Mnoho ľudí sa po vyhlásení mimoriadneho stavu ocitlo v situácii, keď namiesto pravidelného dochádzania do kancelárie musia absolvovať pracovný týždeň v domácom prostredí. Tzv. homeoffice je síce vítaným občasným spestrením pracovnej rutiny, ale dlhodobá práca z domu má svoje výzvy a úskalia. Ako si čo najlepšie zariadiť domácnosť tak, aby nový pracovný priestor viedol k produktivite a sústredeniu?
„Každý človek, ktorý chodí do práce, vie, akú prácu bude z domu vykonávať, a teda vie aj to, za akých podmienok sa mu bude vykonávať najlepšie,“ myslí si interiérová dizajnérka Zuzana Cambelová, majiteľka interiérového ateliéru Cadé. Či už má k dispozícii pracovňu, alebo musí hľadať miesto na prácu v menšom byte, každý pracovný priestor by mal spĺňať pár kľúčových kritérií, aby bol vhodný na prácu.
Dostatok svetla
Odborníci sa zhodujú, že charakter svetla významne ovplyvňuje výkonnosť zamestnancov v práci. Inak tomu nie je ani v domácom prostredí. Pracovňa či homeoffice kútik by mal byť dostatočne osvetlený. Pri práci s počítačom svetlo pomáha zmierniť negatívne vplyvy žiarenia z monitoru, denné svetlo zas udržuje človeka bdelého a výkonného pri práci.
Nie každé svetlo však podporuje kreativitu a chuť do práce. Umelé osvetlenie môže spôsobovať problémy so sústredením alebo bolesti hlavy, preto by mala mať pracovňa veľké okná a pracovný kút by mal byť umiestnený pri okne. Treba si dať pozor na to, aby svetlo nevychádzalo spoza monitora, tento svetelný kontrast negatívne ovplyvňuje zrak a môže spôsobiť bolesť očí.
Čerstvý vzduch
Krásna slnečná jar je ideálnou príležitosťou pootvárať v byte či na dome okná a vpustiť dnu čerstvý vzduch. Štúdie americkej iniciatívy For Health ukázali, že zamestnanci vo vyvetraných kanceláriách s čerstvým vzduchom sú oveľa produktívnejší, robia lepšie rozhodnutia a vedia sa lepšie sústrediť.
V domácom prostredí je vetranie jednoduché, na rozdiel od kancelárskych budov je väčšina okien otvárateľných a aj priestor, ktorý treba vyvetrať, je spravidla menší, ako rozľahlý kancelársky openspace. Pracovný priestor v domácnosti by mal byť vždy blízko k oknu nielen kvôli dostatku denného svetla, ale aj čerstvého vzduchu.
Prostredie
Absolútny pokoj pri práci z domu podľa Zuzany Cambelovej nepotrebuje každý: „Potreba izolácie od zvyšku domácnosti je u každého individuálna. Niekto je schopný pracovať v obývačke, obklopený deťmi so zapnutou televíziou, iný potrebuje na prácu pokojné prostredie, pretože za deň musí absolvovať konferenčné hovory.“ V takomto prípade je podľa nej ideálnym riešením spálňa, keďže tá sa väčšinou dá uzavrieť a je nepriechodná.
Pracovné prostredie by malo byť zariadené jednoducho a účelne, bez zbytočných prvkov, ktoré rozptyľujú pozornosť. Stôl či stena nad ním sa dá oživiť jednoduchou dekoráciou. „Väčšinou sú to fotky niekoho, kto je nášmu srdcu milý, ale v tomto prípade je to asi zbytočné, keďže sme s našimi milými zavretí doma,“ tvrdí Zuzana Cambelová.
Vybavenie
„Vo všeobecnosti platí, že väčšina z nás potrebuje na prácu iba počítač, resp. notebook,“ pokračuje. „Ak niekto pri práci pracuje s dokumentmi, chce ich mať prehľadne rozložené, prípadne musí niečo písať rukou, väčšinou potrebuje aj väčšiu pracovnú dosku.“
Služby ako kopírovanie či tlač sú v čase mimoriadnej situácie ťažšie dostupné a pokiaľ sú pre niekoho potrebné na vykonávanie práce, mal by investovať do kvalitného, ale priestorovo úsporného vybavenia. Optimálnym riešením je multifunkčné zariadenie, ktoré v sebe spája skener, kopírku a tlačiareň.
Domáci standing desk či práca z balkónu
Práca z domu sa dá oživiť a spestriť rôznymi zmenami, ktoré môžu oživiť stereotypný homeoffice. Napríklad vyskúšaním práce postojačky. Najlepšie na to poslúži kuchynská linka alebo kuchynský ostrov, na ktorý je potrebné položiť viacero hrubých kníh, zakladačov, alebo iných „podložiek“, ktoré vyvýšia horný okraj obrazovky monitora na úroveň očí.
„Miesto pre prácu si človek môže urobiť aj na balkóne, ale musí na ňom byť chládok, aby človek videl do monitora, musí tu byť dostatočne silný WiFi signál, a mala by tu byť aj elektrická zásuvka,“ vysvetľuje Zuzana Cambelová. Výhľad z balkóna môže byť pri práci príjemný, ale aj rozptyľujúci, preto je po istom čase vhodné vrátiť sa dovnútra.