5 tipov na výlet do bratislavskej prírody bez davov

Čas čítania: 4 minút

Prísnejšie opatrenia a lockdown „vyhnali“ obyvateľov hlavného mesta do okolitej prírody. Na internete kolujú fotografie plných parkovísk na Kolibe či Železnej studničke. Tieto dve obľúbené lokality nie sú ani zďaleka všetko, čo Bratislava ponúka. Na zaujímavé miesta uprostred lesov sa dá dostať aj bez tlačenia sa v dave ľudí. Päť z nich odporučil podpredseda Klubu bratislavských turistov Miroslav Svítek.

Miroslav Svítek. Zdroj: Archív M. Svítek

1. Rozhľadňa na brehu Hrušovskej zdrže pri Čunove

Hrušovská zdrž je súčasťou vodného diela Gabčíkovo a rozprestiera sa na 25 štvorcových kilometroch, na ktorých vznikajú vtáčie ostrovy. Poskytujú priestor pre hniezdenie a zimovanie mnohých druhov vtáctva. Práve na ich pozorovanie slúži rozhľadňa, ktorá tu vyrástla na prelome rokov 2016 a 2017. Je vysoká šesť metrov a návštevníci si z nej môžu vychutnať výhľad na Dunaj či Vtáčí ostrov, známe zimovisko vtáctva.

Pohľad na Danubianu a vtáky na hladine Hrušovskej zdrže. Zdroj: Archív M. Svítek

„Aj bez ďalekohľadu je zreteľne vidno galériu Danubiana, budovy Areálu vodných športov Čunovo a protiľahlý breh od Bajdel most po Sihoť, čiže modrú značku po brehu zdrže,“ hovorí Miroslav Svítek. „Tiež je pekný pohľad na lode plávajúce Dunajom. Kto sa bude chcieť trošku potúlať okolím, ľahko naďabí na bobrie cestičky i ich kĺzačky do Dunaja.“

Pozorovateľňa vtáctva na brehu Hrušovskej zdrže. Zdroj: Archív M. Svítek

2. Pramene Račianskych Karpát

Na ploche ohraničenej lesnou cestou od smerovníka Krasňany po smerovník Tri duby, horárňou Biely kríž a asfaltovou cestou ústiacou do Rače sa nachádza niekoľko vodných prameňov, ktoré stojí za to  objavovať.

Prameň na Brezovej lúke. Zdroj: Archív M. Svítek

„Snáď pre všetky miestne potoky je typické, že ich pramene sú zapadané kopou konárov. Takže ak nie je vybudovaná studnička, je dosť náročné vypátrať prameň,“ vysvetľuje Miroslav Svítek. „S trochou úsilia a za pomoci turistických máp sa vám však môže podariť nájsť rôzne bezmenné pramene a studničky.“

Zdroj: Archív M. Svítek

„V lepšom stave nájde turista označenú Zbojnícku studničku, Máriin prameň či Brezový prameň,“ pokračuje. „Pri viacerých oficiálnych prameňoch sú postavené drevené striešky, na Zbojníčke napríklad aj stoly a lavice. Turista si tu môže oddýchnuť a načerpať nové sily.“

3. Hranica Nemeckej ríše na Devínskej kobyle

„Slovensko som obišiel po jeho súčasných hraniciach, a tak som považoval za samozrejmé pátranie po hraničných kameňoch, ktoré pred viac ako 80 rokmi značili hranicu s Nemeckou ríšou,“ hovorí Miroslav Svítek. „Upozornil ma na ňu kamarát, ktorý tieto kamene mapuje.“

Os vyznačená na vrchu hraničných kameňov udáva približný smer, ktorým vedie hranica. Zdroj: Archív M. Svítek

Túra, ktorá patrí medzi tie náročnejšie, sa začína pri Karloveskom ramene, pokračuje popri ostrove Sihoť, cez Dlhé diely, Kráľov vrch, popri záhradkárskej osade Jezuitské lesy a ďalšie míľniky, až napokon končí na Sandbergu a v Devínskej Novej Vsi. „Určite neodporúčam ísť na vlastnú päsť, ale na výlet sa dobre pripraviť a použiť aj mapu túry,“ upozorňuje Miroslav Svítek. Hoci sám je autorom trasy, viackrát musel hraničné kamene hľadať, pričom spoľahlivo našiel vyše stovky z údajného celkového počtu tristo hraničných kameňov.

Posledný hraničný kameň nad Moravou. Zdroj: Archív M. Svítek

4. Vajnorská dolina a Vajnorský potok

„Vajnorskou dolinou, ktorou tečie Vajnorský potok, síce nevedie žiadna značka, skúsenejší turista tu však nájde mnoho lesných ciest, ktoré vedú na obľúbený Biely kríž,“ vysvetľuje. „Ak sa však chcete vyhnúť davom, odporúčam prejsť sa z Rače k Haluzického pamätníku na kopec Piesky a k studničke Chladná, v ktorej pramení prvý prítok Vajnorského potoka.“

Nenápadný prameň v zákrute lesnej cesty. Zdroj: Archív M. Svítek

Pri studničke sa nachádza aj kruhová stavba Severka s ohniskom a suchým WC. Odtiaľto je už pomerne jednoduché sledovať vodný tok, ktorý sa vlieva do Vajnorského potoka a ústi v Rači neďaleko konečnej električiek. „Alternatívou je výlet dolinou k horárni Biely kríž, pričom záujemca môže pri odbočke Sakrakopec odbočiť doprava a vzdať hold pri pamätníku havárie bulharského lietadla z roku 1966.“

Trampami upravený prameň. Zdroj: Archív M. Svítek

Polockdownový tip: Za štôlňami pri Modre Harmónii 

V susednom okrese Pezinok, v známej oblasti Harmónia, začína množstvo obľúbených turistických trás Malými Karpatmi. „Skúsenejší turisti, ktorí chcú potrénovať svoj orientačný zmysel, sa môžu vydať za starými baníckymi štôlňami, ktoré sa tu nachádzajú. Určite si však treba so sebou zobrať navigáciu a pripraviť sa naštudovaním trasy,“ radí Miroslav Svítek.

Vstup do štôlne Bartolomej. Zdroj: Archív M. Svítek

V závislosti od priazne šťasteny a stavu štôlní sa pozornému oku môže ukázať štôlňa pod Zámčiskom, Dolná štôlňa či Štôlňa Bartolomej, ktoré striedajú pekné výhľady zo Zámčiska či Medvedej skaly. Jednoduchšou alternatívou pre menej skúsených výletníkov či rodiny s deťmi je Modranský banský náučný chodník, ktorý bol otvorený v roku 2013 a záujemcov prevedie baníckou históriou tejto oblasti, o ktorej mnohí možno ani netušia.

Turistom pomôžu zorientovať sa aj takéto značenia. Zdroj: Archív M. Svítek

 

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.