Madridskí baletní sólisti, súbor z Bangkoku či Kubánsky národný balet pod holým nebom v Bratislave. Aj taký bol tretí ročník festivalu Chorea, ktorý sa uskutočnil v nedeľu 16. júna na námestí Grand Plazza v River Parku na dunajskom nábreží.
Organizátori podujatia pod otvoreným nebom každý rok dokazujú, že okrem opery a divadla má nárok na svoje „open air“ gala predstavenie aj moderný balet. Verejnosť má možnosť vychutnať si špičkový umelecký zážitok lemovaný romantickou kulisou Dunaja, ktorá dotvára jedinečnú atmosféru festivalu.
„Každý rok sa snažíme prilákať hviezdy baletu z celého sveta, ale aj tých, ktorí na Slovensku vyrastali a teraz šíria jeho dobré meno v zahraničí. Historicky po prvýkrát tu vystúpili sólisti slávneho Kubánskeho baletu,“ povedal Ján Ďurovčík, organizátor a garant festivalu. „Každoročný nárast publika dokazuje, že toto podujatie vzbudzuje čoraz väčší záujem verejnosti. Fanúšikovia moderného baletu si zaslúžia festival tohto krásneho umenia pod holým nebom.“
Osem účinkujúcich baletných súborov z Havany, Bangkoku, Madridu, Talinnu, Stuttgartu, Ľvova, Brna a z Bratislavy predviedlo návštevníkom v River Parku nezabudnuteľný umelecký zážitok zložený z rôznorodých vystúpení. „Pri prípravách festivalu nevyberáme tanečné čísla, ale súbory, ktoré majú potom voľnú ruku v tom, aké predstavenie si zvolia,“ vysvetľuje proces produkcie Ján Ďurovčík. „Tým sa dosiahne rôznorodosť festivalu a každý divák si nájde to svoje.“
Pre organizátorov umeleckej udalosti svetového formátu bol kľúčový nielen výber protagonistov, ale aj lokality. Nakoniec zvolili námestie Grand Plazza v River Parku, ktoré je z jednej strany lemované Dunajom a z druhej strany ho obklopuje Grand Hotel River Park, v ktorom boli tanečníci ubytovaní.
„Dlho sme hľadali ideálnu lokalitu a pritom sme ju mali priamo pod nosom,“ pokračuje Ďurovčík. „Našimi kritériami bolo prostredie, ktoré je moderné, ale pritom by pripomínalo amfiteáter. Toto námestie vyzerá presne podľa našich predstáv. So správnym nasvietením z hotela a Dunajom v pozadí je ten pohľad neskutočný. Či už hostia, alebo účinkujúci si lokalitu veľmi pochvaľujú.“
Do Bratislavy zavítala aj jedna z najvýraznejších osobností súčasného baletu Lucía Lacarra. Sólistka madridského súboru Víctora Ullateho bola v hlavnom meste Slovenska druhýkrát. „Vždy sa mi tu veľmi páčilo. Prileteli sme o deň skôr a mali sme možnosť poprechádzať sa po meste a poobzerať si Bratislavu. Z veže UFO sme videli panoramatický výhľad na Bratislavu, ktorý nás očaril.“
„Veľmi rada ‚vynášam‘ balet z divadla pod holé nebo. Aj keď podmienky nie sú ideálne a často musíme zápasiť s vetrom, dažďom a ďalšími prekážkami, takéto podujatia majú vždy úžasnú atmosféru a sú pre nás špeciálne.“
S partnerom Josuém Ullatem predviedli slovenskému publiku predstavenie s názvom Burka, ktorého autorom je španiel Eduardo Lao. „Tanec zobrazuje postavenie žien v krajinách, ktoré nosia burku a žijú v nespravodlivých a náročných podmienkach. Zobrazuje rebéliu proti tomuto neférovému zaobchádzaniu so ženami, ktoré musia trpieť iba preto, že sa narodili v určitých krajinách,“ vysvetlila Lucía Lacarra.
Rovnako ako organizátori, aj ona ocenila lokalitu, v ktorej sa Chorea uskutočnila. „Predstavenia pod otvoreným nebom sú v tomto ročnom období typické, ale v Španielsku ich napríklad máme celý rok, keďže u nás je teplo vždy. Tam sa takéto festivaly konajú väčšinou v historických amfiteátroch. Ja osobne veľmi rada ‚vynášam‘ balet z divadla pod holé nebo. Aj keď podmienky nie sú ideálne a často musíme zápasiť s vetrom, dažďom a ďalšími prekážkami, takéto podujatia majú vždy úžasnú atmosféru a sú pre nás špeciálne,“ uzavrela svoj zážitok z festivalu Lucía Lacarra.