Dizajnér mestského mobiliáru: Keď je verejný priestor pekný a udržiavaný, aj ľudia sa v ňom správajú lepšie

5. augusta 2021
Čas čítania: 5 minút

Každý obyvateľ mesta využíva verejný priestor, hoci veľakrát si to neuvedomuje. Obyčajná cesta do obchodu či venčenie domáceho miláčika môžu byť skúškou kvality miest určených na stretávanie, oddych, relax či šport. David Karásek, dizajnér a majiteľ spoločnosti mmcité, ktorá sa špecializuje na kvalitné dizajnové produkty mestského mobiliáru hovorí, že podľa jeho skúseností v estetických a dizajnových priestoroch sú ľudia menej náchylní k agresívnemu správaniu či vandalizmu, a investovať do nich sa v konečnom dôsledku oplatí.

Zdroj: mmcité

Akú úlohu v meste má podľa vás verejný priestor?

Verejný priestor je miesto stretávania sa, či už plánovaného, alebo náhodného. Miesto, kde sa stretávajú a združujú ľudia všetkých generácií, profesií, vyznaní. Vo verejnom priestore v podstate vzniká spoločensky šedá zóna a jeho energia a vzhľad ovplyvňuje do určitej miery každého. A práve tento – často podprahový – vplyv na život ľudí a celej spoločnosti je jeho hlavným poslaním: Slúžiť, kultivovať, obohacovať.

David Karásek Zdroj: mmcité

Vaša spoločnosť tvaruje a skrášľuje mestá jemnými detailami. Ako sa to prejavuje na celkovej podobe štvrtí, námestí či mestských častí?

Kvalitný verejný priestor funguje, keď sa všetky jeho súčasti prepoja dohromady. Môžete mať živé mestá plné ľudí, ale estetika priestoru je poklesnutá a nekomplexná, prvky v ňom nie sú kvalitné. Rovnako tak existujú príklady dokonale nadizajnovaného priestoru, v ktorom sa nikto nepohybuje, pretože skrátka nemá dôvod. Môžu tu chýbať služby, alebo ide o nevhodnú lokalitu. Je potrebné si priznať, že ľudia skrátka neprídu na nejaké miesto len preto, že je tam pekná dlažba alebo tri nové lavičky. Musí ísť o dialóg, o spojenie života s výtvarnou kvalitou. Aj preto berieme svoju prácu ako kultúrnu misiu. Nie sme len dodávateľom kvalitných prvkov mestského mobiliáru, ale aj partnerom všetkých, ktorí chcú vytvoriť vo verejnom priestore niečo mimoriadne.

Naozaj ovplyvňujú „maličkosti” ako lavičky či smetné koše celkový dojem človeka z okolitého prostredia?

Naša dlhoročná skúsenosť je taká, že ak použijete kvalitné prvky a materiály, ľudia sa v takomto prostredí správajú lepšie, je tu menej deštrukcie, menej vandalizmu. Estetické a kvalitné prostredie kultivuje ľudí. Rovnako je dôležitá údržba a starostlivosť. Ľudia vnímajú, či je o lokalitu postarané, či sa rozbité chodníky a mobiliár opravujú, či je venovaný dostatok pozornosti zeleni. A tam, kde sa ľudia správajú lepšie, zrazu môžete použiť napríklad aj náročnejšie materiály ako sklo. Práve vďaka kultivovanejšiemu správaniu nie je potrebné používať takú robustnú konštrukciu mobiliáru. Asi každý z vlastnej skúsenosti vie, že keď sa prechádza po peknej ulici, kde je rad pekných lavičiek, niekoľko tvarovo čistých košov, kvetináče s rozkvitnutými kvetmi, pozitívne to ovplyvní náladu človeka i celú atmosféru lokality. Ide o maličkosti, keď napríklad v daždivý podvečer nájdete prístrešok, kam sa môžete schovať, keď čakáte na autobus.

Dizajnové prístrešky a zastávky pre MHD skrášľujú české Luhačovice. Zdroj: mmcité

Kedy začal v mestách prameniť dopyt nielen po účelových či najlacnejších riešeniach, ale po kvalitných, dizajnových, ktoré posúvajú úroveň mestského priestoru?

