V septembri sa v Bratislave uskutoční už piaty ročník medzinárodného festivalu súčasného umenia Biela noc. Diela svetových umelcov zasadené do mestského prostredia si budú môcť návštevníci užiť prvýkrát nielen jednu noc, ale počas plnohodnotných troch dní. Hlavná organizátorka Bielej noci Zuzana Pacáková tvrdí, že mesto nie je kulisou, ale plnohodnotnou súčasťou výstavy, a jeho obyvatelia tak majú unikátnu príležitosť spoznať zaujímavé miesta a neznáme zákutia, ktoré dovtedy možno ani nepoznali.
Minulý rok sa podľa vašich odhadov na Bielej noci zúčastnilo približne 170-tisíc návštevníkov. Trúfate si toto číslo pokoriť?
Priznám sa, že sa o to nesnažíme. Našim cieľom je priniesť umenie do ulíc a ľuďom pripraviť príjemný zážitok. Samozrejme ma teší, že si diváci Bielu noc obľúbili a chodia na ňu čoraz vo väčších počtoch. Tiež si ale uvedomujem, že všetky budovy, ulice, parky aj sály majú svoju kapacitu – preto sa snažíme trasu vyskladať tak, aby si jednotlivé diela mohlo užiť čo najviac ľudí. Tento rok prichádzame s veľkou novinkou – Biela noc bude trvať celý víkend. Väčšina diel bude prístupných od piatka až do nedele. Verím, že túto možnosť návštevníci plne využijú, naštudujú si program na jednotlivé dni vopred a užijú si prechádzku mestom za umením vo väčšej pohode. A možno niektoré srdcové diela navštívia viackrát!
Oslavujete piaty ročník podujatia Biela noc v Bratislave. Viete s odstupom času zhodnotiť, či sa oplatilo rozšíriť túto akciu aj do hlavného mesta?
Prísť do Bratislavy nebolo jednoduché, ale určite to stálo za to. Okrem iného nám to otvorilo dvere k zvučným menám, novým projektom a partnerom. Našli sme si v hlavnom meste svoje publikum a dostávame veľa pozitívnej spätnej väzby. Navyše, jednou z ústredných myšlienok festivalu je popularizácia umenia a snaha zblížiť umeleckú sféru s ľuďmi, ktorí umenie sami aktívne nevyhľadávajú. Rozšíriť festival do ďalšieho mesta je tak skvelá príležitosť v tejto misii pokračovať.
Čo majú organizátori prichystané pre návštevníkov tento rok?
Verím, že najmä príjemné zážitky a umenie svetovej kvality na dosah ruky. V porovnaní s minulým ročníkom bude viac hravých, kreslených a komiksových diel. Nebudú chýbať ani monumentálne objekty, digitálne či konceptuálne umenie, no združili sme viacero figuratívnych inštalácií, ktoré pracujú s témou kresby a objektu v rôznych podobách. Keďže bežíme celý víkend, ponúkame aj denné workshopy, výstavy, prednášky, ako aj samotné diela z hlavného programu, ktoré si nevyžadujú úplnú tmu. Oslavujeme okrúhliny a ideme naplno!
Viete už prezradiť mená umelcov, ktorí sa predstavia so svojou tvorbou?
Osobne sa teším na audiovizuálnu prechádzku mestom s Brazílčanmi VJ Suave, ktorí hravo rozanimujú príbehy na fasádach, stromoch, chodníkoch a iných urbanistických objektoch mesta. Spoločne pripravujeme aj workshop programu na animovanie Tagtool, vďaka ktorému si návštevníci budú môcť pripraviť vlastný príbeh vsunutý do projekcie. Neprehliadnuteľné budú určite nafukovacie objekty britského štúdia Designs in Air, teda Filthy Lukera a Pedra Estrellas zo série Art Attacks, ktoré „zaútočia“ na lokálnu architektúru s humorom a silnou vizualitou. Okrem iného ozvláštnia jednu z budov na brehu Dunaja, ktorá sa stane dočasným domovom obrovskej chobotnice.
