Hoci graffitti a street art sa vo všeobecnosti spájajú s ilegálnou činnosťou a vandalizmom, mnoho umeleckých diel na fasádach nehnuteľností vzniká po dohode s majiteľmi. Medzi európske metropoly skrášlené pouličným umením patria Lisabon, Barcelona či Berlín, na Slovensku vyniká najmä Bratislava, ktorá sa pomaly, ale isto dostáva na mapu európskeho pouličného umenia. Riaditeľ Street Art Festivalu Tomáš Lukačka v článku predstavuje svojich päť najobľúbenejších murálov v našom meste.
1. Fasáda Hotelu Kyjev – jedno z najväčších diel v strednej Európe
Rajskej ulici pri Kamennom námestí dominuje jedinečný Hotel Kyjev. Stavba z roku 1973 postupne strácala na atraktivite a začala chátrať. V roku 2018 sa však hotel dostal do povedomia ľudí vďaka novej fasáde – najväčšiemu streetartovému dielu na Slovensku s názvom Hotel Kyjev Deconstructed. Vizuál pripomínajúci televízny monoskop vytvoril umelec Lousy Auber.
„Samotná príprava k vytvoreniu diela trvala dlhé dva roky. K legendárnej stavbe sme pristupovali veľmi citlivo a som rád, že sa nám podarilo vytvoriť takýto optický klam,“ dodáva Tomáš Lukačka na margo jeho najobľúbenejšieho diela.
2. Írsky umelec Fin DAC a jeho slovenská múza na Dunajskej ulici
Írsky sprejer patrí medzi streetartové hviezdy medzinárodného formátu. Jeho dielo v centre Bratislavy vzniklo v rámci podujatia Bratislava Street Art Festival v roku 2020, predlohou preň je Slovenka Linda Gunišová. Maľba na Dunajskej ulici pod názvom Rozjímanie vznikla použitím výraznej červenej farby. Ide o zachytenie reality, v ktorej sa ľudstvo posledné dva roky nachádzalo. Sýta červená farba má predstavovať šok spôsobený koronavírusom.
„Tu sa nám podaril husársky kúsok. Street Art diela sa totižto robia na staré budovy, táto však prešla kompletnou rekonštrukciou a zateplením. Po dohode s majiteľom namaľoval Fin Dac na hotovú fasádu prvý murál, pri ktorom nehrozí jeho zánik,“ vysvetľuje Tomáš Lukačka.
3. Rajský tapetár Vanity Ego od umelca Cart 1
Francúzky umelec Cart 1, ktorý je dlhé roky etablovaný na medzinárodnej scéne, namaľoval na Rajskej ulici priestorový vizuál. Ide o postavu čertíka, ktorý tapetuje jednu z budov v našom hlavnom meste. Paradoxom však je, že tapetovať už zostane navždy, pretože fasádu nie a nie dokončiť.
„Nikdy nezabudnem na moment, keď sa to maľovalo. Popod maľbu prechádzala mamička s dieťaťom, ktorá pohnala svojho syna behom, pretože si myslela, že danú tapetu práve lepia,“ zakončil úsmevnú historku Tomáš Lukačka.
4. Žena naťahujúca sa za jablkom od maliarky Zuzany Sabovej
Slovenská výtvarníčka Zuzana Sabová na Cintorínskej ulici namaľovala unikátnu ženu, ktorá vyzerá z každého uhla inak. Meniace sa dielo ženského tela túžiace po jablku vytvára jedinečnú slovenskú kompozíciu.
„Vždy si tu nájdem jeden bod, podľa ktorého toto dielo vnímam, no i tak je to vždy iné. Je tu nádherná konotácia s kvetinárstvom nazvaným Kvety z raja, a to vytvára niečo špeciálne,“ konštatuje Tomáš Lukačka.
5. Jediný interiérový murál od Jana und JS
Nachádza sa v priestoroch bývalého obchodného domu Prior na Kamennom námestí. Miestnosť nového foodcourtu sa rozhodla spestriť francúzsko-nemecká dvojica Jana und JS. Takto zaujímavo upravený architektonický priestor je dosiaľ jediným na Slovensku, ktorý sa nachádza v obchodnom centre.
„Toto dielo vnímam futuristicky. Smerom do budúcnosti to môže byť veľmi dobrý trend. Je to praktický návod, ako sa vyhnúť obkladom či sadrokartónom,“ uzatvára riaditeľ bratislavského Street Art Festivalu.