Interiérový dizajn neznamená len vybrať vhodný nábytok a doplnky. Oveľa dôležitejšia je praktická dispozícia bytu, dobrá svetelnosť či účelné rozdelenie na denné – spoločenské a nočné – súkromné priestory. Náročnosť navrhovania interiéru pre komfortné bývanie v reálnom projekte prvého slovenského mrakodrapu si vyskúšali aj študenti piateho ročníka Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity.
Súťaž o najlepší návrh interiéru dvoch bytov a spoločných priestorov vstupnej výťahovej haly na bytovom poschodí v Eurovea Tower sa uskutočnila v spolupráci fakulty s developerom projektu JTRE a spoločnosťou Ekoma Design. Do súťaže sa zapojili študenti z odboru dizajnu Ústavu interiéru a výtvarníctva. Na základe doterajších skúseností s navrhovaním interiérov boli rozdelení do dvoch kategórií. Porota zložená zo zástupcov organizátorov a architektov ocenila v každej kategórii jednu študentku a udelila aj špeciálnu cenu.
„Študenti navrhovali konkrétne interiéry v projekte, ktorý sa realizuje a výsledok ich práce pripomienkoval priamo tím, ktorý pripravuje a stavia Eurovea Tower. Všetky návrhy tak boli komentované s ohľadom na možnosť realizovateľnosti, aby si študenti skúsili ako tento proces funguje priamo v praxi,“ priblížil zmysel spolupráce projektový manažér Eurovea 2 Ľuboš Kaštan.
„Víťazka mala naozaj originálny prístup k riešeniu interiéru. Bol uchopený netradične, celý ho poprepájala a z konvenčného pôdorysu bytu vytvorila zaujímavé riešenie. Dúfala som, že medzi prácami nájdeme niečo zaujímavé, a tak sa stalo,“ pochválila úroveň návrhov členka poroty, interiérová architektka Zuzana Cambelová z ateliéru Cadé.
Dušan Kočlík z Ústavu interiéru a výstavníctva, ktorý na fakulte pôsobí ako odborný asistent a so študentmi konzultoval ich súťažné návrhy, si myslí, že úroveň prác najmä študentov z kategórie skúsenejších sa veľmi približuje profesionálnej úrovni. „Aj keď víťazný návrh v kategórii pokročilých mal isté rezervy z pohľadu priestorovosti, pôdorys bol vyriešený veľmi kreatívne. Dokazuje to, že nie vždy sa oplatí staviť na istotu, ale treba to skúšať aj s odvážnejšími návrhmi,“ zhodnotil.
Víťazka v kategórii študentov so skúsenosťami s interiérovým dizajnom Ivona Šramová zdôraznila, že pri tvorbe návrhu bolo dôležité naštudovať si identitu projektu Eurovea Tower a budúcich majiteľov bytov. „Práve s ohľadom na cieľovú skupinu projektu som sa snažila byt prispôsobiť tak, aby bol priestrannejší a pôsobil otvorene. Snažila som sa klásť dôraz na to, aby boli všetky miestnosti čo najlepšie využiteľné a navzájom prepojené,“ opísala návrh Ivona Šramová. Špeciálne ocenenie získala za svoj návrh aj jej kolegyňa Michaela Zimmermannová.
Ocenenie v skupine s menšími skúsenosťami získala Kristína Fábiková, ktorá má za sebou štvorročné štúdium produktového dizajnu a v oblasti interiérov je nováčikom. Priznala, že úloha bola pre ňu náročná, pretože predtým nemala žiadne skúsenosti s počítačovými programami, ktoré boli potrebné pri tvorbe návrhov ani s tým, ako sa označujú rôzne interiérové objekty.
„Určite je pre nás užitočné, keď si môžeme vypočuť spätnú väzbu a kritiku zo strany skúsených odborníkov, ktorá nás posúva ďalej. Keď som študovala produktový dizajn, nemali sme možnosť participovať na podobných spoluprácach a chýbala nám možnosť konzultovať naše práce s ľuďmi z praxe,“ privítala ocenená študentka.
Práve zapojenie praxe do študijného procesu, ktoré pomôže študentom získať skúsenosti a vysokej škole lepšie ich pripraviť na budúcu kariéru, bolo zmyslom spolupráce JTRE s fakultou architektúry. Developerovi zas spolupráca prinesie poznanie, ako sa nová generácia pozerá na svet architektúry a interiérového dizajnu, vysvetlil Ľuboš Kaštan.
JTRE plánuje pokračovať v spolupráci s vysokými školami a ponúknuť študentom architektúry možnosť vyskúšať si ďalšie reálne projekty a získať tak zaujímavé názory a pohľady budúcich kolegov napríklad na pripravovaný peší most cez Dunaj, ktorý by mal v budúcnosti spojiť Eurovea City s Novým Lidom.