Navrhli posprejované kancelárie: Priestory v Sklade č. 7 sme sa snažili zútulniť

Čas čítania: 5 minút

Historická budova Skladu č. 7 patrí k dominantám ľavého brehu Dunaja v Bratislave. Z bývalého industriálneho objektu sa stávajú moderné kancelárske priestory v dynamicky rastúcom downtowne, ktoré však nesú prvky umenia a undergroundu. Autori návrhu interiéru, ateliér Rudohradsky  – Martina a Marek Rudohradskí – v rozhovore približujú princípy a základné postoje k návrhu, a prečo sa rozhodli zachovať maximum z pôvodného stavu.

Navrhli posprejované kancelárie: Priestory v Sklade č. 7 sme sa snažili zútulniť
Martina a Marek Rudohradskí z ateliéru Rudohradsky.

Stojíte za návrhom nových kancelárskych priestorov De.signed by Rudohradsky v Sklade č. 7. Čím ste sa pri navrhovaní inšpirovali?

Marek: Inšpiráciu často čerpáme z bežného života a najmä z cestovania. Jednou z našich obľúbených destinácií sú Benátky, kde to dýcha históriou, umením a architektúrou. Nachádza sa tu množstvo rôznych princípov obnovy pamiatok, ale aj zaujímavé riešenia detailov, a to nielen počas Bienále architektúry. Pre objekt Skladu č. 7 to bola základná platforma pre naštudovanie si projektu a prístupu k nemu.

Kde vo vašom návrhu sa prejavila vaša inšpirácia Talianskom?

Marek: Taliani pristupujú k zachovávaniu pamiatok trochu voľnejšie, možno preto, že ich majú tak veľa, a tento prístup sa snažíme aplikovať aj tu. V priestore Skladu č. 7 sme sa snažili čo najviac zachovať pôvodný stav, obmedzovali sme sadrokartón či stierkovanie. Každý hrboľ, tehla, diera či prasklina tu odzrkadľuje čas od roku 1923, keď bola budova postavená. Je to stav, ktorý sme nechceli nijakým spôsobom prikrášľovať ani meniť.

Vaším cieľom bolo teda zachovať historickú hodnotu priestoru?

Marek: Chceli sme tu zachovať niečo, čo odzrkadľuje minulosť tohto miesta, a následne sme do toho začlenili nové témy. Keď Sklad roky chátral, získal inú tvár. Začali sa tu stretávať rôzni mladí ľudia či umelci. Neskôr sa z neho stalo miesto pre zábavu, konali sa tu rôzne eventy a následne sa tu začalo prezentovať aj umenie, ktoré Sklad využívalo ako skvelú kulisu, napríklad počas Bielej noci. A tak sa tento priestor etabloval ako pomyselné umelecké centrum. Snažili sme sa nájsť a vrátiť sem túto pôvodnú autenticitu všetkých období, ktoré zažil, tých dobrých aj zlých.

Martina: Stretli sme sa s rôznymi podobnými návrhmi. Väčšinou mali spoločný jeden prvok, liate, epoxidové či betónové podlahy. My sme chceli skúsiť niečo iné. Preto sme sa hrali s povrchmi ako je napríklad kaučuk alebo drevo či koberce. Je dôležité počas tvorby korigovať celý návrh tak, aby bol výsledok nielen funkčný, ale aj esteticky príťažlivý a aby spĺňal predstavu o harmónii vzniknutého priestoru a o Sklade č. 7 ako takom.

Navrhli posprejované kancelárie: Priestory v Sklade č. 7 sme sa snažili zútulniť

V roku 2017 vyhral váš dizajn kancelárskych priestorov v budove Pribinova 19 pre spoločnosť Profesia ocenenie Office roka. Čerpali ste z tejto skúsenosti aj pri tejto realizácii?

Martina: Kancelárske prostredie pre ľudí sa snažíme „poľudšťovať“. Často sa stretávame s tým, že administratívne priestory, v ktorých ľudia trávia osem a viac hodín denne, sú neosobné – sivé koberce, biele stoly, biele steny. My chceme, aby sa v nami navrhnutom prostredí cítili dobre, útulne, aby bolo predovšetkým ľudské.

