Beth Galí dá novú tvár nábrežiu. Pozrite si, aké dizajnové prvky používa vo svete

Čas čítania: 3 minút

Výnimočný mestský mobiliár od katalánskej architektky Beth Galí zdobí mnoho svetových metropol od Rotterdamu až po Paríž. Pripravili sme pre vás výber z najslávnejších mestských prvkov nesúcich jej dizajnový rukopis, ktorý onedlho uvidíme aj v projekte EUROVEA2 a celej zóne Pribinova.

V priebehu 80. rokov patrila Beth Galí ku generácii mladých architektov, ktorí mali ambíciu vybudovať novú Barcelonu. Modernú, otvorenú moru, vhodnú pre peších, s viacerými funkčnými a najmä reprezentatívnymi verejnými priestormi. Beth je však známa nielen projektovaním námestí, promenád či parkov, ale aj navrhovaním a využívaním vlastného mestského mobiliáru.

Katalánska architektka má totiž k priemyselnému dizajnu rovnako blízko ako k architektúre. Tento odbor vyštudovala na EINA, prestížnej barcelonskej univerzite dizajnu a výtvarných umení. Minule sme sa venovali jej najznámejším verejným priestorom, dnes sa teda pozrieme na príklady nápaditého dizajnu mestského mobiliáru.

Latina

Pôvodne bola navrhnutá pre mesto Rotterdam. Lampa Latina je vysoká až 15 metrov a svojím neobvyklým tvarom má pripomínať trojuholníkové (latinské) plachty na plachetniciach. Zároveň je jej dizajn inšpirovaný aj obrovskými nákladnými žeriavmi používanými v rotterdamskom prístave.

Pred pár rokmi ju dokonca ilegálne okopírovali v katarskej Dohe. Dokopy šlo až o tisíc kusov pozdĺž celej hlavnej ulice Al Waab, čo predstavuje najokázalejší prípad verejného falšovania v oblasti dizajnu v dejinách.

Sara

Námorníckou tématikou sa Beth Galí inšpirovala aj pri tvorbe ďalšieho výnimočného pouličného osvetlenia v írskom prístavnom meste Cork. Takmer 10 metrov vysoké dizajnové lampy majú tvar lodných stožiarov a sú špecifické tým, že kombinujú dva typy svetiel – dlhšie rahno drží štyri reflektory s ostrejším svetlom smerujúcim na vozovku, kratší stĺp zase vyžaruje smerom k chodníku jemnejšie, viac rozptýlené osvetlenie.

Lamparaalta

Ďalším ikonickým kusom mobiliáru z dielne Beth Galí je pouličná lampa Lamparalta. Spolupracoval na nej aj barcelonský architekt Màrius Quintana, a pôvodne bola navrhnutá pre park Escorxador v Barcelone. Lampa je netradičná v tom, že svieti opačne – smerom nahor.

Jej svetlo sa do okolia rozptyľuje pomocou odrazovej plochy. Jej názov vzdáva poctu slávnemu fínskemu dizajnérov a architektovi Alvarovi Aalto, ktorý takýto “obrátený” typ osvetlenia použil ako jeden z prvých v koncertnej sále Hala Finlandia v Helsinkách.

Bicilínea

Štýlový cyklistický stojan s názvom Bicilínea navrhol ateliér katalánskej architekty špeciálne pre holandské mesto s krkolomným názvom ’s-Hertogenbosch. Jednotlivé kovové tyče sa dajú nadvihnúť a cyklista si môže svoj bicykel cez jednu z nich prevliecť. Takýmto spôsobom si ho uzamkne na dvakrát – klasicky cez svoju vlastnú zámku a zároveň pomocou stojana.

V blízkej dobe by mala Beth Galí stvárniť aj bratislavskú promenádu v zóne Pribinova a projekte EUROVEA2. Je pravdepodobné, že jej rukopis bude viditeľný aj tam – v akej podobe a či sa dočkáme použitia zaujímavých druhov mobiliáru sa necháme prekvapiť. Už teraz je však jasné, že má všetky predpoklady na to, vdýchnuť dunajskému nábrežiu v lokalite nový život.


O Beth Galí
Beth Galí z barcelonského ateliéru BB+GG Architects sa preslávila najmä koncepciou verejných priestorov v Barcelone 80-tych rokov. Je autorkou ikonických námestí, ulíc, promenád a parkov v Španielsku (Barcelona, Zafra, Terrassa), Írsku (Cork, Dublin), Holandsku a Nemecku (Hafencity v Hamburgu). Mnohé z týchto projektov sú úzko späté s vodnými plochami a využívajú unikátne časti mestského mobiliáru. Jednu z nich, lampu Latina pripomínajúcu plachty lodí pred pár rokmi dokonca ilegálne okopírovali v katarskej Dohe. Od roku 1994 je Beth profesorkou na Vysokej technickej škole architektúry v Barcelone a zároveň hosťujúcou profesorkou na Harvardskej univerzite aj viacerých prestížnych univerzitách v Európe.

Foto: ©Santacole

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.