Tretí ročník obľúbenej mestskej pláže je zatiaľ z hľadiska opatrení „najslobodnejším“. Obľúbený areál na Tyršovom nábreží na Petržalskej strane Dunaja už tradične ponúka občerstvenie, gastronómiu a množstvo voľnočasových aktivít pre deti aj dospelých. Michal Svarinský, šéf eventovej agentúry, ktorá Tyršák organizuje v rozhovore vysvetľuje, ako sa eventová a kultúrna scéna spamätáva po pandémii a prečo by jej pomohol tlak verejnosti.
Ako sa vám pripravoval tohtoročný Tyršák, takpovediac prvý po dlhom období pandemických opatrení?
Tento ročník je náš tretí, dalo by sa teda povedať, že iné podmienky ako otvorenie po období pandemických opatrení sme s projektom ešte nezažili. Samozrejme, medzičasom tento nový “normál” priniesol istú opatrnosť v správaní komerčných partnerov, ktorá tu predtým nebola. Na druhej strane sme sa vedeli argumentačne oprieť o dva úspešné ročníky projektu.
Je niečo, čo vás obmedzuje aj dnes?
Čo sa týka protipandemických opatrení, nie. Vysoký hygienický štandard by mal byť nakoniec pri projektoch ako je náš samozrejmosťou. Z pohľadu fungovania prevádzky a nových možností sme limitovaní infraštruktúrou. Tá sa však vďaka spolupráci s hlavným mestom Bratislava zlepší, budeme mať vodovodnú a elektrickú prípojku a možnosť pohodlne zaparkovať.
Keď porovnáte návštevnosť Tyršáku s minuloročným, ktorý sa konal počas uvoľnenejšieho letného obdobia – je návštevnosť vyššia alebo nižšia? Prečo?
Z vysokej návštevnosti sme prekvapení rovnako ako minulý rok a berieme ju ako jasný ukazovateľ toho, že Tyršák si jednoznačne našiel svojich stálych aj nových návštevníkov.
Sme približne v polovici leta, ako zatiaľ hodnotíte priebeh Tyršáku?
Ako inak, pozitívne. Už počas prvých ročníkov sa jasne vyprofilovali športové a kultúrne aktivity, o ktoré je záujem. Tento ročník sme teda stavali na predošlých skúsenostiach. Doplnili sme však aj novinky, a to napríklad mini futbalovú arénu a trampolínový svet pre deti. Rozšírili sme kultúrnu časť o diskusie s Denníkom SME, BRAINEE a platformou Hovorme bez obalu a spoluprácou s Bažant Kinematograf. Nielen vizuálne doplnili priestor pláže objekty ako Pičus od Viktora Freša a Galéria Archipelágo s pravidelnými výstavami. Máme pozitívnu odozvu aj na novú mobilnú zeleň, ktorej samozrejme nikdy nie je dosť.
“Ťahať” budete až do začiatku októbra, na čo sa môžu Bratislavčania a návštevníci ešte tešiť?
Budeme pokračovať s viac-menej nezmeneným programom. Pre návštevníkov, ktorí vyhľadávajú aktívny oddych, budú naďalej k dispozícii ihriská na plážový volejbal či mini futbalová aréna, priaznivci jogy sa môžu tešiť na pravidelné hodiny jogy. Naplánované máme zaujímavé diskusie a pokračovať bude aj cestovateľského kino. Pravidelné DJ sety doplnia koncerty a vedomostné kvízy, ktoré majú medzi návštevníkmi veľký úspech.
Plánujete opäť v zime obdobu zimného Tyršáku, aký sme zažili v roku 2021?
Určite áno. Zimná verzia je úplne iná ako letná. Užívame si možnosť priniesť novú tradíciu vianočných trhov a vytvoriť krásnu sviatočnú náladu.
Otriasla sa podľa vás eventová a kultúrna scéna v Bratislave z pandemických rokov? Vnímate návrat k predcovidovým štatistikám, počtom ľudí, koncertom či podujatiam?
Odpoveď na túto otázku by si zaslúžila samostatný článok. V krátkosti – za posledných pár dekád najviac trpela eventová a kultúrna scéna v Bratislave práve v pandemických rokoch. Návrat k štatistikám však nie je podstatný. Dôležité je, aby sa nám podarilo do budúcnosti vystavať túto scénu tak, aby podobné zmeny prežila s menšími stratami, ako tomu bolo v posledných rokoch.
Čo by kultúrna scéna v Bratislave potrebovala na to, aby sa mohla rozvíjať a prosperovať?
Okrem mnohých iných atribútov určite aktívne zapojenie verejnosti. Je dôležité, aby potreba kultúry a kultúrnosti vychádzala priamo z nás. Inak ide o oklieštené aktivity s nejasným zámerom.
Tyršák je unikátny svojou polohou – na nábreží Dunaja v pokojnom prostredí, a predsa na skok od centra mesta s výbornou dopravnou dostupnosťou peši, MHD i bicyklom. Do akej miery má podľa vás poloha na Tyršovom nábreží podiel na úspechu celého projektu mestskej pláže?
Prostredie Tyršovho nábrežia nám je roky známe, keďže naša agentúra stála niekoľko rokov aj za projektom bývalej Magio pláže. Dovolíme si povedať, že máme isté know-how na to, ako využiť túto časť nábrežia. Polohu určite vnímame ako jeden z faktorov, ktorý prispievajú k návštevnosti projektu.
Ako vnímate túto oblasť – petržalský breh Dunaja, Sad Janka Kráľa, ale aj druhú stranu s vodákmi a územím Nového Lida? Kde tu vidíte pre rozvoj v budúcnosti?
V posledných rokoch pribudli aktivity na jej zrevitalizovanie. Táto časť však skrýva nepochybne oveľa väčší potenciál, čo sa týka možností športového a kultúrneho vyžitia obyvateľov celej Bratislavy a prepojenia s riekou.
Ktoré sú vaše najobľúbenejšie miesta v Bratislave?
Pochopiteľne medzi ne patria nábrežie Dunaja, Bratislavské mestské lesy, Železná studnička alebo Koliba. Centrum Starého Mesta s množstvom kvalitnej gastronómie tiež nie je na zahodenie.