Marek: Už od návrhu pre spoločnosť Profesia sme začali v projektoch vytvárať odlišné formy pracovných miest, hľadať iné spôsoby, ako ľudia môžu tráviť čas nielen za pracovným stolom. Pracovné sedenie sa môže nachádzať na bare, na parapete alebo v oddychových zónach. Snažíme sa v projektoch vytvárať rôzne zákutia, kde sa môže človek sústrediť bez toho, aby bol v tradičnom pracovnom priestore. Pre dnešnú dobu sú tieto suity vynikajúcim produktom.

Ako ste tieto princípy aplikovali vo vašom najnovšom návrhu v Sklade č. 7?

Marek: Priestory, ktoré sme tu vytvorili v rámci De.signed by offices, podliehajú konceptu suitových kancelárií ako overeného produktu developera JTRE. Majú svoju danú dispozíciu a rôznu úroveň vybavenia. Ide o priestory od 50 do 150 štvorcových metrov v závislosti od individuálnych potrieb klienta. Tie závisia od veľkosti samotnej miestnosti, ktorá môže byť zatvorenou kanceláriou, ale aj otvoreným pracovným priestorom s vlastnou zasadačkou alebo bez nej. Zasadačky a kuchynky patria k najdrahším priestorom každej kancelárie, sú veľké a často aj najmenej využívané, no zároveň sú kľúčové pre fungovanie pracovných priestorov. Pristúpili sme k nim ako ku ‚shared public spaces‘, čiže sú dostupné na rezerváciu cez systém, čo umožňuje efektívne využívanie týchto priestorov viacerými spoločnosťami v budove.

Navrhli posprejované kancelárie: Priestory v Sklade č. 7 sme sa snažili zútulniť

Nájdeme tu teda aj prvky coworkingu?

Marek: Áno, samozrejme, všetky priestory je možné využiť aj ako coworking. Prostredie v Sklade č. 7 poskytuje to, čo teraz firmy vyhľadávajú, a to je domáce, bezpečné a súkromné prostredie, ktoré je variabilné a viete ho v čase prispôsobovať danému typu práce.

Pre aký typ spoločností sú tieto priestory vhodné?

Martina: Myslím si, že ich poloha a podmienky sú vynikajúce pre akýkoľvek typ klienta. Všetko závisí na jeho potrebách pre prácu a, samozrejme, aj na určitom vkuse, ktorý preferuje. Priestory sú tu rôzneho štýlu, reprezentatívne aj kreatívne. Sú tu dokonca priestory, ktoré by som označila ako alternatívne, artové, mladistvé, s prvkami undergroundu. Toto miesto je príťažlivé, živé a dynamické, a je určené skôr pre tých, ktorí sú uvoľnení a otvorení.

Navrhli posprejované kancelárie: Priestory v Sklade č. 7 sme sa snažili zútulniť
Navrhli posprejované kancelárie: Priestory v Sklade č. 7 sme sa snažili zútulniť
Na prvý pohľad chaotické texty na stene získavajú v zrkadlovom odraze na WC zrazu zmysel.

Ktoré prvky a farby ste využili, aby ste spojili pôvodný industriálny štýl s moderným pracovným prostredím?

Marek: Sklad zostal skladom a budova, ktorá tu stála, ostala zachovaná. Až na pár zásahov ostalo všetko v pôvodnom stave. Prvky sú tu nové, upravené a čisté. Použili sme najmodernejšiu dostupnú technológiu vrátane svietidiel a vzduchotechniky, ktoré sú navrhnuté tak, aby fungovali efektívne a spĺňali súčasné štandardy kancelárskych priestorov.

Martina: Sklad je sám o sebe zaujímavý objekt. Všetky nové prvky, ktoré sme tu použili, majú rôzny industriálny charakter. Zameriavali sme sa na materiály ako ohýbané, vlnité a perforované plechy či dokonca sme využili kováčsky spracovanú mrežovinu. S tým všetkým sme pracovali a zabalili sme to do príjemne tlmených farebných tónov. Nechceli sme nič výrazné, skôr sme chceli vytvoriť príjemné prostredie a odlíšiť jednotlivé funkcie a poschodia.

Navrhli posprejované kancelárie: Priestory v Sklade č. 7 sme sa snažili zútulniť

Chceli by ste aj vy pracovať v prostredí, ktoré ste v Sklade č. 7 navrhli?

Marek: Určite by sa mi páčilo pracovať v týchto kanceláriách. Priestory sú naozaj pekné, najmä tie, ktoré sú orientované na Dunaj alebo na námestie M. R. Štefánika.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.