorý organizuje Občianske združenie EUROARCH, je aj výtvarná súťaž, tento rok tematicky zameraná na budovy pre kultúru.
Projekt vedie mladých k architektúre
Nádejní architekti najprv absolvovali kreatívny a interaktívny e-kurz o budovách a architektúre divadiel, operných domov, koncertných sál, ale aj galérií a múzeí. Následne mali za úlohu namaľovať výtvarnú prácu, v ktorej mali zachytiť svoju predstavu budovy určenej pre kultúru. Do ôsmeho ročníka sa v roku 2021 zapojilo takmer 15-tisíc žiakov a do výtvarnej súťaže prišlo vyše šesťsto prác.Z nich odborná porota vybrala dvadsať na ocenenie.
Autorov víťazných prác organizátori projektu pozvali koncom apríla na slávnostnú vernisáž a na druhý deň aj na tematickú vychádzku po architektúre Bratislavy. Dvadsať žiakov pricestovalo do Bratislavy spolu s rodičmi a niektorí aj so svojimi učiteľmi. Tí veľmi ocenili, že cieľom projektu je naučiť deti vnímať architektúru a okolité prostredie.
Zvíťazila Nebeská galéria významných osobností
Prvým miestom porota ocenila Evannu Lazorovú, ktorá má trinásť rokov a navštevuje ZUŠ A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou. Výtvarnému odboru sa venuje od 1. ročníka základnej školy, teda od svojich šiestich rokov. Jej dielom bola Nebeská galéria významných osobností, ktoré urobili niečo veľké pre ľudstvo vo svojom živote.
„Mojou inšpiráciou boli hlavne slávne osobnosti – maliari, sochári, architekti, ktorí sú znázornení tak, že by sa za svoje diela mali dostať do umeleckého neba. Na obraze je zobrazený motív točitých schodov akoby vedúcich do neba. V balónoch letia hostia, ktorí sa prišli pozrieť do galérie,“ hovorí Evanna Lazorová. Obraz maľovala vodovými a akrylovými farbami. „Doplnila som ho o vytlačené fotky osobností, ktoré som nalepila. Na záver som ho dotvorila farbičkami,“ dodáva. Nebeskú galériu významných osobností si vie Evanna predstaviť v Bratislave, keďže jej rodné mesto by bolo na to príliš malé. Zároveň je jej snom sa raz pozrieť do parížskeho múzea Louvre.
Evanna Lazorová okrem 1. ceny poroty získala aj cenu partnera projektu – spoločnosti JTRE. „Projekt DETI A ARCHITEKTÚRA podporujeme už piaty rok a sme radi, že sa čoraz viac študentov zapája do súťaže so svojimi prácami. Veríme, že im to raz pomôže stať sa umelcami alebo architektmi a my ich radi na tejto ceste podporujeme,“ hovorí Daniel Suchý, hovorca JTRE.
Architektúra študentov motivuje
Evu Lazorovú, učiteľku zo ZUŠ A. Dubčeka, ktorá je zároveň aj mamou Evanny, potešilo a zároveň aj veľmi milo prekvapilo, že jej dcére sa podarilo pri konkurencii vyše šesťsto prác získať v súťaži dve ceny. „Dá sa to považovať za životný úspech, ktorý sa len tak nezopakuje a bude si ho pamätať do konca života. Teším sa úplne rovnako zo všetkých úspechov svojich žiakov, či už ide o moju dcéru alebo nie, lebo všetci sú aj ‚mojimi‘ deťmi a máme sa veľmi radi,“ nadšene skonštatovala Eva Lazorová. Jej základná umelecká škola sa do projektu zapojila tretíkrát a možnosť vyhrať zaujímavú cenu spojenú s výletom do Bratislavy je podľa nej dostatočnou motiváciou pre študentov.
Téma architektúry je podľa nej veľmi vďačná. „Žiakov zaujme oveľa viac, ako iné intelektuálne, spoločenské či nadnárodné témy, ktoré sú značne náročné na motiváciu a najmä na výtvarné prevedenie. Záujem sa rozvíja hlavne tým, že žiaci vidia zmysel svojej práce. Vplyvom umenia, ktoré na žiakov počas štúdia pôsobí, či už prostredníctvom samotnej výtvarnej tvorby, alebo návštevami galérií či múzeí počas exkurzií v rámci Slovenska, ale aj v zahraničí, sa žiaci naučia pozerať na okolitý svet s otvorenými očami a hlavne sa naučia rozlíšiť hodnotu umenia od gýču,“ dodáva.
Na záver prehliadka mesta aj vyhlásenie ďalšieho ročníka
Po oficiálnej časti sa ocenení školáci s rodičmi a pedagógmi vydali na prehliadku novej budovy SND. Na druhý deň v sobotu im prialo slnečné počasie na tematickej vychádzke venovanej architektúre Bratislavy. „Sami spoznávali diela, o ktorých sa učili v kreatívnom e-kurze a boli veľmi radi, že tieto známe diela slovenskej architektúry mohli vidieť aj naživo. Mnohé z pozvaných detí boli v hlavnom meste prvýkrát a bol to pre nich veľký zážitok,“ hovorí Darina Lalíková, autorka a organizátorka projektu Deti a architektúra.
Okrem novej budovy SND navštívili aj tú historickú, spoznali budovu Reduty, rekonštruovanú budovu SNG aj známe ikonické dielo významného slovenského architekta Milana M. Harminca – Slovenské národné múzeum. Navštívili tiež Bratislavský hrad a poprechádzali sa po obnovených hradných záhradách.
Už dnes sa môžu študenti druhého stupňa základných a umeleckých škôl tešiť na deviaty ročník projektu, ktorý odštartuje v septembri 2022. Žiaci aj školy sa môžu prihlasovať do projektu na www.detiaarchitektura.sk prostredníctvom prihlasovacieho formulára už od mája. Témou nového ročníka budú Výnimočné školy.
„Deti sa prostredníctvom nového e-kurzu zoznámia s výnimočnými školami – od materských cez základné a stredné školy až po univerzitné kampusy. Deti sa majú na čo tešiť. Nepredstavíme im síce školy typu Harryho Pottera, ale určite neostanú sklamaní, pretože im predstavíme naozaj výnimočné školy zo Slovenska aj zo zahraničia a opäť nebude chýbať ani výtvarná súťaž. Tentokrát na tému ‚Moja predstava výnimočnej školy‘“, dodáva Darina Lalíková.