Ktoré dominanty alebo netradičné miesta Bratislavy budú najviac zapojené do festivalu? Minulý rok bolo množstvo exponátov umiestnených na nábreží Dunaja, tvorili samostatnú súčasť Bielej noci nazvanú Vodná trasa. Môžu sa návštevníci tešiť na podobné oživenie verejných priestorov aj tento rok?
Mesto v našom prípade nie je iba kulisa, ale rovnocenná súčasť festivalu. Hoci je časť Bielej noci spoplatnená, všetky vonkajšie objekty sú prístupné zdarma, a ponuka diel vo verejnom priestore je aj tento rok bohatá. Nesnažíme sa sústrediť len na jeden priestor, ale vzhľadom na kompaktnosť a miestnu infraštruktúru je stále väčšina diel sústredných v Starom Meste a okolí Dunaja. Vznikajú tak prirodzene dve festivalové trasy – historická a vodná.
Nájde sa aj výnimočná inštalácia, ktorá nebude pripomínať žiadnu z predchádzajúcich ročníkov?
Každý rok sa snažíme priniesť niečo nové. Ďalšou, pre mňa obzvlášť dôležitou novinkou oproti doterajším ročníkom je, že prvýkrát prinesieme vďaka generálnemu partnerovi festivalu do verejného priestoru dielo významného slovenského umelca Viktora Freša, ktoré v ňom zostane nastálo. Nezhasne teda spolu s festivalom a ľudia sa z neho budú môcť tešiť dlhodobo. Pevne verím, že sa z toho stane tradícia a umenie bude súčasťou nášho mesta a bežného dňa.
Aký rozdiel vidíte medzi Bielou nocou v Bratislave a v Košiciach?
Zažiť Bielu noc v ten istý rok v dvoch mestách nie je ako ísť dvakrát na tú istú výstavu. Biela noc intenzívne pracuje s prostredím, vznikajú dokonca aj diela pripravené na mieru miestu a mestu. Hoci sa veľká časť diel presúva, nie sú automaticky inštalované v rovnakom duchu. Napríklad obľúbené dielo spred dvoch rokov, Múzeum Mesiaca, bolo v Bratislave inštalované medzi stromami v Medickej záhrade, bližšie k ľuďom, zatiaľ čo v Košiciach sa vynímalo nad vodnou hladinou v Kunsthalle, čím sa atmosféra a dojem z diela posunuli iným smerom. Navyše, máme aj umelcov, ktorí pripravia dielo len pre jedno z dvoch miest. Čo sa týka atmosféry medzi ľuďmi, tá je v tejto fáze existencie festivalu veľmi podobná. Obyvatelia v oboch mestách si na nás už zvykli, prestali očakávať laserovú show či demolovať objekty, ako sa nám dialo v začiatkoch – sú pripravení objavovať niečo nové a nechať sa prekvapiť. A to ma teší.
Ktorý víkend sa Biela noc v Bratislave uskutoční a komu je festival určený?
V Bratislave budeme posledný septembrový víkend, od piatka až do nedele (27. – 29. 9.). Festival nie je určený len úzkej skupine odborníkov, hoci tí si Bielu noc užijú tiež. Je to možnosť zažiť svoje mesto v inom svetle, inšpirovať sa, niečo nové sa aj naučiť, zabaviť sa a počas prechádzky vlastným mestom zistiť, čo sa deje na domácej aj svetovej umeleckej scéne. Snažíme sa program vyskladať rôznorodo a multižánrovo. Tento rok pripravujeme aj dve špeciálne inštalácie pre deti, aj keď tie si náš festival užívajú naplno ako celok každý rok. Stačí vziať do ruky festivalovú mapu, dobre si ju naštudovať, nájsť si v programe to svoje. Nechať sa unášať a objavovať.