Zeleň v kanceláriách prispieva k produktivite, zdravému pracovnému prostrediu a lepšiemu pocitu v práci. Výhody zelených kancelárií potvrdilo množstvo výskumov. Napríklad štúdia Univerzity v Exeteri potvrdila, že priestory vhodne doplnené rastlinami zvyšujú produktivitu až o 15 percent. Aj v jednom z predchádzajúcich článkov sme spomínali viaceré štúdie, ktoré potvrdili, že zelené kancelárie majú pozitívny vplyv na psychický aj fyzický stav zamestnancov.
Niet pochýb o tom, že ak chce zamestnávateľ zvýšiť produktivitu a spokojnosť zamestnancov, mal by investovať do zelených prvkov. Ktoré rastliny sú najvhodnejšie na skrášlenie interiéru, ale najmä na prečistenie vzduchu a pozitívne vplývanie na zdravie zamestnancov?
Odpovede ponúka štúdia s názvom Clean Air study, teda Štúdia čistého vzduchu, ktorej autorom sú odborníci NASA. Jedna z najznámejších organizácií sveta vysielajúca do vzdialených končín vesmíru prístroje aj ľudí, v minulosti publikovala materiál o tom, ktoré domáce rastliny sú pre ľudí najprospešnejšie. Vo výskume sa síce zamerala na prostredie domácností, ale výsledky sú rovnako aplikovateľné aj na kancelárie.
Vo vzduchu okrem všeobecne známych plynov ako dusík či kyslík nájdeme mnoho ďalších, škodlivých látok, ktoré nepriaznivo vplývajú na zdravie či psychiku. Napríklad benzén, ktorý je bežnou súčasťou dymu z cigariet alebo výfukových plynov, môže spôsobiť únavu, malátnosť či bolesť hlavy. Formaldehyd, ďalšia látka bežne prítomná vo vzduchu, vám môže podráždiť nos, ústnu dutinu či dokonca pľúca.
Najmä spoločnosti sídliace v typickej mestskej zástavbe bez zelene v okolí by mali v interiéri urobiť všetko pre to, aby umožnili zamestnancom dýchať zdravý, podľa možností čo najčistejší vzduch.
Jedna z najefektívnejších izbových rastlín, ktorá si dokáže poradiť s viacerými látkami negatívne vplývajúcimi na ľudské zdravie, je klasická papraď. Nenáročná dekorácia, ktorej vyhovuje izbová teplota a vlhší vzduch, prečistí okolie od formaldehydu a xylénu, ďalšej nebezpečnej látky, ktorá sa bežne vyskytuje vo vzduchu.
Mimoriadne účinný je brečtan. Obľúbená popínavá rastlina si poradí aj s benzénom, pričom okrem pravidelného (nie prílišného) polievania a izbovej teploty nemá žiadne špeciálne nároky. Navyše sa s ním dá mimoriadne pekne pracovať a trpezlivým pestovaním pokryť celá stena, čo okrem zdravotne pozitívneho účinku dodá aj estetický.
Menej známymi, no o to účinnejšími sú Dracény, izbové rastliny pripomínajúce palmy. Dracény pochádzajú zo subtropických oblastí Afriky a Ázie, preto im vyhovuje teplejšie, vlhšie prostredie. V našich podmienkach môže Dracéna vyrásť až do výšky 150 centimetrov a poradí si so širokým spektrom škodlivých látok, okrem iného aj s trichlóretylénom. Ten môže byť mimoriadne nebezpečný, no bežne sa nachádza napríklad v tlačiarenských toneroch alebo nástenných farbách.
Z ľahko dostupných izbových rastlín stojí za zmienku ešte palma horská, jednoduchá na pestovanie a účinná pri prečisťovaní vzduchu od škodlivých látok. Dôležité je „bojovať“ aj proti amoniaku, ktorý nájdeme v čistiacich prostriedkoch či osviežovačoch vzduchu. Pomôže bambusová palma alebo izbová gerbera, ktorá však vyžaduje chladnejšie prostredie.
Rastliny, ktoré vo výskume NASA vyšli ako najúčinnejší pomocníci pri čistení vzduchu v kanceláriách či domovoch, sú nepochybne užitočnou interiérovou dekoráciou. Vo všeobecnosti však platí, že akákoľvek izbová rastlina zlepšuje celkový pocit zamestnancov z pracovného prostredia, zvyšuje ich produktivitu a prispieva k zdravšiemu ovzdušiu. Netreba však zabúdať na svetlo, možnosť oddychu, zdravé sedenie a ďalšie princípy kvalitných kancelárií, ktoré sme pre vás zhrnuli v tomto článku.