Málo odvetví postihla pandémia koronavírusu tak, ako cestovný ruch. Potvrdzujú to aj slová obyvateľov Bratislavy, ktorí v ňom dlhé roky pôsobia. Hoci počas zimného obdobia ani za normálnych okolností nezaznamenáva Bratislava rekordnú návštevnosť, podľa dlhoročného sprievodcu Mariána Bilačiča je momentálna situácia oveľa horšia. Tvrdí, že pomôcť by mohol záujem rodených Bratislavčanov o prehliadky svojho mesta.
Čomu ste sa venovali pred príchodom pandémie?
Sprievodcovstvu sa venujem od roku 1984, po nežnej revolúcii a ukončení štúdií v roku 1992 naplno ako sprievodca živnostník. Cestovný ruch za posledných 35 rokov zaznamenával striedanie období nárastov a poklesov návštevnosti. Od roku 2000, snáď s výnimkou menšieho poklesu počas krízy v rokoch 2008 až 2009, návštevnosť Bratislavy a záujem o služby sprievodcov z roka na rok stále stúpali. V exponovaných dňoch a obdobiach sme doslova nestíhali. Následne sa prirodzene „do obehu“ dostali žiaľ aj sprievodcovia s citeľne nižším výkonnostným štandardom, ako by bolo žiaduce.
Ako vás ovplyvnil koronavírus a drastické obmedzenie cestovania?
Profesia sprievodcov cestovného ruchu je založená na spotrebe služieb. Tie nevieme produkovať do zásoby. Ak neprídu turisti, nemáme prácu, a ak niet práce, nebude zárobok. Turistická sezóna v Bratislave tradične kopíruje interval letného času, teda beží od konca marca do konca októbra. Výpadok príjmov za rok 2020 bol s ohľadom na nástup a priebeh koronakrízy fatálny.
Sú teraz v Bratislave vôbec nejakí turisti?
Čo sa týka ponuky práce pre sprievodcov v zimnom období, v našich končinách je už tradične pomerne slabá. Isté percento návštevníkov k nám prinášal advent, kde tu skupina na Vianoce, no asi najviac turistov prichádzalo na Silvestra. Stále však šlo iba o kvapku v mori. Začiatok januára niekedy zachraňoval „zlatý ukrajinsko-ruský týždeň“ (obdobie medzi pravoslávnymi Vianocami a ich Novým rokom), aj ten však postupom rokov slabol. Minuloročná jeseň a súčasná zima sú však aj na tieto pomery extrémne slabé. Momentálnu návštevnosť Bratislavy by som zhodnotil na nula bodov.
V akej miere vám minulý rok klesli pracovné príležitosti oproti predošlým rokom?
Pokles v roku 2020 bol enormný. Predovšetkým pre anglicky hovoriacich sprievodcov sa sezóna skončila ešte skôr, než vôbec mohla začať. Prvé uvoľnenie cestovania v lete prinieslo aj prvých turistov, najmä z radov individuálne cestujúcich. Bolo ich však výrazne menej, ako v minulých rokoch. Na sprievodcov „nemčinárov“ sa v oblasti skupinového cestovného ruchu zľahka usmialo šťastie v období od júna do konca septembra, keď sa na Dunaj vrátili prvé kabínkové lode. Na niektorých plavbách bolo síce viac personálu ako pasažierov, no podstatné bolo, že opäť plávali. Sľubný rozbeh pribrzdilo septembrové rozhodnutie Maďarska uzavrieť hranice. Keď sa Slovensko v októbri dostalo na mape medzi červené krajiny, bolo vymaľované. Osobne som v porovnaní s rokom 2019 zaznamenal prepad tržieb o viac ako 90 percent.
Čo môžu podľa vás turistickí sprievodcovia v Bratislave robiť, aby prečkali toto nepriaznivé obdobie a mohli sa čo najskôr vrátiť k svojmu povolaniu?
Každý poňal „odstávku“ po svojom. Niekto úplne vypol a dal si na rok sabatikal veriac, že nič netrvá večne. Viacerí kolegovia si už našli uplatnenie v novom zamestnaní, iní si prácu síce hľadali, no nenašli. Zvyčajne stroskotali pre vysoký vek a fakt, že sú pre trh práve výrazne prekvalifikovaní. Sympatické je, že sprievodcovia neprepadli hystérii. Snažíme sa udržiavať si najmä pozitívnu myseľ. Áno, s plnou peňaženkou sa usmieva každému ľahšie, avšak väčšina z nás sa naučila byť spokojná s tým, čo máme. Nebolo to zďaleka ľahké.
