Predposledný mesiac v roku v Bratislave už tradične patrí fotografickému umeniu. Festival Mesiac fotografie tento rok oslavuje už 32. ročník a je historicky najstarším a najväčším kurátorsky koncipovaným festivalom vizuálneho umenia na Slovensku. Toto je päť unikátnych výstav, prostredníctvom ktorých môžete obdivovať diela zachytené objektívmi profesionálov.
1. Juraj Mravec – Vojna na Ukrajine
Vojenský konflikt na Ukrajine vypukol vo februári tohto roka. Reportér Juraj Mravec neváhal a prakticky okamžite vycestoval do agresiou postihnutej krajiny. Za deväť mesiacov okupácie našej susednej krajiny nazbieral autor obsažné fotografické svedectvo, ktoré má slúžiť ako bariéra voči hoaxom, konšpiračným teóriám a dezinformáciám. Bezplatná výstava v Univerzitnej knižnici v Bratislave potrvá do 30. novembra.
2. Český Discodrom „roztancuje“ Bratislavu
Táto výstava ponúka súbor fotografií, na ktorých sú zachytení mladí naivní ľudia bez konkrétnej vízie do budúcnosti. Vďaka diskotékovej hudbe však často nadobúdali pocit možnosti čeliť komunistickému režimu s úsmevom. Ide o unikátnu sériu okamihov z diskotéky, ktorá sa konala po skončení oficiálnej súťaže v moderných tancoch v malom moravskom meste Prostějov. Vytvoril ju český fotograf Petr Zatloukal v roku 1989. Pre veľký záujem túto sériu vydal samotný fotograf aj v knižnej verzii. Vtedajšiu atmosféru môžu záujemcovia nasávať do 22. 12. 2022 na výstave v bratislavskom Stredoeurópskom dome fotografie – Umeleckom klube Studňa.
3. Empatický svetobežník Antonín Kratochvíl nafotil svetové hviezdy z očí do očí
Bratislavské České centrum ako jedno z 26 Českých centier vo svete sprístupní vo svojom sídle na Prepoštskej ulici výstavu fotografa svetového formátu Antonína Kratochvíla. Českému autorovi sa podarilo odfotiť preslávené osobnosti ako sú Willem Dafoe, Keith Richards, Patricia Arquette, Priscilla Presley, Milan Hlavsa, Pavel Landovský, Jean Reno či Bob Dylan. K svetovým hviezdam pridal aj zábery obyčajných, anonymných ľudí. Snímkami sa snaží rozpovedať príbeh o životných reáliách a vnímaní podstaty samotného človeka. Expozícia bude prístupná až do konca roka 2022.
4. Česko-slovensko-poľská výstava Tvárou v tvár v Pistoriho paláci
Výstavu portrétov, autoportrétov a autoreflexie študentiek a študentov pripravoval Inštitút tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. Na fotografiách boli zvečnení študenti i absolventi tejto školy. Charakter samotnej výstavy odhaľuje autorskú sebareflexiu, introspekciu, intimitu či medziľudské vzťahy. Tie sa predtým v tvorbe českých, slovenských či poľských fotografov vyskytovali skôr sporadicky, ale dnes podľa Opavskej univerzity patria k veľmi frekventovaným. Expozícia v Pistoriho paláci je pre verejnosť dostupná do konca novembra.
5. Portfólio V meste fotografa Miloša Dohnányho
Slovenský fotograf Miloš Dohnány svoju výstavu už bohužiaľ nenavštívi, scénu objektívov opustil ako 40-ročný v roku 1944. Patril k najdôslednejším predstaviteľom fotografickej moderny na Slovensku. Svojimi fotografickými námetmi sa snažil o predstavu „usmievavého Slovenska“. Stredoeurópsky dom fotografie si na jeho pamiatku pripravil expozíciu mesta a jeho ľudí v dobovej atmosfére Bratislavy 30. a 40. rokov 20. storočia. Verejnosti bude prístupná až do 22. decembra.