Mnohí cítia po pandemickom roku 2020 cestovateľský deficit, ktorý si snáď v novom roku vykompenzujú vďaka bezpečnejšiemu cestovaniu a dostupnej vakcíne. S touto možnosťou počíta aj najznámejší cestovateľský sprievodca a magazín Lonely Planet, ktorý už tradične pripravil zoznam najlepších miest na cestovanie v roku 2021. Jeho autori sa zamerali na ekológiu, udržateľnosť, ale aj na pomoc ľuďom v núdzi.
Najudržateľnejšia dovolenka v Göteborgu
Švédske mesto, s ktorým sa spája najväčší úspech slovenského hokeja, rok po roku valcuje rebríčky najudržateľnejších miest sveta. Magazín Lonely Planet ho preto zaradil ako najlepšiu destináciu pre udržateľnú a zaujímavú dovolenku.
Z Göteborgu by si mohla brať príklad nejedna svetová metropola. Dôraz na ekológiu a udržateľnosť sa tu nachádza na každom kroku. Či už v reštauráciách, ktoré ponúkajú lokálne vyrobené a dopestované suroviny, pričom prevažujú najmä vegánske a vegetariánske pokrmy, alebo v hoteloch, z ktorých je až 95 percent neutrálnych voči životnému prostrediu.
Výhodou je aj fakt, že Göteborg nie je veľmi rozľahlý a všetko je tu pomerne blízko. Na uliciach sa turisti môžu stratiť v second hand obchodoch, požičovniach odevov či zájsť do jedného z množstva parkov a zelených oblastí. Dokonca sa tu nachádza viacero verejných sadov s ovocnými stromami, kde si každý môže nazbierať čerstvé a chutné ovocie. Prevažuje tu doprava na bicykloch po rozsiahlej sieti cyklotrás, alebo verejná doprava, ktorá z väčšej časti funguje z obnoviteľných zdrojov.
Najzaujímavejšia prehliadka mesta vo Veľkej Británii
Kto najlepšie pozná ulice svojho rodného mesta? Predsa tí, ktorí ich neopúšťajú ani na noc. V rámci iniciatívy Invisible Cities sprevádzajú v rôznych mestách Anglicka, Írska, Škótska a Walesu ľudia so skúsenosťou s bezdomovectvom. Každý z nich dôverne pozná uličky a zákutia mesta, a o svoje tajomstvá sa delia s turistami.
Paul z Edingurghu opisuje účastníkom prehliadky svoj život v jednej z najznámejších prístavných štvrtí Leith, a prevedie ich históriou Trainspottingovej generácie nazvanej podľa kultového filmu o závislosti na heroíne. Andy z Manchestru sa delí o zážitky z mnohých pubov a barov, kde ako bezdomovec míňal prakticky všetky peniaze, a návštevníkom ukáže tie najzaujímavejšie podniky. Vicki z Yorku fascinuje život a história Guya Fawksa, ktorého príbeh bol inšpiráciou pri nakrúcaní filmu V ako Vendetta.
Po Edinburghu, Yorku, Manchestri, Glasgowe či Cardiffe sprevádzajú nielen zahraničných návštevníkov, ale aj domácich, ktorých tento netypický zážitok zaujal. Sprievodcovia absolvujú tréningy zamerané na budovanie sebavedomia, verejnú prezentáciu a službu zákazníkovi, a znalosti neskôr zužitkujú aj v bežnom živote.
Najkrajší príklad revitalizácie mesta v kolumbijskom Medellíne
Slumy, favely, getá – ošarpané štvrte v juhoamerických mestách sú nazývané rôznymi menami, no vždy ide o komunity ľudí na okraji spoločnosti, ktoré žijú na úpätí kopcov priľahlých miest. V druhom najväčšom meste v Kolumbii však využívajú technológiu na to, aby z nich urobili plnohodnotných členov spoločnosti.
V Medellíne turisti nenájdu najrozvinutejšiu smart infraštruktúru ani inteligentné elektromobily na cestách. Vedenie mesta sa technológiami rozhodlo pomôcť znevýhodneným obyvateľom a za dvadsať rokov sa piatim rôznym starostom podarilo dvadsaťnásobne skresať množstvo vrážd, a dve tretiny ľudí, ktorí v roku 1995 žili v chudobe, sa z nej vymanili.
Je to vďaka riešeniam založeným na dátach, ktoré pomáhajú ľuďom z okrajových štvrtí viesť slušný život, nájsť si zamestnanie a stať sa plnohodnotným členom spoločnosti. Najzaujímavejším z technologických riešení je lanovka, na ktorú je väčšina ľudí zvyknutá v lyžiarskych strediskách. V Medellíne však slúži ako každodenná linka z okrajovej štvrte na úbočí kopca do stredu mesta, kde obyvateľov slumov čaká práca a lepší život. Cesta do centra im už netrvá dve hodiny, ale dvadsať minút.
Lanovku neskôr doplnili eskalátory dlhé až 360 metrov pre tých, ktorí mali zastávku lanovky ďaleko. Medzi ďalšie moderné riešenia patrí doplnkové vzdelávanie detí v oblasti informačných technológií, vedy a jazykov, výživové poradenstvo v zdravotníckych zariadeniach, alebo 371-tisíc štvorcových metrov parkov a verejných priestorov. Čerešničkou na torte je inteligentný kamerový systém, ktorý dozerá na dopravu v meste a pokuty za porušenie predpisov posiela e-mailom. Vďaka tomuto opatreniu sa vedeniu podarilo zredukovať priestupky na cestách o 80 percent.