Ako ste trávili mesiace, počas ktorých zrazu nebol dopyt po vašich službách, a mali ste nadbytok voľného času?
Početná skupina sprievodcov, vrátane mojej maličkosti, sa rozhodla počas výluky začať pracovať primárne na sebe. Zdokonaľujem sa a dopĺňam si jazykové a odborné vedomosti, cibrím digitálne zručnosti, optimalizujem si produktové portfólio a webstránku. V rámci Bratislava Tourist Board, bratislavskej krajskej organizácie cestovného ruchu, ako aj Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu bežia zaujímavé webináre. Globálne sa popri vzdelávaní zaoberáme aj vylepšeniami napríklad v oblasti organizácie dopravy (pohyb turistických autobusov v meste), ale aj legislatívy v cestovnom ruchu. Takže sa vlastne venujeme veciam, na ktoré nám počas intenzívneho vyťaženia v minulosti neostával dostatok času.
Vo Veľkej Británii organizujú prehliadky pre miestnych, ktorí tak objavia zákutia vlastného mesta, ktoré možno nepoznali, a zároveň podporia turistický ruch. Privítali by ste takúto iniciatívu aj v Bratislave?
Áno, aj to je cesta, no nie je to všeliek pre cestovný ruch. Ak by domáce obyvateľstvo malo skutočne nahradiť výpadok zahraničných návštevníkov, tak by sa záujem o naše prehliadky musel zvýšiť aspoň päťstonásobne, čo je na prvý pohľad zjavne nereálne. V Bratislave sme už dávno pred koronavírusom ponúkali prehliadky pre obyvateľov hlavného mesta, dokonca mnohé boli úplne bezplatné.
Ako vyzerali prehliadky Bratislavy pre domácich?
Bezplatné prehliadky bolo možné tradične využiť napríklad na Svetový deň sprievodcov (vo februári), počas podujatia Bratislava pre všetkých (v apríli), alebo na Svetový deň cestovného ruchu (v septembri). Po skončení prvého lockdownu Bratislavská organizácia cestovného ruchu obnovila myšlienku pravidelných bezplatných prehliadok v rámci projektu „Turistom vo vlastnom meste“. Tento intenzívny cyklus prehliadok sa zameral na prezentáciu jednotlivých mestských častí Bratislavy najmä mimo centra mesta. Ľudí nepochybne oslovil a našiel si fanúšikov. Je to jednoznačne správny a najmä záslužný osvetový počin. Zároveň sa viacerí sprievodcovia rozhodli zviditeľniť sa a verejnosti ponúkli vlastné edície platených vychádzok. V Bratislave je veľa atraktívnych miest, a mnohé čakajú na (znovu)objavenie.
Ktoré sú Vaše obľúbené miesta v Bratislave?
Bratislava má veľké množstvo malebných miest v centre mesta. K mojim obľúbeným patria napríklad zákutia v uličkách po obvode pešej zóny. Nakoľko dennodenne pracujem s ľuďmi, v súkromí preferujem skôr menej frekventované miesta. Rád si z centra vybehnem od Palisád cez vilovú štvrť a skončím v Horskom parku. Inokedy sa prejdem po nábrežiach a mostoch cez Dunaj a zabrúsim do Sadu Janka Kráľa. Rád si len tak sadnem do tieňa stromov a pozorujem život na Hviezdoslavovom námestí a ak mám chvíľku, zakotvím v Medickej záhrade či na Ondrejskom cintoríne. Osobitý vzťah mám aj k hradu Devín a jeho okoliu.
Čo turistov zvykne u nás najviac prekvapiť?
Prvonávštevníci, ktorí k nám prichádzajú bez akejkoľvek predprípravy, o nás v podstate vôbec nič nevedia a tým pádom nemajú prehnané očakávania. Centrum Bratislavy u nich väčšinou zaboduje ako malé, milé, čisté, útulné a bezpečné miesto. Našinci to často vidia inak. Turistom tiež imponuje, že centrum je za normálnych okolností plné života, aj keď v súčasnosti sa to nedá povedať.
Mgr. Marián Bilačič je dlhoročný turistický sprievodca, zakladateľ a predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu. Pôsobí aj ako regionálny reprezentant Svetovej federácie turistických sprievodcov (WFTGA) pre Strednú a východnú Európu.
Zamestnanci v oblasti cestovného ruchu v ankete hovoria, ako pandémia ovplyvnila ich živobytie a čo môžu robiť, kým sa situácia vráti do normálu. Prečítať si ju môžete tu.