V Bratislave nájdeme najviac športových klubov na Slovensku. Športy ako futbal, basketbal, hokej, volejbal či tenis patria medzi najpopulárnejšie, no nájdu sa aj menej rozšírené alternatívy, ktoré si však našli komunitu priaznivcov, ktorí nimi patrične žijú. Takto vnímajú florbal, americký futbal a paintball ich tréneri a predstavitelia v Bratislave.
Florbal
Tento kolektívny halový šport pôvodom z USA zažíva najväčší rozmach vo Švédsku, Fínsku a Švajčiarsku. Aj v Bratislave sa však nájde klub, ktorý sa podieľa na jeho propagácii aj samotnom napredovaní. Viac o ňom v krátkom rozhovore prezradí Samuel Nožička, florbalový tréner FBC Inferno a útočník UKF Hurikán Bratislava.
Ako napreduje florbal v Bratislave?
Vývoj florbalu v Bratislave za posledné roky naberá na obrátkach. Prvoligovú príslušnosť má hneď niekoľko tímov, vrátane môjho Hurikánu Bratislava. Tento šport sa však celkovo stáva populárnejším aj v iných mestách, hlavne u mladšej vekovej kategórie. Bratislava má dostatočne širokú základňu a dobrý marketing, založený na skvelých výsledkoch miestnych klubov a obľúbenosti na základných školách.
Čo mladých oslovuje na tomto športe?
Ide o bezkontaktný šport, ktorý si vyžaduje kondíciu, ale aj excelentnú techniku a obratnosť. Je vhodný pre všetky vekové kategórie, rovnako tak aj pre deti a ženy. Oproti hokeju je to finančne nenáročný kolektívny šport, ktorý priaznivo prispieva k zdravému životnému štýlu. Okrem týchto benefitov florbal rozvíja aj pohotové myslenie, pretože v tomto športe nemáte čas ani sekundu. Rozhodnutia, ktoré robíte, musia byť rýchle a premyslené. V opačnom prípade profituje súper.
Čo potrebuje prípadný záujemca o trénovanie florbalu?
Začiatočník potrebuje v prvom rade chuť hrať. Je hlúposť, aby sa florbalu venoval človek, čo o tento šport nemá záujem. Na začiatok stačí florbalová hokejka a halová obuv, ktoré sa dajú zohnať za pár eur a hráčovi slúžia až do opotrebovania. Veľmi dôležitým faktorom je aj odvaha, ktorá dnešnej mládeži chýba. V tomto prípade je potrebné si povedať, že každý nejako začínal a absolvoval svoj prvý tréning v novom kolektíve.
Ide o výlučne halový šport. Je v Bratislave podľa vás dostatok športovísk aj pre rekreačných hráčov? V ktorej bratislavskej hale je pre florbalistu zážitok hrať?
Bratislava má veľmi veľa priestorov vhodných na florbal. Zväčšuje sa aj jej základňa v podobe organizácií pre profesionálov, mládež ale aj rekreačných športovcov. V Bratislave je množstvo hál, v ktorých keď je vypredané, máte zimomriavky. Osobne mám najradšej našu športovú halu FTVŠ UK pod mostom Lafranconi.
Čo ako tréner potrebujete zvládať, čo vás na trénerstve baví?
Ako tréner si musím stanoviť jasné ciele, ktoré chcem so svojím celkom za istý čas dosiahnuť. Momentálne sa venujem prevažne trénovaniu mladších žiakov, s ktorými je to mnohokrát zábava, ale aj drina. Napĺňa ma sledovanie ich progresu a zlepšovanie sa po technickej i kondičnej stránke. Odmenou sú im strelené góly a človeka poteší tá nefalšovaná detská radosť.
Americký futbal
Americký futbal je paradoxne pôvodom z Anglicka, o jeho rozvoj sa však postarali práve Američania, pre ktorých je to spolu s bejzbalom a basketbalom najpopulárnejší šport. Na Slovensku sa o jeho zatraktívnenie zaslúžil najmä klub Bratislava Monarchs, ktorý je najstarším a najúspešnejším klubom na Slovensku v americkom futbale. O rozvoji a situácii tohto športu v Bratislave porozprával Stanislav Gašparovič, viceprezident klubu Bratislava Monarchs pôsobiaci vo svojej funkcii už od roku 1995.
Ako sa dostal tento zámorský šport do nášho hlavného mesta?
Vôbec nie náhodou. Zakladateľ klubu Ľudovít Gálka už zopár rokov predtým, ako založil klub, rozprával o tom, ako raz bude klub amerického futbalu v Bratislave. Tejto vízii dopomohol inzerát Rakúskeho „zväzu“ amerického futbalu vyvesený v Dome Športu, kde si ho Ľudo Gálka všimol. Následne veci nabrali rýchly spád. Telefonát do Viedne, prvé stretnutia v YMCA, kde prišlo asi 60 ľudí. Pôvodne sme podľa Rakúšanov mali byť „Bratislava Bruins“, no okrem ZOO tu žiadne medvede nemáme. Naše hlavné mesto malo štatút korunovačného mesta, a tak sa rozhodlo o názve Bratislava Monarchs.
