Slávna katalánska architektka Beth Galí bude navrhovať novú promenádu na nábreží Dunaja. Pozrite si, aké známe projekty má už za sebou a čo je pre jej tvorbu príznačné.
Beth Galí z barcelonského architektonického štúdia BB+GG ARQUITECTES patrí k skupine architektov, ktorým sa v 80. rokoch podarilo premeniť Barcelonu na svetovú metropolu a výrazne prispieť k dobrému menu katalánskej architektúry. Je autorkou niekoľkých ikonických námestí, ulíc, promenád a parkov vo viacerých európskych metropolách.
Charakteristickým rysom jej práce je využívanie unikátnych častí mestského mobiliáru. Jej návrh lampy Latina pripomínajúci plachty lodí pred pár rokmi dokonca ilegálne okopírovali v katarskej Dohe.
Najpodstatejším špecifikom jej tvorby je však prepájanie mesta s jeho vodnými prvkami, ktoré väčšina metropol vníma skôr ako bariéry – či už ide o barcelonské more, prístav v Hamburgu alebo Dunaj v prípade Bratislavy, ktorá bude jej najbližšou výzvou.
Pozrite si, ako sa popasovala s rôznymi náročnými úlohami vo svojej doterajšej kariére.
Zóna na kúpanie v Barcelone
Medzi najznámejšie realizácie Beth Galí patrí časť nábrežnej promenády v Barcelone. Obyvateľom a návštevníkom mesta ponúka plavecký areál, ktorý je príjemnou alternatívou k neďalekej mestskej pláži. Podstatný rozdiel medzi nimi je ten, že v Zona de Banys, ako sa priestor v katalánčine nazýva, sa ľudia majú možnosť kúpať v úplne pokojnej vode. Morský príboj totiž naráža na sériu umelých útesov, ktoré celú kúpaciu zónu chránia pred silnými vlnami.
Kus promenády je predsunutý aj smerom do mora, kde vytvára umelý ostrov. Celý športovo-rekreačný areál je súčasťou parku Fórum, ktorého súčasťou je celá séria verejných priestorov. Tie sa využívajú najmä na koncerty, kultúrne podujatia, konferencie či mestské festivaly.
Promenády v hamburskej štvrti HafenCity
Štvrť HafenCity v Hamburgu sa stala pre architektov a urbanistov vzorom toho, ako môže vyzerať premena centier starých európskych miest. Jej vybudovaním mesto Hamburg rozšírilo svoje centrum o 157 hektárov, teda približne 40% celkovej plochy. V kontexte projektov zameraných na rozvoj centrálnej zóny je práve tento celosvetovo jedným z najvýznamnejších.
Nová moderná štvrť Hamburgu stojí medzi riekou Labe a starým mestom s názvom Speicherstadt, pričom svojim návštevníkom ponúka obchody, kancelárie, hotely a rôzne kultúrne či turistické zaujímavosti.
Architektonické štúdio pod taktovkou Beth Galí tu vytvorilo mimoriadne príťažlivý verejný priestor, v ktorom je voda priam včlenená do promenády. Bulvár doslova meandruje s riekou a tu a tam sa jej otvára do menších námestí. Brehy rieky lemujú lampy s typickým rukopisom katalánskej architektky, ktoré svojím tvarom majú pripomínať trojuholníkové plachty na plachetniciach.
Centrálne priestory v írskom Corku
Centrum írskeho mesta Cork bolo dlhé roky priestorom skôr pre autá ako pre chodcov. Magistrát s tým nebol spokojný a po sérii opatrení vedúcich k odľahčeniu dopravy sa preto rozhodol pristúpiť k prestavbe hlavnej obchodnej ulice St Patrick’s Street na verejný priestor, ktorý uprednostňuje peších. Návrh riešenia zverili do rúk Beth Galí, ktorej úlohou bolo prinavrátiť centrálnej zóne ducha a stratenú pýchu druhého najväčšieho mesta v Írsku.
Táto ulica bola v dávnej minulosti riečnym kanálom, a to je dôvodom jej zvláštnej asymetrickej architektúry. Práve túto asymetriu katalánska architektka ešte viac zvýraznila vychýlením cesty od stredu, čím vznikli na oboch stranách mimoriadne štedré plochy pre pohyb chodcov.
Jazdné pruhy sa z pôvodných štyroch zúžili na dva, na chodníky sa použili kvalitné materiály v podobe žuly a vápenca a ulicu doplnili dizajnové lampy v tvare lodných stožiarov, ktoré prístavnému mestu akým je Cork vyslovene pristanú.
Okrem spomenutých projektov katalánsku architektku zviditeľnila aj celá plejáda ďalších, za ktoré pozbierala množstvo medzinárodných ocenení. Medzi inými má v portfóliu napríklad park pri knižnici Joana Miró v Barcelone, park Zafra v Huelve, verejný priestor v historickej štvrti mesta ’s-Hertogenbosch a ďalšie projekty v Paríži, Hannoveri či španielskej Almeríi.
Samotná Beth Galí nám v rozhovore pre náš magazín povedala, že zo svojej tvorby má najradšej tie projekty, ktoré sa jej spájajú s nejakou emóciou. Veríme, že sa v budúcnosti medzi jej najobľúbenejšie verejné priestranstvá zaradí aj nová zóna na Pribinovej.