Po minuloročnej nútenej prestávke majú fanúšikovia krajinnej architektúry a zelene v meste opäť dôvod na radosť. Posledný júnový víkend sa v Bratislave koná obľúbený Víkend otvorených parkov a záhrad a mnohé zelené miesta, ktoré nie sú počas roka bežne dostupné, otvoria svoje brány záujemcom. Bohatú ponuku programu v hlavnom meste dopĺňajú aj obľúbené Mestské dni.
V mnohých parkoch a záhradách sú pripravené aj lektorované prehliadky známych, ale i menej frekventovaných lokalít. Stále väčšiemu záujmu sa tešia tematické prehliadky viacerých záhrad s profesionálnymi sprievodcami. Súčasťou podujatia bude aj pestrý sprievodný program. Hlavný infopult k podujatiu sa bude nachádzať v renesančnom meštianskom dome zo 16. storočia, tzv. Rómerovom dome na Zámočníckej ulici. Priamo v ňom, alebo na oficiálnej webstránke, nájdete podrobné informácie, súvisiace materiály aj zoznam všetkých otvorených parkov a záhrad. Inšpirovať sa môžete našimi tipmi.
Prüger-Wallnerova záhrada
Majitelia hotelov Carlton a Savoy Prüger-Wallnerovci si dali postaviť dodnes stojacu vilu na vyvýšenom mieste Havlíčkovej ulice. Na terase pri dome bol malý bazén, členitý terén záhrady v okolí vily bol upravený v prírodno-krajinárskom štýle a má najmä okrasnú funkciu, zvyšná časť pozemku slúžila ako úžitková záhrada, pestovali sa v nej kvety a zelenina.
V južnej časti dodnes stoja štyri skleníky, zachovaný domček záhradníka s kotolňou na vykurovanie štyroch skleníkov a tiež zvyšky kamenného schodiska. Okrem lektorovaných prehliadok si môžu najmladší vyskúšať farbenie drievok či kamienkov v kreatívnych dielničkach a záujemcovia, ktorí by si chceli záhradu namaľovať, sa môžu nechať viesť maliarom Pavlom Filgasom.
Lisztova záhrada
Nachádza sa pri neskoro-barokovom paláci kniežaťa Leopolda de Pauli, správcu kráľovských majetkov. Tento palác bol postavený v rokoch 1775 až 1776 na mieste staršieho kráľovského domu. Je to jediný palác okrem prepoštského paláca na Kapitulskej ulici, ktorý mal v 18. storočí pravidelné nádvorie a priľahlú väčšiu záhradu. V tom čase v záhrade vybudovali barokovú prízemnú budovu, tzv. Hudobný pavilón, v ktorom usporadúvali koncerty a záhradné slávnosti.
Záhrada synagógy v Bratislave
Synagóga na Heydukovej ulici je v súčasnosti jedinou synagógou v Bratislave. Postavená bola v kubistickom slohu v rokoch 1923 až 1926 a je dielom bratislavského židovského architekta Artura Szalatnaia-Slatinského. Synagógu vlastní a využíva bratislavská židovská komunita a je významnou pamiatkovo chránenou stavbou slovenskej medzivojnovej architektúry. K synagóge patrí aj záhrada, ktorá slúži na oddychové účely či konanie židovských náboženských obradov. Samotná synagóga je stále využívané pre náboženské účely.
Zladiť návštevy otvorených parkov a záhrad s Bratislavskými mestskými dňami nebude ľahké, ale aspoň pár aktivít či podujatí určite stojí za to absolvovať. Program bol zostavený tak, aby prepojil mesto ako celok, ale zároveň bol pripravený aj s ohľadom na bezpečnosť návštevníkov a protipandemické opatrenia. Ponúka preto viacero menších formátov v rôznych mestských častiach Bratislavy.
Laurinská ulica
Oficiálne sa brány mesta otvoria v sobotu o desiatej hodine, keď bývalú Laurinskú bránu symbolicky otvorí primátor Bratislavy Matúš Vallo. Záujemcovia si v sobotu počas dňa otvorených dverí budú môcť pozrieť aj jeho pracovňu v Primaciálnom paláci. Otvorená bude aj obrazáreň v paláci s unikátnymi gobelínmi, galéria aj kaplnka.
Stará tržnica
Zažiť súčasné umenie z inej perspektívy a zamotať sa do vizuálnej siete Tube od rakúsko-chorvátskeho zoskupenia Numen/For use budú môcť návštevníci Starej tržnice. V jej hlavnom priestore sa rozprestiera unikátna sieťová inštalácia – monumentálna preliezka pre malých aj veľkých.
ZOO
Program pre deti aj dospelých si od piatka do nedele pripravila aj bratislavská ZOO. S deťmi môžu rodičia absolvovať dobrodružnú cestu po ZOO vďaka šifrovacej hre. Každú chlapčenskú dušu poteší výstava ťažnej techniky a traktorov, ktoré sa v ZOO využívajú na prácu v teréne. V piatok aj v sobotu si budú môcť návštevníci pozrieť vzácne druhy kaktusov a ak sa im niektorý zapáči, môžu si ho kúpiť a odniesť domov ako peknú spomienku. V sobotu o desiatej a štrnástej hodine je v zoologickej záhrade naplánované komentované kŕmenie šeliem a nosorožcov.
Vodárske múzeum
V sobotu dopoludnia otvorí svoje brány Vodárske múzeum, ale keďže sídli v historických priestoroch prvej čerpacej stanice v Bratislave, budú si návštevníci môcť pozrieť aj bežne nedostupné a nerekonštruované priestory podzemia, kde sa nachádza aj jedna z historických studní.
Partizánska lúka
Ukážku vtáčích hniezd a búdok a tiež malú expozíciu živočíchov žijúcich v Mestských lesoch môžu mladí ornitológovia vidieť na Partizánskej lúke. Nádejní výskumníci môžu tiež pozorovať vodné živočíchy v potoku Vydrica a počas komentovanej prechádzky si môžu pozrieť diviačie kalisko, ale aj hniezda dravca.
Tyršák
Na petržalskej strane Dunaja si OLO pripravilo pre návštevníkov stánok s triediacou stanicou pre odpad, v ktorej sa dozvedia, ako odpad správne triediť. Okrem toho bude na nábreží zaparkovaný aj 18 metrov dlhý kĺbový autobus Dopravného podniku Bratislava, ktorý určite zaujme nielen deti, ale aj ich rodičov.
Americké námestie
Fanúšikovia dopravy budú môcť zažiť jazdu historickými vozidlami po mestskom okruhu. Dostanú dobový cestovný lístok a jazdou ich bude sprevádzať skúsený sprievodca. Počas dňa budú k dispozícii aj vodiči autobusov, ktorí malým aj veľkým záujemcom radi porozprávajú o svojej práci a zážitkoch vodiča MHD.
Otvorené budú aj múzeá, galérie, veža Starej radnice, knižnice a rôzne vily. Program si pripravili aj jednotlivé mestské časti. Koncerty, letné kino, ale aj festival remesiel či čerešňový juniáles si môžu Bratislavčania cez víkend užiť v Rači, Dúbravke, Petržalke, Rusovciach či vo Vajnoroch. Kompletný zoznam podujatí a program sa nachádza na oficiálnej stránke Bratislavských mestských dní.