Ide o fyzicky náročný šport. Pre koho je určený?
V tíme máme mohutných chlapov, to je pravda, ale aj vzrastovo vysokých a nižších, pretože Americký futbal si žiada aj rýchlych atletických hráčov. Nie je teda žiadnou výnimkou, že sa v tíme stretneme s váhovými a výškovými rozdielmi. Dôležitým faktorom je aj strach, ktorý sa môže prejaviť neskôr. V neposlednom rade chce všetko čas. Americký futbal je náročný šport, pri ktorom vaša neúčasť na tréningoch bude v budúcnosti dokonale spočítaná.
Je finančne náročný, alebo ho môže začať hrať každý?
Vyskúšať si to môže každý, kto sa nebojí. Účasť v zápasoch je však na zodpovednosti nielen hráča, ale aj trénera. Ak nie je hráč pripravený, nedostane možnosť obliecť si výstroj a vybehnúť na ihrisko. Z pohľadu financií to nie je také náročné, k výstroji sa viete dostať za prijateľnú sumu od 300 eur.
Čím je podľa vás Americký futbal atraktívny pre fanúšika a čomu vďačí za nárast popularity?
Niektorým divákom tento šport nevonia a je to podľa nich nuda. Hrá sa päť sekúnd a potom pauza, nový signál a znova. Tento kolobeh môže byť únavný. Pre väčšinu ľudí je však atraktívny fakt, že v každej hre je možné skórovať či už dlhou prihrávkou do „endzóny“, alebo behom cez ihrisko. Výsledok sa nikdy nedá s istotou predpovedať. Niektoré aj zdanlivo prehraté zápasy sa menia na riadnu drámu. Za 25 rokov som nezažil, aby sa zápas skončil 0:0. V americkom futbale jednoducho nemôžete ubrániť výhru alebo uhrať remízu. Určite by sa každý záujemca mal prísť pozrieť na jeden zápas našich „Monarchov“ a verte mi, že vás aspoň trochu očarí.
Paintball
Paintball je dynamický adrenalínový šport, ktorý spája niekoľko zručností. Rýchlosť, presnosť, komunikáciu, schopnosť vnímať prostredie, disciplínu a mnohé ďalšie. Netreba zabudnúť, že ide o tímový šport, o ktorom viac prezradil v rozhovore Vladimír Frčo, predseda a tréner klubu Legio Draconus, Paintball Bratislava.
Čo je charakteristické pre pojem bratislavský paintball?
Paintballu sa v Bratislave a okolí darí, i keď pandémia nás posledné roky brzdila v rozvoji. Pochváliť sa môžeme jediným športovým ihriskom na Slovensku, ktoré spĺňa medzinárodné štandardy.
Pre aké vekové kategórie je tento šport určený?
Sú tu určité limitácie zo strany zákona, ale pokiaľ hráte paintball pod športovým klubom, začať môžete už od ôsmich rokov. Na mieste sú obavy rodičov, či zásah guličkou bolí a či ich dieťa bude chodiť z tréningov s modrinami. Vždy ich upokojujem, že v našom klube máme pre mladšie ročníky guličky menšieho kalibru, ktorých zásah prakticky necítiť. Okrem toho ako vstupnú aktivitu do paintballu máme hračky NERF, ktorý pozná skoro každé dieťa.
Je paintball finančne náročný? Čo všetko potrebuje začiatočník, ak sa mu chce začať venovať?
Paintball nepatrí k najlacnejším športom, pokiaľ sa ho rozhodnete robiť naplno a zúčastňovať sa súťaží. Na klubovej úrovni je u nás našťastie dostatočná podpora a začať sa dá s nulovými nákladmi na výbavu. Cena jedného tréningu sa môže pohybovať okolo 15 Eur, cena kompletnej výbavy je v rozmedzí 300 až 2000 eur.
Tento šport je asociovaný so streľbou, resp. násilím. Ako ho vnímate vy?
Ide o strelecký šport a práve pre strieľanie je často vnímaný negatívne najmä ľuďmi, ktorí ešte nevideli športový paintball. Robí sa za účelom zlepšovania fyzickej kondície, súťaženia, zábavy, ale určite nie pre podporu agresie či bojov.
Aké úspechy ste v tomto športe dosiahli?
Medzi naše najväčšie úspechy patria prvenstvá zo Slovenskej paintballovej ligy, druhé miesto zo Stredoeurópskej ligy, prvenstvo z Maďarskej ligy a veľa ďalších.
Prečo by s ním mali záujemci začať?
Ak chcete vyskúšať niečo nové, neopozerané a zaujímavé, je to ten správny šport, ktorý vás vytiahne z davu. Atmosféru športového paintballu zažijete najlepšie na ihrisku Paintball Park Bratislava na umelom trávniku, s nafukovacími prekážkami, trénermi a dobrou atmosférou.