Letné festivaly často vyrastajú na veľkých plochách bez kúska tieňa. Aj na augustovom festivale Grape museli organizátori domyslieť príležitosti na schladenie sa a vďaka študentom architektúry a JTRE to tento rok vyriešili naozaj elegantne. A čo na to návštevníci festivalu?
Schladiť sa v podmienkach letných festivalov, keď teploty dosahujú aj 40 stupňov, nebýva jednoduché. Najčastejšie to organizátori riešia striekaním vody z hasičských áut, alebo sa po areáli pohybujú dokonca “živé rozprašovače” – ľudia, ktorí na chrbte nosia nádobu s vodou a doprajú návštevníkovi aspoň malé osvieženie. Tento rok sa jeden z najobľúbenejších slovenských festivalov mohol pochváliť jedinečným originálom, sprchovacím pavilónom, ktorý sa hneď stal obľúbenou atrakciou.
O realizáciu pavilónu z dielne študentov Fakulty architektúry STU v rámci letnej architektonickej školy pod vedením pedagógov Paulíny Ebringerovej a Bohuša Kubinského sa tento rok postaralo JTRE. Spomedzi študentských návrhov komisia vybrala originálny návrh od Barbory Mažgutovej a Lucie Medlenovej. Viac sa o pavilóne dočítate v našom druhom článku.
Ako na pavilón zareagovali samotní návštevníci festivalu Grape, prinášame v krátkej ankete.
Valérie
“S takouto inštaláciou som sa naozaj ešte nestretla. S priateľom sme pred dvomi dňami boli na Szigete v Budapešti, kde bolo niečo podobné, ale tu mi to príde oveľa lepšie riešené. Na Grape sme celkovo prvýkrát, ale páči sa nám tu, je to krásny festival,” hovorí hrdá Češka.
Rado a Júlia
Rado a Júlia sú na Grape síce prvýkrát, ale veľmi sa im páči. Ak by sa dalo, sprchový pavilón a spoluprácu so študentmi architektúry by radi priviedli aj na festival, ktorý sami organizujú. “Oceňujem nápad kúpeľov, je to zaujímavé a perfektne prepojené s piešťanským kúpeľným mestom. Sú tu bazény, sprchy, takéto perfektné inštalácie, som maximálne spokojný,” nadšene rozpráva Rado.
“Podľa mňa je sprchový pavilón úplne geniálny nápad a mal by sa objaviť na každom festivale. A tým, že nevieš, ktorá sprcha sa spustí po potiahnutí za špagát, je to ešte aj sranda,” usmieva sa Júlia.
Jana a Martin
“Inštalácia je osviežujúca! Na festivale som sa s takým niečím ešte nestretla. Využívame akurát mestské brány, ktoré rozprašujú vodu alebo na festivaloch hľadáme ľudí s rozprašovačmi. Malý má teraz necelé dva roky, sme spolu prvýkrát na festivale, takže sme veľmi ocenili, že sa môžeme počas horúcich dní schladiť,” hovorí v mene oboch mamička.
Ivanka
“Na festivale som celkovo prvýkrát. Grape som si vybrala hlavne preto, lebo viem, že naša fakulta s ním spolupracuje. Aj ja sama by som sa budúci rok chcela k tímu pridať. Rada by som navrhla nejakú nafúknutú visutú konštrukciu, na ktorej by ľudia mohli sedieť, oddychovať, počúvať hudbu a ak by sa podarilo zakomponovať aj tú osviežujúcu vodu, bola by to paráda,” predstavuje si Ivanka, nádejná architektka, ktorej návrh možno uvidíte na budúcoročnom Grape festivale.
Ondrej a Anka
“Je to úplná šupa. Sami sme študenti architektúry, takže to vieme oceniť aj z toho profesionálneho hľadiska. A my dvaja to teda oceňujeme maximálne aj prakticky, boli sme sa tu osviežiť už asi piatykrát. Podľa mňa je to perfektný architektonický výkon,” hovorí za oboch Anka.
Kubo
“Mne sa veľmi páči, keď na festivaloch vidím spolupráce s rôznymi školami, kedy niekto iný môže spraviť inštaláciu na mieste, kde to uvidia tisíce ľudí. Podľa mňa to vyrieši dva problémy – študenti majú kde a pre koho tvoriť a pre návštevníkov je to napokon zábava. Všimol som si, že tentokrát je to partnerstvo Fakulty architektúry STU a JTRE a ja som dokonca naozaj na žiadnom inom festivale doteraz nevidel niečo podobné. Je to fakt zábavné, chválim,” zakončuje pozitívne Kubo.
Letný pavilón vznikol v rámci spoločného projetku festivalu Grape, JTRE a Fakulty architektúry STU. Ak chcete o spoločnom projekte FA STU, JTRE a festivalu Grape vedieť viac, prečítajte si naše ďalšie články o tom, ako spolupráca pod dohľadom profesorov vznikla a ako študenti vnímali prípravy na montáž pavilónu.