V Eurovea City bola spustená najväčšia LED fasáda v strednej Európe

Čas čítania: 3 minút

Bratislava sa zaradila medzi metropoly, ktoré spájajú architektúru s vizuálnym umením v mestskom prostredí. Administratívnu budovu Landererova 12, ktorá sa stane sídlom Európskeho orgánu práce (ELA), najnovšie dotvára umelecká animácia na jednej z najväčších LED fasád v Európe.

Obrazovka sa rozprestiera na ploche 558 štvorcových metrov. Nachádza sa na križovatke Košickej a Landererovej ulice, kde ohraničuje severovýchodný vstup do novej mestskej štvrte Eurovea City. Mediálna LED fasáda prechádza aj do interiéru budovy, formou podhľadu vo vstupnej hale dotvára atmosféru a tematicky prepája exteriér s vnútornými priestormi.

„Pri navrhovaní tohto riešenia sme sa inšpirovali v zahraničí, kde sú LED fasády bežnou súčasťou architektonických projektov,“ vysvetľuje pôvod nápadu Ján Ťupek z architektonickej kancelárie GFI, ktorá projektovala celú budovu Landererova 12 z dielne spoločnosti JTRE. „Na jej spustení sa podieľalo okolo 12 ľudí, ktorí boli rozdelení na konštrukčný tím a tím inštalujúci LED technológiu.“ Fasáda je ovládaná z centrálneho serveru, ale možnosť jej zmeny bude k dispozícii odkiaľkoľvek.

Mediálna LED fasáda zobrazuje umelecké motívy, ktoré bude možné prispôsobovať okolitému prostrediu.  „Pri dizajnovaní sme sa nemohli držať klasických zaužívaných postupov, najmä z dôvodu špecifickosti objektu, akým je LED fasáda takejto rozlohy,“ vysvetľuje dizajnér umeleckej animácie Matej Černušák z AKASHA VISUALSTATION. „Museli sme zohľadniť zahnutie obrazovky a takisto aj jej rozmer, ktorý je veľmi širokouhlý.“ Obrazovka meria 9 metrov na výšku a až 62 metrov na šírku, pričom v dvoch tretinách je zaoblená do pravého uhla a kopíruje tvar budovy.

„Pri navrhovaní motívu sme museli experimentovať, skúšať a objavovať nové cesty, ako vyťažiť z daných podmienok maximum. Nakoniec sme sa – tak ako väčšina kreatívnych ľudí  v určitej fáze tvorby – inšpirovali prírodou. Niektoré animácie sa napríklad podobajú na morskú trávu, iné pripomínajú vrstevnice kopcov,“ približuje proces tvorby dizajnér, ktorý sa podieľal aj na dizajne vnútorného LED podhľadu, ktorý návštevníkov víta pri vstupe do lobby. „Na strope vo vstupnej lobby budovy nešlo ani tak o dizajn, ako o navodenie atmosféry a dotvorenie celkového pocitu z priestoru.“

„Na Slovensku ide o významný pokrok v oblasti prepojenia architektúry a videa. Takéto inštalácie sú vo svete veľmi rozšírené a tešia sa veľkej obľube, či už u domácich, alebo u turistov. Vo všeobecnosti tento projekt prekračuje hranice Slovenska, minimálne veľkosťou plochy samotnej obrazovky,“ uzatvára Matej Černušák.

Fasáda je orientovaná na jednu z najrušnejších križovatiek Bratislavy, čo prirodzene prináša aj rôzne obmedzenia. „Je potrebné veľmi citlivo narábať s hladinou jasu, ale aj so samotným prezentovaným obsahom. Kritériá prevádzky LED obrazovky sme prerokovali s Krajským dopravným inšpektorátom a bolo vykonané aj meranie jasu LED panelu Skúšobňou Fakulty elektrotechniky a informatiky STU,“ približuje Ján Ťupek.

LED fasáda v číslach:

  • Rozloha: 558 m2, z toho 324 m2 na severnej fasáde a 189 m2 na východnej fasáde budovy, v nároží budovy 45 m2
  • Dĺžka: 62 metrov
  • Výška: 9 metrov
  • Hmotnosť: 8 640 kilogramov
  • Rozlíšenie: 1488 x 180 pixelov

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.