Šesť online prehliadok architektúry a umenia, ktoré absolvujete z pohodlia obývačky

Čas čítania: 4 minút

Komu chýba cestovanie, objavovanie nových zákutí sveta a navštevovanie zaujímavých miest, môže aspoň dočasne uspokojiť svoju túžbu vďaka internetu a možnostiam, ktoré ponúka. Aj fanúšikovia architektúry si prídu na svoje. Online prostredie ponúka množstvo prehliadok ikonických domov, galérií a stavieb, po ktorých sa oplatí poprechádzať aspoň virtuálne.

Zdroj: Shutterstock

Vila Tugendhat, Brno

Architektonická dominanta Brna je dielom nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, ktorú navrhol na žiadosť manželov Fritza a Grety Tugendhatových. Je označovaná za stavbu, ktorá prebehla svoju dobu, a ide o jednu z vlajkových lodí funkcionalistického prístupu v architektúre. Vila je výnimočná oceľovou konštrukciou, ktorú po prvý raz použili pri stavbe domu na bývanie, elektrickým spúšťaním okien aj teplovzdušným vykurovaním. Jej dominantou je zasklená stena s prechodom do zimnej záhrady. Má tri podlažia a v jej interiéri bol použitý ónyx z Maroka, taliansky travertín či palisander z Indonézie.

Zdroj: Shutterstock

Bola dokončená v roku 1930 a počas svojej existencie neslúžila iba ako obytný priestor pre Tugendhatovcov. Sídlilo tu gestapo, po oslobodení Brna Červenou armádou tu boli dokonca ustajnené kone, tancovalo sa tu i cvičilo. V roku 1994 bola odovzdaná do užívania Múzeu mesta Brno, v roku 2012 prešla úplnou rekonštrukciou a dnes sa dá navštíviť online.

Casa Batlló, Barcelona

Dom s trblietavou fasádou z glazovaných kachličiek a črepov skiel, s balkónmi v tvare lebky a jedinečnými oknami bol v čase svojho vzniku – v roku 1904 – ostro kritizovaný. Autorom diela, ktoré domáci prezývajú Casa de los ossos (Dom kostí), je Antoni Gaudí a samotná stavba je taká špecifická, že odborníci sa dodnes nevedia zhodnúť, do akého architektonického smeru spadá. Azda najbližšie je k secesii či modernizmu.

Zdroj: Wikipedia.org

Fasáda Casa Batlló pripomína obrovského draka, ktorého prebodol  svätý Juraj, patrón Katalánska. Ako všetko, v čom mal prsty svetoznámy Gaudí, aj toto jeho dielo je neprehliadnuteľné a bola by škoda si ho nechať ujsť. Navštíviť sa dá tu.

Tate Modern, Londýn

Aj najnavštevovanejšia britská galéria Tate Modern, nachádzajúca sa v budove bývalej tepelnej elektrárne, je dnes zatvorená. Už od svojho otvorenia v roku 2000 lákala množstvo návštevníkov, a preto sa ju v roku 2004 rozhodli rozšíriť. Autormi pôvodného architektonického návrhu, aj desaťposchodovej veže Switch House, sú architekti ateliéru Herzog & de Meuron.

Zdroj: Shutterstock

Medzi stálice v galérii patria surrealisti Salvador Dalí a Joan Miró, modernisti Pablo Picasso a Henri Matisse, pop-artisti Andy Warhol a Roy Lichtenstein a abstraktní expresionisti Jackson Pollock a Mark Rothko. V súčasnosti sa dá pozrieť exhibícia Andyho Warhola na Youtube.

Guggenheimovo múzeum, New York

Newyorské múzeum na rohu piatej avenue a 89. ulice je známe svojím impozantným točitým schodiskom a  množstvom umeleckých diel naprieč impresionizmom, postimpresionizmom, modernou až po súčasné umenie. Múzeum zriadila v roku 1937 nadácia Solomona R. Guggenheima a od konca 50. rokov minulého storočia sídli v modernistickej okrúhlej budove, navrhnutej slávnym Frankom Lloydom Wrightom, ktorá ostro kontrastuje s okolitými vežiakmi na Manhattane.

Zdroj: Shutterstock

Galéria je špirálovitého tvaru, nemá žiadne okná a jediné denné svetlo preniká dovnútra cez centrálnu kupolu na streche, ktorá je prezývaná aj slimačia ulita. V roku 1992 k nej pribudla vyššia veža podľa návrhu Gwathmey Siegela. Nachádzajú sa tu Guggenheimove zbierky orientované najmä na abstraktné umenie, obrazy Vasilija Kandinského, Paula Kleeho, Vincenta van Gogha, Édouarda Maneta a ďalších. Galériu je možné navštíviť tu.

Villa Savoye, Poissy

Jedinečnú vilu v Poissy navrhol v 20. rokoch 20. storočia architekt Le Corbusier spolu so svojím bratrancom Pierreom Jeanneretom. Má symbolizovať Le Corbusierových päť bodov modernej architektúry – pilóty (stĺpy), voľný pôdorys, voľné priečelie, horizontálne okná a zelenú strechu. Samotná vila sa riadi týmito princípmi a predstavuje – podobne ako Vila Tugendhat – prototyp funkcionalistickej architektúry.

Zdroj: Wikipedia.org

Vilu Savoye po viacerých pokusoch o demoláciu vyhlásili v roku 1965 za Francúzsky historický monument, prešla viacerými rekonštrukciami a od roku 2016 je na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Do bývalého víkendového sídla rodiny Savoye sa dnes dá preniesť aj virtuálne.

Galéria Nedbalka, Bratislava

Málokto si dnes spomenie, že pred pár rokmi budova tohto meštianskeho domu z 19. storočia v centre Bratislavy chátrala. Začiatkom 90. rokov ju zrekonštruovali pod autorským vedením architektov Viktórie Cvengrošovej a Virgila Droppu, ktorí za svoje dielo získali Cenu Dušana Jurkoviča. V roku 2012 sa uskutočnila kompletná rekonštrukcia pod vedením architektky Jarmily Kusej.

Zdroj: Nedbalka.sk

Dnes v nej sídli Galéria Nedbalka, ktorú prezývajú „bratislavský Guggenheim“. Kruhovitým členením totiž pripomína práve toto newyorské múzeum. V súčasnosti má galéria v zbierke viac ako  tisíc diel od 83 významných slovenských umelcov, z ktorých časť je možné si pozrieť z pohodlia domova.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.