Deti a architektúra: Ako si žiaci predstavujú ideálnu školu?

Čas čítania: 3 minút

Zaujímavé budovy univerzít, vysokých, stredných, základných aj materských škôl na Slovensku aj vo zvyšku Európy boli témou deviateho ročníka vzdelávacieho kurzu Deti a architektúra. V troch kapitolách sa účastníci pozreli na zaujímavé riešenia školských budov a čerpali inšpiráciu zo zaujímavých riešení, ktoré možno v budúcnosti využijú pri profesii architektov.

Deti a architektúra: Ako si žiaci predstavujú ideálnu školu?

Kreatívne, hravo a interaktívne

Projekt Deti a architektúra je určený pre žiakov druhého stupňa základných škôl, základných umeleckých škôl a osemročných gymnázií. Do ročníku 2022 sa zapojilo takmer 700 škôl a približne 15-tisíc účastníkov. Viac ako 500 z nich poslalo aj výtvarnú prácu, ktorá bola zavŕšením kreatívneho kurzu, v ktorom sa participanti vzdelávali v oblasti architektúry.

Kurz prebiehal formou e-learningu a bol rozdelený na tri kapitoly, pričom každá sa končila záverečným kvízom, v ktorom si mohli žiaci vyskúšať nadobudnuté vedomosti. Dôležitým prvkom je interaktivita, vďaka ktorej sa žiaci zapojili priamo do vzdelávacieho procesu a virtuálne navštívili zaujímavé budovy škôl na Slovensku aj v zahraničí. Kurz bol okrem slovenčiny preložený aj do angličtiny a všetci participanti si mohli vybrať, v akom jazyku ho absolvujú.

Deti a architektúra: Ako si žiaci predstavujú ideálnu školu?
Zľava: Organizátorka projektu Darina Lalíková a moderátorka Bibiana Ondrejková.

Žiaci si odniesli 21 ocenení

Z množstva prác, v ktorých žiaci po absolvovaní kurzu zobrazili, ako by mala vyzerať ideálna budova školy podľa nich, vybrala porota zložená z organizátorov a partnerov projektu päť hlavných cien, jednu špeciálnu cenu, jednu mimoriadnu cenu, jednu cenu organizátora, jednu cenu autorky projektu a dvanásť cien partnerov a podporovateľov projektu.

Cenu za prvé miesto získala 11-ročná Linda Filipová zo Základnej umeleckej školy Spišské Podhradie, mimoriadnu cenu poroty si odniesol Dominik Kizek z Cirkevnej základnej umeleckej školy v Prešove a cenou hlavného partnera JTRE bola ocenená Klára Mošaťová zo Základnej školy na Strážnickej ulici v Skalici. Odovzdávanie cien sa konalo v lobby budovy Pribinova 19 v štvrti Eurovea City a jeho súčasťou bola aj vernisáž ocenených prác, ktoré okrem zúčastnených zaujali aj verejnosť.

Deti a architektúra: Ako si žiaci predstavujú ideálnu školu?
Ocenení žiaci a študenti mali možnosť nahliadnuť do štvrte Eurovea City, ktorej rozšírenie sa otvorí už tento rok.

Prehliadka Bratislavy

Ako je pri projekte Deti a architektúra tradíciou, na druhý deň po odovzdávaní cien boli ocenení žiaci spolu s rodičmi pozvaní na prehliadku Bratislavy, ktorá sa sústredila práve na výnimočné budovy škôl, o ktorých sa participanti učili aj v e-learningovom kurze. Prehliadku viedla organizátorka projektu, architektka a pedagogička Darina Lalíková.

Ďalší, jubilejný desiaty ročník kurzu bude zameraný na tému Zelená architektúra, zelené stavebníctvo. Projekt Deti a architektúra je určený najmä žiakom a študentom vo veku od 10 do 15 rokov a školy, ale aj jednotlivci sa môžu prihlásiť na webe www.detiaarchitektura.sk.

Deti a architektúra: Ako si žiaci predstavujú ideálnu školu?
Počas prehliadky mesta zavítali aj do budovy Slovenského národného divadla.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.