Po minuloročnej improvizácii a vianočnej edícii obľúbeného festivalu vizuálneho a svetelného umenia v mestskom prostredí sa Biela noc vracia do bratislavských ulíc v tradičnom septembrovom termíne. Namiesto jedného víkendu však potrvá až dva týždne, pričom väčšinu inštalácií bude možné si vychutnať počas celého trvania podujatia. Riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková v rozhovore vysvetľuje, čo ju a kolegov viedlo k dlhšiemu trvaniu a na čo sa môžu návštevníci tešiť.
Tento rok bude Biela noc namiesto tradičného víkendu trvať viac ako dva týždne. Prečo ste sa rozhodli jej trvanie predĺžiť?
Motivovala nás najmä neistá pandemická situácia. Nechceli sme riskovať zrušenie Bielej noci ani zdravotné riziká pre návštevníkov, a koncentrovať ľudí do ulíc v jeden víkend sa nám zdalo riskantné v oboch ohľadoch. Dvojtýždňový formát poskytne každému viac času prejsť sa „bielonočným“ mestom aj mimo davov, bez zvýšeného rizika a pokojne opakovane. V podobnom duchu sme priniesli súčasné umenie do Bratislavy aj vo vianočnej edícii Bielej noci, na ktorú sme dostali veľmi milú a pozitívnu odozvu. Ľudia sa tešili, že ich „lockdownové” a možno už aj dosť stereotypné prechádzky boli oživené takýmto zážitkom.
Predstaví vďaka dlhšiemu trvaniu Bielej noci svoje diela viac umelcov, prípadne budú ich expozície dlhšie vystavené?
Tento rok prinesieme viac ako 60 umeleckých zastávok, od sôch a objektov cez obľúbené mappingy a svetelné inštalácie až po tanečné vystúpenia a čítania pre deti. Program je pestrý a väčšina z diel bude inštalovaná vo verejných priestoroch. Dostupné budú zdarma každý deň po zotmení, od siedmej do polnoci. Samozrejme, opäť budú aj bonusové dočasné diela alebo víkendové špeciály, čiže program, ktorý je možné stihnúť len v konkrétnu hodinu alebo cez víkend. Samozrejme na to návštevníkov upozorníme v programe na mape, na webe aj v mobilnej aplikácii.
Na ktoré diela si budú musieť dať návštevníci pozor, aby ich stihli?
Patrí k nim napríklad jedinečný laserový dvojmapping, ktorý svetelnými líniami spojí budovy Slovenského rozhlasu a Národnej banky Slovenska, alebo projekcia, ktorú predstavíme na zadnej fasáde Prezidentského paláca. Rovnako tanečné vystúpenia pochopiteľne nemôžu bežať dva týždne bez prestávky. Bielu noc však bude možné užiť si naplno aj výlučne v exteriéri. Odporúčame návštevníkom sledovať program a svoje srdcovky v ňom si nájsť vopred, ale na väčšinu zážitkov bude naozaj priestor dva týždne.
Aj tento rok budete prehliadky rozdeľovať na rôzne cesty ako v minulosti?
Nebude to primárne lákadlo, hoci niektoré trasy – napríklad vodná – sa v programe prirodzene formujú samé. Prechádzka popri Dunaji bude silným zážitkom najmä v druhý bielonočný víkend. Od 24. do 26. septembra sa totiž zaplní intenzívnejšie než v ostatné dni. Prinesie napríklad obľúbené svetelné intervencie od BN Label, opäť sa tajuplnou hrou svetiel prebudí Lido a dva bratislavské mosty sa vizuálne prepoja pútavým laserovým zvýraznením riečnej hladiny. Okrem vizuálnej mágie v okolí Eurovea zaujmú aj rôznorodé diela mladých slovenských umelcov, od svetelných jogínov Pavla Trubena cez šarkana Borisa Vaitoviča až po interaktívnu hojdačku autorskej dvojice Samayel & Laila. V Sklade č. 7 sa zase môžeme tešiť na multimediálnu inštaláciu od viacerých autorov, ktorých spoločnou inšpiráciou je dokumentárna esej Barbory Sliepkovej Čiary. Určite veľkým lákadlom bude aj osem metrov vysoký svetelný objekt v River Parku od Jakuba Gavaliera.
Budú mať tento rok zastúpenie aj zahraniční umelci napriek sťaženému cestovaniu, alebo sa môžeme tešiť na diela výlučne domácich tvorcov?
Tento rok sme sa sústredili najmä na podporu domácej scény. Motivácia je dvojitá – vo veľkej miere ide o snahu podporiť slovenských umelcov a pomôcť vzniku nových diel vo veľmi náročnom období. Určite však riešime aj praktickú stránku veci, ktorá za posledný rok a pol znamená extrémne sťaženú situáciu ohľadom spoluprác so zahraničím. Prekážok a organizačných neistôt je veľa, už dohodnuté veci sa viackrát rušili a podobne. Kvalitné súčasné umenie ale vieme vytvoriť aj doma a som rada, že vďaka Bielej noci vznikajú na slovenskej scéne nové práce. V Bratislave máme okrem domácich umelcov aj troch hostí z Česka a dvoch z Poľska.
Akí sú najznámejší tvorcovia, ktorí sa tento rok predstavia?
Je ťažké vybrať len niektoré mená. Tento rok uvedieme napríklad dve inštalácie Erika Bindera, ktorého tvorbu momentálne vystavuje aj Slovenská národná galéria. Jedna z jeho prác bude umiestnená priamo na Námestí Ľudovíta Štúra, tá druhá bude prekvapením v programe na úplne novej lokalite – na lodi PINK WHALE na Dvořákovom nábreží. Predstavíme aj objekty od Laca Terena alebo projekciu Ilony Németh a Michala Hvoreckého. Veľmi sa teším aj zo spolupráce s významnými umelcami z Česka, viaceré diela prinesie na Hlavné námestie Čestmír Suška, zaujímavými budú aj svetelné objekty Pavla Korbičku alebo inštalácia Krištofa Kinteru.
Aké máte plány s Bielou nocou do budúcna? Počítate v nich aj s pandémiou, alebo veríte, že sa situácia postupne vráti do normálu a o pár rokov si podujatie vychutnáme „ako za starých čias“?
Chceme zostať flexibilní a reagovať na situáciu, aká príde. Plánovať je stále náročné, určite ale chceme vytrvať a prinášať umenie k ľuďom aj naďalej. Radi by sme sa vrátili „do normálu”, čo pre nás znamená trojdňový formát s vyšším zastúpením zahraničnej tvorby. Sme hrdí, že podporujeme slovenskú scénu, ale zároveň si uvedomujeme, že medzinárodné spolupráce ju obohacujú. Tiež by sme radi každoročne prinášali aj nové lokality, miesta, ktoré ani Bratislavčania ešte dôverne nepoznajú a radi počas Bielej noci navštívia. Teším sa, že Biela noc ukazuje aj známe a veľakrát prechodené ulice v novom svetle. Je skvelé, že ju predĺžením trvania vieme „preložiť” aj do pandémie, ale rada si už zopakujem aj Bielu noc, ako ju poznáme – keď sa ulice zaplnia nielen umením, ale aj množstvom ľudí rôznych generácií a záujmov.