Asi sa nedá určiť konkrétny čas, odkedy investori v projektoch verejného priestoru začali uprednostňovať kvalitu a dizajn. Niektorí to nerobia ani teraz. My sa viac než štvrťstoročie venujeme osvete v tejto veci, snažíme sa starostov, architektov a predstaviteľov stavebných firiem presvedčiť, že verejný priestor našich miest má hodnotu, o ktorú stojí za to sa starať. Nielen kvalitnou údržbou toho, čo nám zanechali predkovia, ale aj premyslenou rekonštrukciou či zmenou tak, aby daný priestor dobre slúžil súčasnej generácii a jej potomkom. Kvalitné vybavenie je toho neoddeliteľnou súčasťou a mestský mobiliár s vynikajúcim dizajnom v ňom hrá hlavnú úlohu. 

Aktuálne spolupracujete na novom parku, ktorý vzniká pri Klingerke. Ako sa podieľate na jeho budúcom vzhľade?

Novovznikajúci parčík pri Klingerke bude vybavený kompletne našimi prvkami, či už v zónach pre deti, alebo oddychových miestach pre dospelých. V parku vzniknú zóny, kde si budú môcť jeho návštevníci oddýchnuť, relaxovať, ale si aj zacvičiť. Veríme, že sa v parku bude páčiť aj jeho najmladším návštevníkom, pre ktorých tu vybudujme  detské ihrisko s rôznymi zaujímavými a atraktívnymi prvkami.

Lavičky z dielne mmcité dopĺňajú prírodné scenérie v Maďarsku. Zdroj: mmcité

Na čo sa pri dizajnových prvkoch sústredíte, čo je pre vás priorita?

Keď navrhujeme nový prvok mestského mobiliáru, prioritou je vždy užívateľ a jeho potreby, tu robíme naozaj najmenej kompromisov. Keďže vždy chceme mať na konci procesu niečo neobyčajné, nemôžeme opomenúť zložky, ktoré nie je možné zmerať. Kvalitný výrobok – či už je to automobil alebo plniace pero – musí popri svojej funkcii vždy aj trochu chytiť za srdce. Nemal by byť človeku ľahostajný. Keďže nie sme odtrhnutí od reálneho života, vieme, že všetko musí mať zodpovedajúcu cenu. Navrhnúť niečo krásne, čo nikto nezaplatí, je zbytočné. Skĺbiť technické, funkčné, cenové aj estetické faktory nie je vôbec jednoduché, avšak keď sa to podarí, vznikne niečo skutočne výnimočné a kvalitné. V prípade mestského mobiliáru to platí dvojnásobne.

Budú v čase homeofficov podľa vás ešte dôležitejšie kvalitné exteriérové priestory s pohodlnými lavičkami, smart riešeniami a dobrým zázemím pre trávenie času vonku?

Určite. Ulica, rovnako ako príroda, sú otvorené neustále pre každého. Trávime online viac času ako predtým, ale ľudia sa stále chcú stretávať a karanténa alebo homeoffice ukazujú, že im to chýba. Tvrdenie, že čoraz viac fungujeme online, vyvracia aj rastúca obľuba kaviarní. Kaviareň je fyzické miesto a keď do nej ľudia nemôžu chodiť, chýba im to. Napriek sociálnym sieťam potreba priamej interakcie človeka s človekom nezoslabuje. Aj preto je vonkajší verejný priestor stále obľúbenejší a ľudí láka von, aby trávili voľný čas spoločne. Jednou z našich noviniek, ktorá reaguje práve na túto potrebu, je multifunkčný rad Cuby. Urobíte z nej vonkajšiu kanceláriu, odpočinkový priestor, altánok pre jogu a aj veľmi obľúbenú „daybed“.

Dizajn a kvalita verejných priestorov sú v čase lockdownov a karantén ešte dôležitejšie. Zdroj: mmcité

Sú ešte nejaké miesta, kde môžu prísť Bratislavčania do kontaktu s vašou tvorbou?

Na slovenskom trhu pôsobíme už dvadsať rokov a v Bratislave máme za toto obdobie pomerne veľa pekných a úspešných realizácií. Či už to boli realizácie pre magistrát, pre jednotlivé bratislavské mestské  časti, alebo pre súkromných investorov a developerov. Za toto obdobie ich bolo skutočne dosť a neodvážim sa vyzdvihnúť jeden alebo dva projekty, ktoré by nad ostatnými výrazne vyčnievali. Jedno však vieme určite. Verejný priestor je fascinujúce miesto, stretávajú sa tu ľudia a história, a spoločnosť mmcité nechce byť ‚iba‘ dodávateľom kvalitných prvkov mestského mobiliára. Našim cieľom je byť partnerom pre všetkých, ktorí chcú vytvoriť vo verejnom priestore niečo mimoriadne, niečo výnimočné a pomocou drobných prvkov zmeniť, skrášliť a zdokonaliť jeho tvár.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.