Navštívil všetky krajiny sveta: Čím zaujala cestovateľa Bratislava a čo jej chýba

Čas čítania: 4 minút

James Asquith ako najmladší človek na svete precestoval všetkých 196 krajín. V dnešnej dobe je podľa neho mimoriadne jednoduché cestovať popri škole či práci, ale musia byť na to vytvorené podmienky a človek musí byť disciplinovaný a vytrvalý v tom, čo si predsavzal. Do Bratislavy sa vrátil po deviatich rokoch. Aký dojem naňho urobilo hlavné mesto Slovenska?

James Asquith. Foto: Sheraton Bratislava Hotel

Všetky krajiny sveta ste stihli navštíviť do 25 rokov. Ste zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najmladší človek na svete, ktorému sa to podarilo. Bolo to náročné?

Trvalo to šesť rokov, odkedy som si povedal, že skúsim navštíviť za krátky čas čo najviac z toho, čo za to stojí. V 18 rokoch som začal cestovať počas sviatkov a prázdnin, do druhého ročníka univerzity som už ani nenastúpil a všetky prednášky som absolvoval online.

Univerzitu ste však úspešne dokončili?

To, že mi na škole umožnili študovať týmto spôsobom, bola jedna z množstva podmienok, ktoré mi pomohli precestovať celý svet. Aj v zahraničí som sa pravidelne učil a dobiehal zameškané lekcie. Počas štúdií som precestoval tie lacnejšie, dostupnejšie krajiny, a keď som začal pracovať, z výplaty som financoval nákladnejšie výlety.

Zdroj: www.instagram.com/jamesasquithtravel/

Ktoré sú tie drahšie krajiny? Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to Amerika, západná Európa či Arabský polostrov.

Veľa ľudí si to myslí, ale nie je to tak. Návšteva Líbye alebo Sudánu vyjde oveľa drahšie, ako kúpa lacných leteniek do Južnej Ameriky alebo juhovýchodnej Ázie. Treba si uvedomiť, že v týchto rizikových krajinách sa neoplatí šetriť na ubytovaní a radšej zaplatiť drahší, no bezpečný hotel. Pred vstupom do krajiny je taktiež potrebné vybaviť si víza, ktoré stoja dvesto až tristo dolárov. Ak chcete vidieť nejaké pamiatky a zaujímavé miesta, musíte zaplatiť 150 dolárov sprievodcovi, ktorý je jediný v celom meste, takže nemá konkurenciu a môže si účtovať, koľko chce.

Váš zamestnávateľ rešpektoval, že tak často cestujete?

Opäť jedna z podmienok, ktoré mi boli vytvorené na to, aby som dosiahol, čo som si predsavzal. Keď som nastupoval do práce, mal som navštívených už asi 140 krajín, a keď som šéfovi predstavil svoj cieľ, povedal mi: „Choď do toho.“

Zdroj: www.instagram.com/jamesasquithtravel/

Takže aj v škole, aj v práci vám boli vytvorené ideálne podmienky na to, aby ste navštívili všetky krajiny sveta a zapísali vás do Guinessovej knihy rekordov. Nie každý mladý človek, ktorý má ambíciu cestovať, však môže povedať to isté. Máte nejaké rady pre ľudí, ktorí by vás možno radi napodobnili, alebo len lacno precestovali veľký kus sveta?

Každý miluje cestovanie, ten pocit slobody, keď je človek bez záväzkov a užíva si deň za dňom. Myslím si, že v dnešnej dobe nie je problém cestovať a pracovať zároveň. Samozrejme, nedá sa to v každom odvetví a aj keď som pracoval v bankovníctve, vedel som, že by to tak nefungovalo. Ale rôzni ľudia pracujúci v kreatívnom priemysle, copywriteri, grafici, programátori – jednoducho ľudia, ktorí na vykonávanie svojej práce nemusia byť nutne prítomní na pracovisku, si môžu rovnako zarobiť na Bali, ako v rodnom meste. Vždy ide o podmienky, ktoré máte a ktoré si vytvoríte.

Koľko musí takto človek zarobiť, aby mohol plnohodnotne cestovať?

V niektorých krajinách Južnej Ameriky alebo Ázie sa kráľovsky najete za jeden-dva doláre. V Južnej Amerike som utrácal priemerne 15 dolárov denne, vrátane ubytovania a stravy. Po celom kontinente som sa presúval autobusmi, pracoval som v plážových baroch, skrátka robil som všetko pre to, aby boli moje náklady čo najnižšie. Nízkonákladové cestovanie stále existuje, a aj prostredníctvom našej aplikácie Holiday Swap sa ho snažíme robiť stále jednoduchším a dostupnejším.

Foto: Sheraton Bratislava Hotel

V Bratislave ste opäť po deviatich rokoch, keď ste ju navštívili prvýkrát. Aký na vás urobila dojem?

Bratislava je nádherná a odlišná od väčšiny veľkých miest, v ktorých teraz pracovne trávim veľa času. Je príjemné byť v „menšom“ veľkomeste, ktoré má atmosféru a vyvoláva pocit familiárnosti. Staré Mesto je krásne, keď som sa ním prechádzal, spoznal som viaceré zákutia a uličky, ktoré sa mi zapáčili už pred deviatimi rokmi. Sú tu tiež veľmi milí a priateľskí ľudia.

Čo vám v Bratislave – podľa vašich slov menšom veľkomeste – oproti ostatným metropolám Európy alebo sveta chýba?

Oproti iným veľkomestám tu nevidím viacero vecí, ale nie som si istý, či tu chýbajú. Napríklad v USA alebo v Barcelone je teraz doslova boom zdieľaných elektrických kolobežiek, ktorým sa už pomaly nedá vyhnúť. Existuje asi šesť firiem, ktoré si navzájom konkurujú a pri prechádzke mestom nájdete na každom väčšom námestí desiatky kolobežiek. Možno je to praktické a pohodlné, ale ako pri väčšine technológií, aj v tomto prípade mi to príde prehnané. Niečo, čo malo ľuďom pomáhať, sa stalo predmetom tvrdého konkurenčného boja a už ich to skôr otravuje.

Zdroj: www.instagram.com/jamesasquithtravel/

Nejde podľa vás o prirodzený vývoj miest? Modernizujú sa, posúvajú sa dopredu a moderné technológie sa stávajú ich súčasťou.

Možno je to tým, že starnem, ale čím viac moderných technológií a pokroku vidím, tým viac sa držím hesla ‚Kým to nie je pokazené, neopravuj to.‘ Keď majú ľudia dôstojný a ekologický spôsob prepravy ako električky alebo trolejbusy, a dokážu sa dostať do práce a domov v relatívne rozumnom čase, napríklad také metro je zbytočné. Niekde môže samozrejme pomôcť, ale napríklad v Londýne alebo v New Yorku je jazda metrom peklo.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.