Nefajčiť, obmedziť údeniny a nenosiť mobil vo vrecku nohavíc. Druhá prednáška SAVinci bola nielen o prevencii rakoviny

Čas čítania: 4 minút

Silvia Schmidtová bola vo svojich 28 rokoch súčasťou elitného výskumného tímu v Rotterdame. Nestíha písať dizertačnú prácu, pretože všetok čas venuje výskumu, ktorý má potenciál zmeniť život tisícom ľudí na celom svete.

S prednáškou s názvom „Ako vyliečiť nevyliečiteľné?“ zavítala do lobby administratívnej budovy Westend Gate, kde svoju prácu odprezentovala verejnosti. Cyklus SAVinci, ktorého súčasťou bola aj prednáška mladej výskumníčky, organizuje Westend biznis zóna spolu s odborným garantom Slovenskou akadémiou vied.

Lobby Westend Gate sa naplnilo záujemcami o druhú prednášku z cyklu SAVinci.

Prečo sú Slovensko, Maďarsko a Česká republika v rebríčku rakovinových ochorení hrubého čreva na prvých miestach? Podľa Silvie Schmidtovej je to práve vďaka obľúbenosti údenín v našich krajinách. Pri procese údenia totiž vznikajú karcinogény, ktoré sa usádzajú priamo v potravinách a nakoniec končia v našom tráviacom trakte.

Silvia Schmidtová so svojím tímom objavila, ako vyliečiť nevyliečiteľné.

„Všetci máme radi klobásky a slaninky, aj ja si ich rada dám, ale treba si udržať mieru,“ s úsmevom vysvetľuje Silvia Schmidtová, ktorá za svoj výskum získala ocenenie Študentská osobnosť roka. Presne tá zdravá miera je podľa nej niečo, čím sa má človek riadiť pri stravovaní a životnom štýle.

„Zaručený spôsob na prevenciu proti onkologickým ochoreniam samozrejme neexistuje, ale je pár princípov, ktorými sa môžete riadiť a minimalizovať tak riziko vzniku rakoviny. Prvé a azda najdôležitejšie je nefajčiť,“ prízvukovala počas prednášky, na ktorú prišlo  viac ako 70 návštevníkov.

Cyklus prednášok SAVinci organizuje Westend biznis zóna v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied.

V časti prezentácie venovanej svojmu výskumu predstavila Silvia Schmidtová unikátny spôsob liečby rakoviny semenníkov. „Nasledovať budú klinické testy v Národnom onkologickom ústave. Ak sa to podarí, pomôžeme tisícom ľudí po celom svete, ktorých choroba bola doteraz považovaná za neliečiteľnú,“ vysvetľuje.

Na prednášku sa prišlo pozrieť viac ako 70 hostí.

Lobby administratívnej budovy sa premenilo na  vedeckú kaviareň už po druhýkrát. „Keďže tu pracujem, každý deň som prechádzal okolo plagátu, ktorý pozýval verejnosť na túto akciu,“ hovorí po prednáške zamestnanec IBM Martin. „Okrem toho som videl aj udalosť na Facebooku, a keďže som sa tejto oblasti venoval počas štúdia, téma prednášky ma zaujala. Je skvelé, že po skončení diskusie máme možnosť porozprávať sa s prednášajúcimi a rozobrať tému do hĺbky.“

Mnoho z návštevníkov boli zamestnanci firiem sídliacich vo Westende.

Na prednášku zavítali záujemcovia všetkých vekových kategórií vrátane vysokoškolských študentov. „Študujeme biológiu a museli sme vynechať jednu prednášku, aby sme SAVinci stihli, ale nechceli sme si to nechať ujsť,“ hovorí so smiechom 21-ročný Milan. Spolužiačka Andrea ho dopĺňa: „Boli sme tu za chvíľu. Je dobré, že blízko je Patrónka, kde premáva množstvo spojov a ľahko sa sem dostaneme.“

O catering sa tradične postarala firma Powerlogy.

„Takéto prednášky nám dávajú perspektívu do budúcna, pomáhajú nám predstaviť si, čo by sme v budúcnosti chceli robiť,“ pokračuje 20-ročná študentka biológie. „Navyše je tu veľmi pekný a príjemný priestor, takže ak sa bude konať niečo takéto aj nabudúce, radi prídeme,“ uzavrel Milan.

Na prednášku sa prišli pozrieť všetky vekové skupiny.

Verejnosť najviac zaujímali najnovšie trendy vo výskume rakoviny a možností jej liečenia, ale hostia sa pýtali aj na ďalšie informácie z oblasti onkológie. Jednou z prvých otázok bolo, či nosenie mobilných telefónov vo vreckách nohavíc zvyšuje riziko vzniku rakoviny semenníkov. A ako znela odpoveď? „Presné výsledky výskumu tejto problematiky zatiaľ nie sú k dispozícii. Ale moji kolegovia, ktorí sa venujú tejto oblasti, mobil vo vreckách rozhodne nenosia,“ varuje Schmidtová.

Po skončení prezentácie bol priestor aj na konverzáciu so Silviou Schmidtovou medzi štyrmi očami.

Westend a Slovenská akadémia vied sa spolu každý mesiac vydávajú do boja so záplavou nových vedeckých objavov. Laickej verejnosti prinesú tento rok cyklus interaktívnych prednášok SAVinci,. Najnovšie a často ešte nepublikované informácie z rôznych oblastí budú prezentovať vedecké kapacity naprieč všetkými vednými odbormi. Westend je totiž domovom mnohých celosvetových spoločností, susedí tiež s najväčšou slovenskou vedeckou inštitúciou, preto je prirodzene predurčený na takúto spoluprácu.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.